Skip to content

Dijital Ajans Nedir ve Ne İş Yapar

Dijital ajans, bir şirketin dijital pazarlama faaliyetlerini yöneten ve geliştiren ajanstır. Bu faaliyetler, genellikle web tasarımı, sosyal medya yönetimi, arama motoru optimizasyonu ve diğer dijital pazarlama tekniklerini içerir. Dijital ajanslar, şirketlere dijital pazarlama alanında yardımcı olmak ve onların marka bilinirliğini ve ticaretini artırmak için tasarlanmıştır.

Bu yazının yazıldığı tarih itibari ile birkaç sayısal veri vermek gerekirse:

1 + Milyar
Dünyada İnternete Bağlı Kişiler
1 + Milyar
Dünyadaki İnternet Sitesi Sayısı
1 + Milyar
Son 24 Saatte Yapılan Arama
60 + Milyon
Türkiye’de İnternete Bağlı Kişi

Daha fazla rakama ulaşmak için İnternet Live Stats sitesini linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Durum böyle iken klasik pazarlama yöntemlerinin (tv reklamı, broşür, billboard vd) etki alanı her geçen gün azalmakta. Hem reklam verenlerin, hem de potansiyel müşterilerin ilgi alanı hızla dijital mecralara kaymakta. Bu zamana kadar klasik pazarlama yöntemlerine yatırım yapan firmalar artık dijital alanda kendilerine yer açmak zorundalar. Tam bu noktada firmaları dijital alanda etkili bir şekilde tanıtacak dijital ajanslar her geçen gün önem kazanmakta. Peki bir dijital ajanstan hangi hizmetleri alabilirsiniz? Gelin hızlıca bir göz atalım:

Dijital Ajanslar Ne İş Yapar?

Peki bir Dijital Ajans hangi hizmetleri verir? Ajansların yapılarına ve hedeflerine göre çeşitlendirmek mümkün olmakla beraber ana hatları ile şu hizmetleri verirler:

Web Tasarım/Yazılım Hizmeti

Web tasarım ve yazılım hizmeti ile internette bulunma şansınızı artırır. Bu sayede ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtacağınız dijital bir adresiniz olur. Arama motorlarında görünür olursunuz. Arama yapan milyonlarca insan ile ürün veya hizmetinizi buluşturma şansı yakalarsınız. Web tasarım alanında gelişkin uygulamalara ihtiyacınız varsa mutlaka profesyonel dijital ajanslar ile çalışmalısınız.

Ayrıntılı Bilgi Alın

Dijital Pazarlama Hizmeti

Bir web sitenizin olması tek başına yeterli değildir. Kişiler markanızı, ürünlerinizi veya hizmetlerini adları ile bilmeyebilir. Sektörde aynı alanda faaliyet gösteren binlerce firma olabilir. Bu durumda ürün veya hizmetlerinizi potansiyel müşteriler gözünde görünür hale getirmeniz gereklidir.

Dijital Pazarlama Hizmeti kapsamında Google Ads Reklam, Facebook Reklam, Instagram Reklam ve Twitter Reklam gibi farklı gibi hizmetler almanız gerekebilir. Bu platformlarda yapılacak başarılı bir reklam çalışması ile önemli atılımlar gerçekleştirirsiniz. Hedef kitleniz ile daha hızlı ve etkili bir şekilde temas edersiniz.

Ayrıntılı Bilgi Alın

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Hizmeti

SEO hizmeti web sitenizin arama motorlarında (Google, Yandex, Bing vd) üst sıralarda listelenmesi amacıyla yapılan çalışmaların bütünüdür. Başarılı bir SEO çalışması web site trafiğinizi binlerce kat artırarak ciro veya bilinirlik hedeflerinize ulaşmanızı sağlar.

