Skip to content

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti

Web sitesi kurulumunun maliyeti, site özelliklerine göre belirlenir ve genellikle 1.000 TL ile 2.500 TL arasında değişkenlik gösterir. Web sitesinin sorunsuz çalışmasını sağlamak için yıllık olarak alan adı, hosting ve SSL sertifikası için belli bir maliyetin oluşması kaçınılmazdır. 2024 yılı itibarıyla, bir alan adının yıllık maliyeti ortalama olarak 500 TL civarında olup, hosting hizmeti için ise yıllık 500 TL’den 1.200 TL’ye kadar bir harcama yapılması gerekebilir. SSL sertifikası ise ücretsiz seçeneklerle ya da yıllık 350 TL’den başlayan fiyatlarla yenilenebilir. Bu maliyetlere web site tasarım hizmeti dahil değildir. Eğer web tasarım hizmeti almayı düşünüyorsanız, bu hizmet için ortalama 6.000 TL ile 30.000 TL arasında ek bir tasarım/yazılım ücreti ödemeniz gerekecektir.

İnternet sitesi kurma maliyeti web sitesi tasarım hizmeti dahil olmadan ortaya çıkan maliyetlerdir. Web sitenizi kendiniz kurar ve tasarımını yaparsanız bazı teknik gereksinimleri karşılamanız gerekir. Bu teknik ihtiyaçlar nelerdir? İnternet sitesi kurma maliyeti nelerden oluşur? Yazımızda bu sorulara güncel cevaplar sunuyoruz.

Web Sitesi Kurma Maliyetleri

Standart bir web sitesi kurma maliyetini oluşturan 4 başlık vardır. Bunlar alan adı, hosting, web yazılımı ve SSL sertifikasıdır. Öncelikle bu teknik ürünlerin piyasadaki ortalama maliyetlerine göz atalım. Ardından bu ihtiyaçların neden kaynaklandığını ve ne işe yaradıklarından bahsedeceğiz.

Web Sitesi Teknik İhtiyacı
Minimum Maliyeti (1 Yıllık)
Alan Adı (Domain)
500 TL
Hosting
500 TL
Web Yazılımı
Ücretsiz veya ücretli
SSL Sertifikası
Ücretsiz veya 350 TL’den başlayan fiyatlar
Web Tasarım Hizmeti
6.000 TL ve üzeri
2024 Yılı Web Sitesi Kurma Minimum Maliyetleri

Standart bir web sitenin kurulum maliyeti 1.000 TL ile 7.500 TL arasında değişecektir. Gelişkin bir web sitesinin kurulum maliyetleri 100 Bin TL ve üzeri rakamlara çıkacaktır.

E-ticaret Sitesi Kurulum Maliyetleri

Bu maliyetler kurumsal bir web sitesi için geçerli iken bir e-ticaret sitesinin farklı kurulum maliyetleri ortaya çıkabilir. Bir e-ticaret sitesi için alan adı, hosting, SSL ve web yazılımına ek olarak sanal pos, kargo entegrasyonu ve hukuki danışmanlık gibi ek maliyetleriniz olacaktır. 

E-ticaret Sitesi Teknik İhtiyacı
Minimum Maliyeti (1 Yıllık)
Alan Adı (Domain)
500 TL
Hosting
750 TL
Web Yazılımı
Ücretsiz veya ücretli
SSL Sertifikası
Ücretsiz veya 350 TL’den başlayan fiyatlar
Sanal Pos (Aylık)
75 TL artı satıştan komisyon veya sadece satıştan komisyon
Kargo Entegrasyonu
470 TL’den başlayan fiyatlar
Hukuki Destek
3.000 TL’den başlayan fiyatlar
Web Tasarım Hizmeti
12.000 TL ve üzeri
2024 Yılı E-ticaret Sitesi Kurma Minimum Maliyeti

Standart bir e-ticaret sitenin kurulum maliyeti 1.750 TL ile 17.500 TL arasında değişecektir. Gelişkin bir web sitesinin kurulum maliyetleri 200 Bin TL ve üzeri rakamlara çıkacaktır.

