Dijital ajans nedir; içerisinde bulunduğumuz dijital çağda reklam hizmetlerini dijital ortamlarda hazırlayan, yayınlayan ve optimize eden yenilikçi ajanslardır. İnternet hizmetlerinin yaygınlaşmasına paralel dijital ortamların (web siteleri, sosyal medya kanalları, mobil uygulamalar, arama motorları) kullanımının sayısal ve nitelik olarak artması ile birlikte her geçen gün önemleri artmaktadır.

Bu Yazının Yazıldığı Tarih İtibari İle Birkaç sayısal veri vermek gerekirse;

_
Dünyada İnternete Bağlı Kişiler5+MİLYAR
Dünyada ki İnternet Sitesi2+MİLYAR
24 Saatte Yapılan Arama7+MİLYAR
Türkiye’de İnternete Bağlı Kişi72+MİLYON

Daha fazla rakama ulaşmak için İnternet Live Stats sitesini linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Durum böyle iken klasik pazarlama yöntemlerinin (tv reklamı, broşür, billboard vd) etki alanı her geçen gün daralmakta. Hem reklam verenlerin, hemde potansiyel müşterilerin ilgi alanı hızla dijital mecralara kaymakta. Bu zamana kadar klasik pazarlama yöntemlerine yatırım yapan firmalar artık dijital alanda kendilerine yer açmak zorundalar. Tam bu noktada firmaları dijital alanda etkili bir şekilde tanıtacak dijital ajanslar her geçen gün önem kazanmakta. Peki bir dijital ajanstan hangi hizmetleri alabilirsiniz? Gelin hızlıca bir göz atalım;

Web Tasarım/Yazılım Hizmeti

Web tasarım ve yazılım hizmeti ile internette bulunma şansınızı artırır. Bu sayede ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtacağınız dijital bir adresiniz olur. Arama motorlarında arama yapan milyonlarca insan ile ürün veya hizmetinizi buluşturma şansı yakalarsınız. Web tasarım alanında gelişkin uygulamalara ihtiyacınız olacaksak ise mutlaka profesyonel dijital ajanslar ile çalışmalısınız.

Ayrıntılı Bilgi Alın

Dijital Pazarlama Hizmeti

Bir web sitenizin olması tek başına yeterli değildir. Kişiler ürünlerinizi veya hizmetlerini bilmeyebilir veya sektörde aynı alanda faaliyet gösteren yüzlerce firma olabilir. Bu durumda ürün veya hizmetlerinizi potansiyel müşterilerinizin gözünde görünür kılmanız gereklidir.

Dijital Pazarlama Hizmeti kapsamında Google Reklam, Facebook Reklam, Instagram Reklam ve Twitter Reklam gibi farklı gibi hizmetler almanız gerebilir. Bu platformlarda yapılacak başarılı bir reklam çalışması ile firma olarak önemli atılımlar gerçekleştirebilirsiniz. Hedef kitleniz ile daha hızlı ve etkili bir şekilde temas edebilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi Alın

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Hizmeti

SEO hizmeti web sitenizin arama motorlarında (Google, Yandex, Bing vd) üst sıralarda listelenmesi amacıyla yapılan çalışmaların bütünüdür. Başarılı bir SEO çalışması web site trafiğinizi binlerce kat artırarak ciro veya bilinirlilik hedeflerinizi yakalamanızı sağlar.

SEO hizmeti aynı zamanda marka prestiji kazırsınız. Bir ürün veya hizmette ilk sıralarda listenen web sitesi, sahibi olan firmaya sektöründe otorite kazandırır. Arama motorlarında marka ismiyle yapılan aramalarda artış sağlar. Profesyonel SEO hizmetini ancak kurumsal ve tecrübeli dijital ajans ile alabilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi Alın

Grafik Tasarım Hizmeti

Hem web siteniz hemde dijital reklam çalışmalarınız için başarılı grafik tasarım hizmeti almanız önemlidir. Hedef kitlenizin beğenisini kazanacak ve firmanızın hedeflerine odaklanan grafik tasarım çalışmaları pazarlama çalışmalarının başarısını yükseltecektir. Amatör grafik tasarım çalışmaları reklam bütçenizi heba edebilir ve firma imajınızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle profesyonel grafik tasarım hizmeti dijital pazarlama sürecinizin olmazsa olmazı olmalıdır.

