İnternet sitesi kurma minimum maliyeti 180 tl, maksimum maliyeti ise beklentinize göre değişmektedir. Bu maliyet içerisinde web site tasarım hizmeti maliyeti dahil değildir.

İnternet sitesi kurma maliyeti web sitesi tasarım hizmeti dahil olmadan ortaya çıkan rakamlardır. Şayet web sitenizi kendiniz kurup düzenleyecekseniz web sitesi için teknik gereksinimleri karşılamanız gerekir. Bu teknik ihtiyaçlar nelerdir;

İnternet Web Sitesi Kurma Maliyetleri
İnternet Web Sitesi Kurma Maliyetleri

İnternet sitesi kurma maliyeti nelerden oluşur;

Web Sitesi Kurma Maliyetleri

Bir web sitesi maliyetini oluşturan dört başlık vardır. Bunlar alan adı, hosting, web yazılımı ve SSL sertikasıdır. Öncelikle bu teknik ürünlerin piyasadaki ortalama maliyetlerine göz atalım. Ardından bu ihtiyaçların neden kaynaklandığını ve ne işe yaradıklarından bahsedeceğiz.

Web Sitesi Teknik İhtiyacıOrtalama Minumum Maliyeti (1 Yıllık)
Alan Adı (Domain)180 TL
Hosting100 TL
Web YazılımıÜcretsiz
SSL SertikasıÜcretsiz
İnternet Web Sitesi Kurma Minumum Maliyeti

Alan Adı: Alan adı veya İngilizce ismi ile Domain bir web sitesinin internette ki adresidir. Örneğin şu an ziyaret ettiğiniz sitemizin alan adı longwaymedia.com‘dur. Alan adları farklı uzantılara sahip olabilmekte birlikte en yayın kullanılan uzantılar; com, net, org ve com.tr’dir. Son dönemde .shop .cafe .xyz gibi yeni alan adı uzantıları piyasaya sunulmuştur. Seçeceğiniz alan adının uzantısıda maliyetine etki edecektir. Alan adı satın alımını minumum bir, maksimum beş yıllık yapabilirsiniz. Uzun dönemli satın alma %5-%10 civarında bir maliyet avantajı sağlayacaktır.

Hosting: Hosting bir web sitesinde bulunan yazılım kodlarının, veri tabanlarının, resimlerin, videoların ve dosyaların barandırıldığı bilgisayar (sunucu) diskidir. Web sitenizde bulunan bir içeriğin internet üzerinden erişilebilir olması için hosting aracılığı ile internete sunulması gereklidir. Bilgisayarınızda bir resimi, dosyayı görmek için onları nasıl diskinize yüklemeniz gerekiyorsa web sitesi bileşenlerinin de internete bağlı bir sunucuya kaydedilmesi gereklidir. Bu nedenden kaynaklı bir hosting hizmeti maliyetiniz olacaktır.

Web Yazılımı: Web yazılımı içeriğinizin sağlıklı bir şekilde tarayıcı (Google Chrome, Mozilla vd) üzerinden erişebilmesi için yazılan kodlardır. Web yazılımları farklı diller kullanılarak oluşturulabilir. Örnek olarak bir web sitesi kodları PHP, HTML, CSS veya Javascript yazılım dilleri yazılabilir. Hali hazırda birçok ücretsiz web yazılımı mevcuttur. WordPress, Opencart, Magento önde gelen ücretsiz web yazılımlarıdır.

SSL Sertifikası: SSL sertifikası sitenizde bulunan içeriği şifreleyen ve bu sayede web sitenizin güvenliğini arttıran sertfikalardır. Tarayıcı ile web sunucusu arasında gerçekleşen veri akışını şifreleyerek araya kötü niyetli yazılım veya kişilerin girmesinin önüne geçerler. Veriler güçlü şekilde şifrelendiği için 3. taraflar bu verileri okuyamaz. Bu nedenle zorunlu olmamakla birlikte şiddetle önermekteyiz. Ücretsiz SSL sertifikaları olmakla birlikte ihtiyaçlarınızın düzeyine göre binlerce TL’lik SSL sertifikaları da bulunmaktadır.

Bu dört teknik unsur yan yana geldiğinde bir web sitesini yayına alabilirsiniz. Geriye sadece web tasarım ve ihtiyaç durumunda web yazılım yeteneğinizi konuşturmak kalacaktır.

Bazı firmaların dönem dönem sunduğu ücretsiz hosting ve alan adı (genellikle az kullanılan alan adı uzantısı ile) kampanyaları ile maliyeti sıfırlayabilirsiniz. Bu durumlarda firmalar yıllık yenileme ücretlerine ilk yıl maliyetlerini ekleyerek sizi ücretlendirir. Web sitesi kurma maliyeti bu nedenle tercihlerinize göre değişiklik gösterecektir.

İnternet Web Sitesi İşletme Maliyeti

Web sitenizin kurma maliyetlerini karşıladıktan sonra yıllık olarak ödemeniz gereken maliyetler de olacaktır. Bu maliyetlere web sitesi işletme maliyeti denir. Alan adı, hosting ve SSL gibi kalemlerin tercihlerinize göre yıllık yenileme maliyetleri olacaktır. Yıllık yenileme ücretini en düşük seviyede tutmak için ücretsiz hosting ve SSL sertifikası ile kurulum yapmış olmanız gereklidir. Bu denklem ile sadece yıllık alan adı yenileme masrafınız olacaktır. Ülkemizde 2022 yılı ortalama alan adı yıllık ücreti 180 TL civarındadır.

Web sitesi işletme maliyetlerini oluşturan kalemler doğrudan dolar endekslidir. Bu nedenle dolar kurunda ki artışlardan etkilenmektedir. Bir sonraki yıl 180 TL yerine 220 TL veya daha yüksek bir rakam ödemeniz gerekebilir. Bu durum hosting ve SSL kalemleri için de geçerlidir.

Web Tasarım Hizmeti Maliyeti

Bir web tasarım ajansından web tasarım hizmeti alarak site sahibi olmayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda maliyetlerinize web tasarım ve yazılım hizmet ücreti de eklenecektir. Bu maliyet birden fazla faktöre göre değişiklik gösterecektir.

Web tasarım ücreti;

1- Web sitesi türüne (e-ticaret, kurumsal, one page vd)

2- Web sitesinde olmasını istediğiniz standart ve ek özelliklere

3- Özel tasarım mı yoksa şablon bir site mi olacağına

4- Ajanstan talep ettiğiniz desteğin süresine ve niteliğine

5- Web ajansının fiyat politikasına

göre değişiklik gösterecektir. Web tasarım hizmet maliyeti hakkında tutarlı bir fiyat teklifi alabilmeniz için istediğiniz web sitesinin özelliklerini olabildiğince ayrıntılı olarak iletmeniz ve mümkünse örnek siteler göndermeniz sağlıklı olacaktır.

Web tasarım hizmet maliyeti hakkında ayrıntılı bilgi için web tasarım fiyatları yazımızı linkine tıklayarak okuyabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Burak KayaAuthor posts

Web tasarım, grafik tasarım ve dijital pazarlama alanında hizmet veren Longway Media şirketinin ekip üyesiyim. Dijital ajans çalışmaları kapsamında yaptığımız çalışmalardan elde ettiğim tecrübeleri blog sayfamızdan paylaşıyorum.Linkedin Hesabım

İlk Yorumu Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.