İnternet Web Sitesi Maliyetleri
İnternet Web Sitesi Kurma Maliyetleri

Alan Adı: Alan adı veya İngilizce ismi ile domain, bir web sitesinin internetteki adresidir.

Örneğin şu an ziyaret ettiğiniz sitenin alan adı longwaymedia.com‘dur. Alan adları farklı uzantılara sahip olmakla birlikte en yaygın kullanılan uzantılar: com, net, org ve com.tr’dir. Son dönemde .shop .cafe .xyz gibi yeni alan adı uzantıları piyasaya sunulmuştur. Seçeceğiniz alan adının uzantısı da maliyete etki edecektir. Alan adı satın alımını minimum 1 (bir), maksimum 5 (beş) yıllık yapabilirsiniz. Uzun dönemli satın alma %5 – %10 civarında bir maliyet avantajı sağlayacaktır. Alan adı zorunludur.

Hosting: Hosting bir web sitesinde bulunan yazılım kodlarının, veri tabanlarının, resimlerin, videoların ve dosyaların barındırıldığı bilgisayar (sunucu) diskidir.

Web sitenizde bulunan bir içeriğin internet üzerinden erişilebilir olması için hosting aracılığı ile internete sunulması gereklidir. Bilgisayarınızda bir resimi, dosyayı görmek için onları nasıl diskinize yüklemeniz gerekiyorsa web sitesi bileşenlerinin de, internete bağlı bir sunucuya yüklenmesi gereklidir. Bu ihtiyaçtan kaynaklı bir hosting hizmeti maliyetiniz olacaktır. Hosting hizmeti zorunludur.

Web Yazılımı: Web yazılım, içeriğinizin sağlıklı bir şekilde tarayıcı (Google Chrome, Mozilla vd) üzerinden erişebilmesi için yazılan kodlardır. Web yazılımları farklı diller kullanılarak oluşturulabilir. Örnek olarak bir web sitesi kodları PHP, HTML, CSS veya Javascript yazılım dilleri ile yazılabilir. Hali hazırda birçok ücretsiz web yazılımı mevcuttur. WordPress, Opencart, Magento önde gelen ücretsiz web yazılımlarıdır. Web yazılımı zorunludur.

Ücretsiz E-ticaret yazılım ve platformlarını hakkında bilgi almak için: Ücretsiz E-ticaret Yazılım ve Platformları yazımızı okuyun.

SSL Sertifikası: SSL sertifikası, sitenizde bulunan içeriği şifreleyen ve bu sayede web sitenizin güvenliğini artıran sertfikalardır. Tarayıcı ile web sunucusu arasında gerçekleşen veri akışını şifreleyerek araya kötü niyetli yazılım veya kişilerin girmesinin önüne geçer. Veriler güçlü şekilde şifrelendiği için 3. taraflar bu verileri okuyamaz. Ücretsiz SSL sertifikaları kullanabileceğiniz gibi ihtiyaçlarınızın düzeyine göre ücretli SSL sertifikaları da bulunmaktadır. Kurumsal siteler için zorunlu değildir, tavsiye edilir. E-ticaret siteleri için zorunludur.

Sanal Pos: Online alışverişlerde ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan bir elektronik ödeme sistemidir. Bu sistem, müşterilerin kredi kartı veya banka kartı bilgilerini girerek internet üzerinden ödeme yapmalarını sağlar. E-ticaret sitenize bir sanal pos eklemek istediğinizde tek tek bankalar ile anlaşabilir veya bir ödeme kurumu aracısından bu hizmeti alabilirsiniz. Bankalarla yapılan anlaşmalarda her banka için aylık bir standart sanal pos ücreti ve satıştan belli oranda (%4-5) komisyon ödersiniz. Ödeme aracı kurumları (İyzico, Paytr vb) ile anlaşmanız durumda daha yüksek oranda olmak üzerine sadece satıştan komisyon ödersiniz. Sanal pos almak istemediğinizde sadece havale ile ödeme ile de satış yapabilirsiniz. Sanal pos zorunlu değildir, tavsiye edilir.