SEO hizmeti ile aynı zamanda marka prestiji kazanırsınız. Bir ürün veya hizmette ilk sıralarda listelenen web sitesi, firmanıza sektörde otorite kazandırır. Arama motorlarında marka ismiyle yapılan aramalarda artış sağlar. Profesyonel SEO hizmetini ancak kurumsal ve tecrübeli dijital ajans ile alabilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi Alın

Grafik Tasarım Hizmeti

Hem web siteniz hem de dijital reklam çalışmalarınız için başarılı grafik tasarım hizmeti almanız önemlidir. Hedef kitlenizin beğenisini kazanacak ve firmanızın hedeflerine odaklanan grafik tasarım çalışmaları pazarlama çalışmalarının başarısını yükseltecektir. Amatör grafik tasarım çalışmaları dijital reklam bütçenizi heba edebilir ve firma imajınızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle profesyonel grafik tasarım hizmeti dijital pazarlama sürecinin olmazsa olmazıdır.

Ayrıntılı Bilgi Alın

Dijital Ajans ile Çalışmanın Avantajları

Dijital Pazarlama Ajansı, dijital dünya hakkında bilgi ve tecrübe sahibi kişilerin bir araya gelmesi ile oluşur.

Dijital dünya ise her saniye gelişen ve değişen bir alandır. Milyarlarca insanın, milyonlarca şirketin sürekli hareket halinde olduğu bu dünya, ancak profesyonel bir çaba ile anlaşılabilir. İnternet dünyasında bir saate yapılan işlemler milyar rakama ulaşmaktadır. Bu hareketli dünyada gelişmeleri takip etmek, uyum sağlamak, çözüm geliştirmek ve dijital alanda etki yaratmak zorlu bir süreçtir.

Dijital işleri meslek haline getirmeyen kişiler ancak yüzeysel ve genellikle hızla geçerliliğini kaybeden bilgiler ile yetinmek durumunda kalırlar. Dijital dünya ise dinamiktir.

Bu nedenlerle web yazılımcılar, grafik tasarımcılar, SEO uzmanları ve veri bilimciler bir araya gelerek dijital platformlarda etki yaratabilecek iş birliktelikleri kurmak zorundadır.

Dijital pazarlama, tecrübeli bir ekip işidir. Hatta birçok dijital ajans sadece birkaç hizmette uzmanlaşmayı tercih eder. Bu uzmanlaşma süreci verilen hizmetin kalitesini yükseltir. Dijital ajans ile çalışarak dijital pazarlama hizmetine odaklanmış emeği ve tecrübeyi satın alırsınız. Bu emek ve tecrübe firmanızın dijital pazarlama faaliyetlerine şu avantajları kazandırır:

Dijital Ajans Çalışmaları Ölçülebilirdir
Dijital Ajans Nedir Ne Iş Yapar Ve Hizmetleri Nelerdir

Dijital Ajans Hız Kazandırır

Amatör bir çaba ile bir çok deneme ve yanılma sürecini göz önüne almış olursunuz. Üstelik bu sürecin başarı ile sonuçlanacağına dair bir garanti yoktur. Genellikle bu çabalar para ve zaman kaybıyla sonuçlanır. Bu süreçte kaybettiklerinizin daha azını dijital ajansa ödeyerek profesyonel hizmet alabilirsiniz. Dijital ajans tecrübesi ile size hızlı bir başlangıç zemini sunacaktır.

Dijital Ajans Fikir Verir

Klasik pazarlama yöntemleri ile elde ettiğiniz müşteri verilerinin çok daha fazlası dijital mecralarda mevcut. Dijital ajanslar potansiyel müşterilerinize ait ilgi alanı, demografi, davranış alışkanlıkları ve konum gibi ayrıntılı bilgileri sizinle paylaşır. Farklı segmentteki müşteri gruplarına yönelik yapılan dijital reklam çalışmaları ile size potansiyel müşterileriniz hakkında veriler sunar. Aynı zamanda sektörde meydana gelen dip dalgalarını önden tespit etmenizi sağlayabilir. Bu veriler ışığında markanızı / hizmetlerinizi yeniden konumlandırma şansı yakalarsınız.

Dijital Ajans İş Kazandırır

Dijital ajanslar yaptıkları tanıtım faaliyetleri ile size yeni işler ve iş ilişkileri kazandırır. Üstelik bu çalışmayı beklentinize bağlı olarak mahalle veya dünya çapında yapabilir. Yerel hizmet veren bir işletme iseniz sadece işletmenin yakın çevresini hedefleyebilir. Küresel hedefleri olan bir firma iseniz internetin olduğu bütün noktalarda sizi görünür kılabilir. Bu esneklik en az bütçe ile en verimli dijital reklam çalışmasının kilit noktasıdır.