Ayrıntılı Bilgi Alın

Dijital Ajans ile Çalışmanın Avantajları

Dijital Pazarlama Ajansı, dijital dünya hakkında bilgi ve tecrübe sahibi kişilerin bir araya gelmesi ile oluşur. 

Dijital dünya ise her saniye gelişen ve değişen bir alandır. Milyarlarca insanın, milyonlarca şirketin sürekli devinim halinde olduğu bu dünya, ancak profesyonel bir çaba ile anlaşılabilir. İnternet dünyasında bir günde yapılan işlemler milyar rakamlara ulaşmaktadır. Bu hareketli dünyada gelişmeleri takip etmek, uyum sağlamak, çözüm geliştirmek ve dijital alanda etki yaratmak zorlu bir süreçtir.

Dijital işleri meslek haline getirmeyen kişiler ancak yüzeysel ve genellikle hızla geçerliğini kaybeden bilgiler ile yetinmek durumunda kalırlar. Dijital dünya ise sürekli dinamiktir. 

Bu nedenlerle web yazılımcılar, grafik tasarımcılar, SEO uzmanları ve veri bilimciler bir araya gelerek dijital platformlarda etki yaratabilcek iş birliktelikleri kurmak zorundadır.

Dijital pazarlama, tecrübeli bir ekip işidir. Hatta birçok durumda bir dijital ajans sadece birkaç iş hizmette uzmanlaşmayı tercih eder. Bu uzmanlaşma süreci verilen hizmetin kalitesini yükseltir. Dijital ajans ile çalışarak dijital pazarlama hizmetine odaklanmış emeği ve tecrübeyi satın alırsınız. Bu emek ve tecrübe firmanızın dijital pazarlama faaliyetlerine şu avantajları kazandırır;

_

Dijital Ajans Hız Kazandırır

Amatör bir çaba ile bir çok deneme ve yanılma sürecini göz önüne almış olursunuz. Üstelik bu sürecin başarı ile sonuçlanacağına dair bir garanti yoktur. Genellikle bu çabalar para ve zaman kaybıyla sonuçlanır. Bu süreçte kaybettiklerinizin daha azını dijital ajansa ödeyerek profesyonel hizmet alabilirsiniz. Dijital ajans tecrübesi ile size hızlı bir başlangıç zemini sunacaktır.

Dijital Ajans Fikir Verir

Klasik pazarlama yöntemleri ile elde ettiğiniz müşteri verilerinin çok daha fazlası dijital mecralarda mevcut. Dijital ajanlar potansiyel müşterilerinize ait ilgi alanı, demografi, davranış alışkanlıkları ve konum gibi ayrıntılı bilgileri sizinle paylaşır. Farklı segmenteki müşteri gruplarına yönelik yapılan reklam çalışmaları ile size potansiyel müşterileriniz hakkında veriler sunar. Aynı zamanda sektörünüzde meydana gelen dip dalgalarını önden tespit etmenizi sağlayabilir. Bu veriler ışığında markanızı/hizmetlerinizi yeniden konumlandırma şansı yakalarsınız.

Dijital Ajans İş Kazandırır

Dijital ajanslar yaptıkları tanıtım faaliyetleri ile size yeni işler ve iş ilişkileri kazandırır. Üstelik bu çalışmayı beklentinize bağlı olarak mahalle veya dünya çapında yapabilir. Yerel hizmet veren bir işletme iseniz sadece işletmenin yakın çevresini hedefleyebilir. Küresel hedefleri olan bir firma iseniz internetin olduğu bütün noktalarda sizi görünür kılabilir. Bu esneklik en az bütçe ile en verimli reklam çalışmasının kilit noktasıdır.