Kargo Entegrasyonu: E-ticaret sitenizin kargo firmaları ile otomatik olarak iletişim kurmasını sağlayan bir sistemdir. Bu entegrasyon, müşteri siparişlerinin otomatik olarak kargo şirketine iletilmesini, kargo takip numaralarının otomatik olarak oluşturulmasını ve müşteriye iletilmesini, sipariş durumunun güncellenmesini ve genel olarak lojistik sürecin daha verimli bir şekilde yönetilmesini sağlar. Zorunlu değildir, tavsiye edilir.

Hukuki Destek: İşletmenin yasal uyumluluğunu kontrol etmek, gizlilik politikası ve kullanıcı sözleşmesi hazırlamak, ticari marka ve fikri mülkiyet haklarını korumak, tüketici hakları ve iade politikalarını belirlemek, rekabet hukuku ve reklam standartlarına uygunluğu değerlendirmek gibi konuları kapsar. Hukuki destek, e-ticaret işletmelerinin yasal risklerini azaltmaya ve güvenilir bir iş ortamı oluşturmaya yardımcı olur. Bu nedenle, kurulum aşamasında hukuki destek almak önemlidir ve işletmenin uzun vadeli başarısını etkileyebilir. Zorunlu değildir, tavsiye edilir.

Bu teknik ihtiyaçları sağladığınızda kurumsal veya e-ticaret sitenizi yayına almaya hazırsınız demektir. Geriye sadece web tasarım ve ihtiyaç durumunda web yazılım yeteneğinizi konuşturmak kalacaktır.

Web tasarım alanında online veya üniversite eğitimi almayı düşünüyorsanız Web tasarım eğitimi ve kursları yazımızı sarı linke tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Bazı firmaların dönem dönem sunduğu ücretsiz hosting ve alan adı (genellikle az kullanılan alan adı uzantısı ile) kampanyaları ile maliyeti sıfırlayabilirsiniz. Bu durumlarda firmalar yıllık yenileme ücretlerine ilk yıl almadıkları ücretleri ekleyerek fiyatlandırma yapar. Web sitesi kurma maliyeti bu nedenle tercihlerinize göre değişiklik gösterecektir.

İnternet Web Sitesi İşletme Maliyeti

Web sitesi kurma maliyetlerini karşıladıktan sonra yıllık olarak ödemeniz gereken maliyetler de olacaktır. Bu maliyetlere web sitesi işletme maliyeti denir. Alan adı, hosting ve SSL gibi kalemlerin tercihlerinize göre yıllık yenileme maliyetleri olacaktır. Yıllık yenileme ücretini en düşük seviyede tutmak için ücretsiz web yazılımı ve SSL sertifikası ile kurulum yapın. Bu denklem ile sadece yıllık alan adı ve hosting yenileme masrafınız olacaktır. Ülkemizde 2024 yılı ortalama alan adı yıllık ücreti 500 TL, hosting ücreti ise yine 500 TL civarındadır. Bu tercihlere göre 2024 yılı web sitesi yıllık işletme maliyetiniz minimum olarak 1.000 TL olacaktır. Bu rakama web sitenize içerik eklemek veya teknik destek almak için çalıştığınız web tasarımcının ücretleri dahil değildir. Web sitesine dair bütün işler sizlerin sorumluluğunda olacaktır.

Web sitesi işletme maliyetlerini oluşturan kalemler doğrudan USD (dolar) endekslidir. Bu nedenle dolar kurundaki artışlardan etkilenmektedir. Bir sonraki yıl 1.000 TL yerine 2.000 TL veya daha yüksek bir rakam ödemeniz gerekebilir. Bu durum bütün ürün veya hizmetler için geçerlidir.