Dijital Ajans Bütçenizi Verilimli Kullanır

Profesyonel dijital pazarlama süreçleri yoğun veri ve tecrübe ile hayat bulur. Dijital ajanslar bu verileri işleyerek işletmelere özel reklam kampanyaları planlar. Reklam bütçesinin dönüşüm oranı yüksek mecralara ve doğru tutarda harcanması reklam kampanyasının başarılı olmasını sağlar. Bu nedenle reklam bütçenizin rastgele ve yüzeysel bilgiler ile harcanmaması gerekir. Profesyonel reklam ajansları kendilerine ayrılan bütçeyi (çoğu zaman çok daha fazlasını) müşterilerine sağladıkları iş olanakları ile geri öderler. Reklam bütçenizin verimli bir şekilde yönetilmesi için profesyonel dijital ajansları tercih etmelisiniz.

Dijital Ajans Çalışmaları Ölçümlenebilir

Profesyonel dijital ajanslar yapılan çalışmaları raporlar ve size ulaştırır. Dijital ajanstan aldığınız bütün hizmetlerin sonuçları raporlanabilir niteliktedir. Çalışmaların sitenize kaç kullanıcı kazandırdığını, reklamınız ile kaç kişinin etkileşime geçtiğini, hangi mecrada ne kadar harcama yaptığınızı ve daha fazlasını bu raporlarda görebilirsiniz. Bu sayede yapılan çalışmanın amacınıza ne kadar hizmet ettiğini net bir şekilde görebilirsiniz.

Dijital Ajanslar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dijital Ajans Hizmetleri Nelerdir?

Dijital ajans hizmetleri: web tasarım, SEO, grafik tasarım, dijital strateji danışmanlığı ve dijital reklam hizmetleridir. Ajanslar talep durumunda bir markanın dijital kimliğini baştan oluşturabilir. Var olan kimliğin yönetimini devir alabilir ve başarılı bir şekilde geliştirip, yönetebilirler. 

Dijital pazarlama alanında: Google Ads, sosyal medya siteleri ve ücretli tanıtım alan diğer web sitelerini kullanırlar. Google reklam, instagram reklam veya native reklam hizmetleri sunarlar.

Web tasarım hizmeti alanında: kurumsal, e-ticaret veya portfolyo türünde siteler yaparlar. Talep durumunda projeye özel web siteler de geliştirirler.

Grafik tasarım alanında: kurumsal kimlik (logo, zarf, antetli kağıt vb), banner, slayt, poster veya sosyal medya görseli gibi hizmetler sunarlar.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanında: yurtiçi, yurtdışı, lokal SEO hizmeti, içerik danışmanlığı, web site teknik iyileştirmeleri ve backlink hizmetleri verirler.

Uzmanlık alanlarına göre öne çıkan dijital ajans türleri: Tam Hizmet Dijital Ajansları (Full-Service Digital Agencies), SEO Ajansları, Sosyal Medya Ajansları, Web Tasarım ve Geliştirme Ajansları, İçerik Pazarlama Ajansları, Performans Pazarlama Ajansları, Dijital PR Ajansları ve Video Pazarlama Ajanslarıdır. 

Dijital Medya Ajansı, reklam ve tanıtım çalışmalarını dijital kanallar (web siteleri, arama motorları, sosyal medya mecraları) üzerinden yürüten ajanslardır.

Dijital pazarlama: tanıtım ve reklam çalışmalarının dijital kanallar üzerinden zengin veri kümeleri ve profesyonel araçlar kullanılması ile yapılan pazarlama türüdür. Dijital pazarlama; arama motorları, sosyal medya platformları, forum siteleri, Youtube ve internete bağlı bütün cihazlara yönelik olarak yapılabilir.

