SEO Danışmanlığı Hizmeti

Bir işletme veya web sitesi açısından ticari başarıların yolu görünür ve bilinir olmaktan geçiyor. Arama motorlarında  kalıcı bir şekilde pozisyon kazanmak için başarılı bir web tasarım hizmetinin yanı sıra SEO hizmeti almalısınız. Bu sayede rakiplerinize göre daha hızlı geri dönüşler alırısınız. Ayrıca reklam bütçenizden ciddi tasarruflar sağlarsınız.”

SEO hizmeti nedir

SEO DANIŞMANLIĞI NEDİR?

SEO danışmanlığı, yürütülmesi planlanan SEO çalışmasında kişi veya firmalara yol gösterme ve ihtiyaç durumunda çalışmayı doğrudan yürütme olarak özetlenebilir.

Bu çalışma biçiminde SEO uzmanlarından alacağınız bilgiler, yıllara dayanan deneme, yanılma ve araştırma süreçlerinin ardından kristalize olmuş net bilgilerdir. Yani SEO danışmanından satın aldığınız şey, zaman ve tecrübedir. 

Neden SEO Danışmanlığı Hizmeti Almalısınız?

Seo çalışmalarının en değerli sonucu arama motorlarında ön sıralarda yer tutmaktır. Bunun faydası ise doğrudan Google referanslı bir web sitesine sahip olmaktır. Google referanslı diyoruz çünkü:

  • Sitenizde başarılı bir kullanıcı deneyimi sunduğunuzu 
  • Ziyaretçiler için ilgili ve zengin içerikler bulundurduğunuzu
  • Bu alanda diğer web sitelerine göre otoritenizin daha yüksek olduğunu, Google arama yapan kişilere sitenizi sunarak tasdik etmiş olur.

Kısaca Google, ilgili aramayı yapan kişiye faydalı içerikler sunduğunuzu teyit etmiş olur. Bu bağlamda Google size kefil ve referans olur. Bunun doğal sonucu, işletmeniz için daha fazla bilinirlik ve ciro artışı olur.

SEO çalışmalarının sonuçlarını sayfa ziyaretçi sayılarınızdaki artıştan, gelen mail, yorum vb bildirimlerden, aylık cirolarınızdan gözlemleyebilirsiniz. Bu bağlamda SEO çalışması ölçülebilir bir çalışma türüdür, sonuçları somuttur.

SEO Hizmeti Nedir?

SEO kısaltmasının açık yazımı “Search Engine Optimization” şeklindedir. “Arama Motoru Optimizasyonu” Türkçe karşılığıdır. Aslında Türkçe karşılığı kendini yeterince izah ediyor. SEO çalışmasını, web sitelerinin arama motorları gözünde beğenilen ve öncelenen bir site haline dönüştürülmesi için yapılan çalışmaların tamamı olarak özetlemek mümkündür.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarının bir özetinden bahsetmek pek mümkün değildir. Çünkü bu özet internette arama yapan kitlelerin beklentilerine göre sürekli değişiklik gösterir. Başta bahsettiğimiz “arama motorları gözünde beğenilen ve öncelenen bir web site” olma durumunu esas olarak internette arama yapan kitleler belirlemektedir. Arama motorlarının temel amacı, içerisinde arama yapan insanlara doğru içeriği en hızlı şekilde sunmaktır.

Yani arama motorlarının beklentileri, yüksek oranda müşterilerinin beklentileridir. Bu nedenle sürekli değişen arama davranışlarını anlamak ve bunlara uyum sağlamak SEO kavramının özüdür. Bu nedenle SEO çalışması matematik içerdiği kadar, sosyoloji ve psikoloji bilgisi de gerektirir.

Örneğin insanlar arama motorlarında sesli aramayı daha sık kullanmaya başladıkça arama öbeklerinin yapısı değişmektedir. Bir örnek verirsek, eskiden bir çok insan “ayakkabı” satın almak için kısaca “ayakkabı” yazarak arama yaparken artık “siyah renkli ince burunlu 43 numara ayakkabı” şeklinde daha spesifik aramalar yapmaya başlıyor. Elbette bunun nedeni de seçeneklerin çok olması. Web sitelerinin ve ayakkabı modellerinin sayısı arttıkça insanlar kendilerine uygun ayakkabı modelini bulmak için daha spesifik arama kelimelerine ihtiyaç duyacaktır. Bu kelime öbeğinde iyi bir sıralama yakalamak ve tıklanma ihtimali yüksek olan bir meta açıklaması belirlemek kritik olacaktır.

SEO Danışmanlığı
SEO Danışmanlığı Süreçleri

SEO Çalışması Aşamaları

  • Müşteri kitlesini tanımak ve beklentilerini anlamak
  • Bununla parelel hangi arama öbeklerinin kullanıldığını tespit etmek
  • Web sitenizin ve rakiplerinizin pozisyonlarını tespit etmek
  • Bu sonuçlar çerçevesinde sitenizin içinde ve dışında gerekli çalışmalara başlamak
  • Düzenli takipler ile gelişmeleri incelemek ve yeni planlanlar oluşturmak

şeklinde adımlandırabiliriz. Elbette yukarıda belirttiğimiz gibi, bu süreçler dinamik süreçlerdir. İlk iki aşamayı düzenli olarak takip edip, son iki aşamayı bu çerçevede sürekli güncellemeniz gerekmektedir.

SEO Çalışmasında Kullanılan Web Araçları

SEO süreçlerinde birçok ajansın ve kişinin kullandığı belli araçlar vardır. SEO çalışmasından beklentinize ve uzmanlığınıza göre ücretli ve ücretsiz birçok araç kullanabilirsiniz.

Sektörel Kelime Analizi İçin

Site İçi Kelime Analizi İçin

Genel SEO Durumunuz İçin

Sitenizin Hız Optimizasyonu Açısından Durumunu İncelemek İçin

Daha Bütünlüklü Seo Çözümleri İçin

Bu araçlar temel veya ileri düzeyde sitenizin durum analizi için size yardımcı olacaktır. Elbette bu araçlar dışında kullanabileceğiniz birçok web servisi mevcut.

SEO konusunda profesyonel destek ihtiyacı duyduğunuzda bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. SEO alanında hedefleriniz doğrultusunda uzun yıllar birlikte yürümeyi amaçlarız.

SEO Arama Motoru Optimizasyonu fiyatları konusunda merak ettiğiniz sorulara cevap bulmak için SEO FİYATLARI yazımızı okuyabilir veya İletişim Sayfamızdan doğrudan bizimle iletişime geçerek fiyat teklifi talebinde bulunabilirsiniz.

Burak KayaAuthor posts

Web tasarım, SEO, grafik tasarım ve dijital reklamcılık alanında hizmet veren Longway Media şirketinin kurucu ortağıyım. Dijital ajans çalışmaları kapsamında elde ettiğim tecrübeleri blog sayfamızdan paylaşıyorum. Linkedin Hesabım

İlk Yorumu Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.