Web Sitesi Fiyat Teklifi İsteyin

Web Tasarım Hizmeti Maliyeti

Bir web tasarım ajansından web tasarım hizmeti alarak site sahibi olmayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda maliyetlere web tasarım ve yazılım hizmet ücreti eklenecektir. Bu maliyet birden fazla faktöre göre değişiklik gösterecektir.

Web tasarım ücreti 5 (beş) başlıkta değişiklik gösterir:

1- Web sitesi türüne (e-ticaret, kurumsal, one page vd)

2- Web sitesinde olmasını istediğiniz standart ve ek özelliklere

3- Özel tasarım mı yoksa şablon bir site mi olacağına

4- Ajanstan talep ettiğiniz desteğin süresine ve niteliğine

5- Web tasarım ajansının fiyat politikasına

Web tasarım hizmet maliyeti hakkında tutarlı bir fiyat teklifi alabilmeniz için istediğiniz web sitesinin özelliklerini olabildiğince ayrıntılı olarak iletmeniz ve mümkünse örnek siteler göndermeniz sağlıklı olacaktır.

Web tasarım hizmet maliyeti hakkında ayrıntılı bilgi için Web Tasarım Fiyatları yazımızı sarı linke tıklayarak okuyabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İnternet sitesi kurma maliyetlerini kurulum, işletme ve tasarım başlıklarında işlemiş olduk. Web sitesi işletmeler ve kişiler için en önemli iletişim kanallarından biridir. Sitenizden ticari veya kurumsal beklentileriniz varsa profesyonel dijital ajanslar ile çalışmanız kritik önemdedir. Başarılı ve sürdürülebilir bir web projesi için bizimle iletişime geçin.

6 Yorumlar

 1. FACEBOOK ‘ un küçük bir örneğinin (1 milyon kişilik) Türkiyede kurulması/ yazılımı a.y. kaça mal olur?
  Yanıtınız içim çok sağ olunuz!
  20.01.2024 Eskişehir
  Faruk Toköz ( emekli Hekim)

  • blank

   Merhaba Faruk bey. Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Fakat sosyal medya formatında web siteleri hizmet alanımıza girmemekte. Özel ve başarılı bir yazılım olarak geliştirmek istemeniz durumumda 1-1.5 milyon TL aralığında bir maliyetiniz oluşabilir.

 2. blank

  merhaba e-ticaret sistemi web tasarımi vs. bunlar için bana ulaşma imkanınız var mı acaba

 3. blank

  merhaba

  dolap, sahibinden gibi site kurmak için ne gerekli ve maliyet ortalaması ne kadar?

  • blank

   Merhaba. Profesyonel çözümler 1-3 Milyon TL aralığında, hazır sistemler 50-100 Bin TL aralığında bir maliyette olacaktır. Aylık işletme maliyetleri ise tercihlere bağlı olarak 10-150 Bin TL aralığında olacaktır.


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu İle İlgili Diğer Yazılar...
Son Yayınlanan Yazılar...

Sağlık sektöründe reklam yasakları 2024

Sağlık sektöründe tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri nedir? Sağlıkta reklam yönetmeliği Mahremiyete saygı ve bilgilerin gizli tutulması Tanıtım ve
Yazıyı Oku
Yapay Zeka ve Dijital Pazarlama

Yapay Zeka’nın Dijital Pazarlama Üzerindeki Etkileri ve Uygulamaları

Yapay zeka, dijital pazarlama stratejilerini kökten değiştiriyor. Bu kapsamlı yazıda, yapay zekanın dijital pazarlama dünyasını nasıl dönüştürdüğüne, hangi
Yazıyı Oku
Wordpress Rehberi

WordPress Nedir? Başlangıç Rehberi

Bu yazı, WordPress hakkında geniş bir bilgi edinmek isteyen herkes için bir başlangıç rehberi niteliğinde. WordPress'in ne olduğunu,
Yazıyı Oku

Alışveriş sepeti