SEO hizmeti profesyonel SEO araçları ve mantık ile yapılır. SEO araçları kullanılarak ortaya çıkarılan veriler SEO çalışmasının amaçları çerçevesinde işlenir.

SEO çalışmasının aşamaları:

 • Web sitesinin faaliyet yürüttüğü sektörün web alanda ki durumu analiz edilir.
 • SEO çalışması yapılacak web sitesinin eksikleri ve artıları analiz edilir.
 • Rakip web sitelerinin eksi ve artıları analiz edilir.
 • Web sitesinin site içi ve dışı SEO çalışmasına başlanır.
 • Yapılan çalışmaların sonuçları düzenli aralıklarla kontrol edilir.
 • Yapılan kontrollerden elde edilen verilerle SEO çalışması tekrar tekrar gözden geçirilir.

İstanbul SEO hizmeti nasıl yapılır hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz; SEO Hizmeti Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Ajansı: ürün veya hizmetin pazarlamasını sosyal medya kanalları (Facebook, Instagram, Twitter, forumlar vb) üzerinden yapan ajanslardır. Dijital pazarlama kanallarından biri olan sosyal medya reklamcılığı kanalında uzmanlaşmış ajanslardır.

Google Reklam Ajansı: dünyanın en büyük arama motoru olan Google üzerinden dijital pazarlama faaliyeti yürüten ajanslardır. Google Ads üzerinden Arama Ağı Reklamcılığı, Görüntülü Reklamcılık, Mobil Reklamcılık ve Alışveriş Reklamı kampanyaları düzenleme alanında uzmanlaşmış ajanslardır.

SEO Ajansı, bir web sitesinin organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için çeşitli stratejiler ve teknikler kullanarak arama motoru optimizasyonu (SEO) hizmetleri sunan ajans türüdür. SEO ajansı, web sitesinin arama motoru algoritmaları tarafından daha iyi anlaşılmasını ve değerlendirilmesini sağlamak için içerik, site yapısı, teknik optimizasyon, bağlantı oluşturma ve anahtar kelime araştırması gibi çalışmalar yapar. 

Dijital ajans açmak için özel bir yasal süreç söz konusu değildir. İsteyen her kişi dijital ajans açabilmektedir. İster sahış firması olarak isterseniz şirket türünde (ltd, şti vb) dijtal ajans açabilirsiniz. Süreç açısından kritik olan resmi süreçler değildir. Sektörde tutunabilmek ve müşteri sadakati yakalamaktır. Bunun için alanında uzman kişilerin bir araya gelerek uyum içinde çalışması kritik olan noktadır.

Dijital Ajans Nace Kodu 73.11.01

Web tasarım Ajansı Nace Kodu 62.01.01

Dijital ajanslar dijital alana dair hizmet almak isteyen bütün işletme ve kişiler ile çalışır. Genel durum böyle olmakla birlikte bazı dijital ajanslar sektörel olarak uzmanlaşmayı tercih edebilir. Örneğin bir dijital ajans ” Sadece sağlık sektörüne hizmet veriyoruz.” diyebilir.

Dijital ajans seçmek için öncelikle ihtiyaçlarınızı net olarak belirlemeniz gereklidir. Dijital projenizde ön plana çıkarmak istediğiniz platformlar (web sitesi, sosyal medya hesapları) netleştirmeli ve bu alanlarda uzman ajanslar ile iletişime geçmelisiniz.

 1. Dijital ajanslardan referans talep edin ve inceleyin.
 2. Görüşmenizde beklentilerinizin anlaşılıp anlaşılmadığına kanaat getirin.
 3. Projenize dair öngörüler talep edin.
 4. Takribi bir ön bütçe planı talep edin.
 5. Mümkünse ofilerini ziyaret edin.
 6. “Her işi yaparız” diyen ajanslardan korkun
 7. İdaalı işlerde “O basit 1 hafta da hallederiz” diyen ajanslardan korkun.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi – Cuma: 9.00 – 18.00
Haftasonu: Kapalı

ADRESİMİZ

Osmanağa Mah. Serasker Cd. No: 88/4 Kadıköy/İSTANBUL

TELEFON - MAIL

+90 216 606 11 31
bilgi@longwaymedia.com