Dijital Ajans Bütçenizi Verilimli Kullanır

Profesyonel dijital pazarlama süreçleri yoğun veri ve tecrübe ile hayat bulur. Dijital ajanslar bu verileri işleyerek işletmelere özel reklam kampanyaları planlar. Reklam bütçesinizin dönüşüm oranı yüksek mecralara ve doğru tutarda harcanması reklam kampanyasının başarılı olmasını sağlar. Bu nedenle reklam bütçenizin rastgele ve yüzeysel bilgiler ile harcanmaması gerekir. Profesyonel reklam ajansları kendilerine ayrılan bütçeyi (çoğu zaman çok daha fazlasını) müşterilerine sağladıkları iş olanakları ile geri öderler. Reklam bütçenizin verimli bir şekilde yönetilmesi için profesyonel dijital ajansları tercih etmelisiniz.

Dijital Ajans Çalışmaları Ölçümlenebilir

Profesyonel dijital ajans yapılan çalışmaları raporlar ve size ulaştırır. Dijital ajanstan aldığınız bütün hizmetlerin sonuçları raporlanabilir niteliktedir. Çalışmaların sitenize kaç kullanıcı kazandırdığını, reklamınız ile kaç kişinin etkileşime geçtiğini, hangi mecrada ne kadar harcama yaptığınızı ve daha fazlasını bu raporlarda görebilirsiniz. Bu sayede yapılan çalışmanın amacınıza ne kadar hizmet ettiğini net bir şekilde görebilirsiniz. 

Dijital Ajans Hakkında Sık Sorulan Sorular

_
Dijital Medya Ajansı Nedir?

Dijital Medya Ajansı, reklam ve tanıtım çalışmalarını dijital kanallar (web siteleri, arama motorları, sosyal medya mecraları) üzerinden yürüten ajanslardır.

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Dijital Pazarlama Ajansı; klasik pazarlama yöntemleri (basılı materyal, televizyon vd) dışında kalan dijital mecralarda ürün veya hizmetinizin pazarlamasını gerçekleştiren ajanslardır. 

Dijital Medya Planlama Ajansı Nedir?

Dijital Medya Planlama Ajansı; dijital mecralarda yayınlanacak tanıtım içeriklerinizin planlamasını yapan ajanslara verilen isimidir. Yapılacak tanıtım çalışmalarınızın hangi dijital mecralarda, hangi mesaj ile, ne kadar süre ve bütçe ile yapılacağını veriler ışığında planlarlar.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama; tanıtım ve reklam çalışmalarınızın dijital kanallar (arama motorları, sosyal medya kanalları vb) üzerinden zengin veri kümeleri ve profesyonel araçlar kullanılarak yapılan pazarlama türüdür.

Sosyal Medya Ajansı Nedir?

Sosyal Medya Ajansı; ürün veya hizmetinizi sosyal medya kanalları (facebook, instagram, twitter, forumlar vb) üzerinden pazarlama faaliyeti yürüten ajanslardır. Dijital pazarlama kanallarından biri olan sosyal medya kanalında uzmanlaşmış ajanslardır.

Google Reklam Ajansı Nedir?

Google Reklam Ajansı; dünyanın en büyük arama motoru olan Google üzerinden pazarlama faaliyeti yürüten ajanslardır. Google Ads üzerinden Arama Ağı Reklamcılığı, Görüntülü Reklamcılık, Mobil Reklamcılık ve Alışveriş Reklamı kampanyaları düzenlemek noktasında uzmanlaşmış ajanslardır.

SEO Ajansı Nedir?

SEO Ajansı; dijital varlığınızın (yazınsal veya görsel) arama motorlarında (Google, Yandex, Bing vd) üst sıralarda listelenmesi için profesyonel faaliyet yürüten ajanslardır. Arama motoru optimizasyonu konusunda uzmanlaşmış ajanslardır.

Dijital Ajans Nasıl Kurulur?

Dijital ajans açmak için özel bir yasal süreç söz konusu değildir. İsteyen her kişi dijital ajans açabilmektedir. İster sahış firması olarak isterseniz şirket türünde (ltd, şti vb) dijtal ajans açabilirsiniz. Süreç açısından kritik olan resmi süreçler değildir. Sektörde tutunabilmek ve müşteri sadaketi yakalamak için alanında uzman kişilerin bir araya gelerek uyum içinde çalışması kritik olan noktadır.

Dijital ajans Nace Kodu 73.11.01

Bizimle İletişime Geçin

Bizden Bilgi Alın!