Dijital Ajans Nedir

Dijital ajans nedir; içerisinde bulunduğumuz dijital çağda reklam hizmetlerini dijital ortamlarda hazırlayan, yayınlayan ve optimize eden yenilikçi ajanslardır. İnternet hizmetlerinin yaygınlaşmasına paralel dijital ortamların (web siteleri, sosyal medya kanalları, mobil uygulamalar, arama motorları) kullanımının sayısal ve nitelik olarak artması ile birlikte her geçen gün önemleri artmakta.

Bu Yazının Yazıldığı Tarih İtibari İle Birkaç sayısal veri vermek gerekirse;

_
Dünyada İnternete Bağlı Kişi Sayısı4+MİLYAR
Dünyada ki Toplam İnternet Sitesi Sayısı2+MİLYAR
Bir Günde Google'da Yapılan Arama Sayısı7+MİLYAR
Türkiye’de İnternete Bağlı Kişi Sayısı69+MİLYON

Daha fazla rakama ulaşmak için İnternet Live Stats sitesini linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Durum böyle iken klasik pazarlama yöntemlerinin (tv reklamı, broşür, billboard vd) etki alanı her geçen gün daralmakta. Hem reklam verenlerin, hemde potansiyel müşterilerin ilgi alanı hızla dijital mecralara kaymakta. Bu zamana kadar klasik pazarlama yöntemlerine yatırım yapan firmalar artık dijital alanda kendilerine yer açmak zorundalar. Tam bu noktada firmaları dijital alanda etkili bir şekilde tanıtacak dijital ajanslar her geçen gün önem kazanmakta.

Web Tasarım/Yazılım Hizmeti

Web tasarım ve yazılım hizmeti sizi web sitesi sahibi yapar. Bu sayede ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtacağınız dijital bir adresiniz olur. Arama motorlarında arama yapan milyonlarca insan ile ürün veya hizmetinizi buluşturma şansı yakalarsınız. 

Ayrıntılı Bilgi Alın

Dijital Pazarlama Hizmeti

Bir web sitenizin olması tek başına yeterli değildir. Kişiler ürünlerinizi veya hizmetlerini bilmeyebilir veya sektörde aynı alanda faaliyet gösteren yüzlerce firma olabilir. Bu durumda ürün veya hizmetlerinizi potansiyel müşterilerinizin gözünde görünür kılmanız gereklidir. Bu çalışma kapsamında Google Reklam, Facebook Reklam, Instagram Reklam ve Twitter Reklam gibi farklı gibi hizmetler almanız gerekir. Bu platformlarda yapılacak başarılı bir reklam çalışması ile firma olarak önemli atılımlar gerçekleştirebilirsiniz. 

Ayrıntılı Bilgi Alın

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Hizmeti

SEO hizmeti web sitenizin arama motorlarında (Google, Yandex, Bing vd) üst sıralarda listelenmesi amacıyla yapılan çalışmalar bütünüdür. Başarılı bir SEO çalışması web site trafiğinizi binlerce kat artırarak ciro veya bilinirlilik hedeflerinizi yakalamanızı sağlar. Profesyonel SEO hizmetini ancak kurumsal ve tecrübeli dijital ajans ile alabilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi Alın

Grafik Tasarım Hizmeti

Hem web siteniz hemde dijital reklam çalışmalarınız için başarılı grafik tasarım hizmeti almanız önemlidir. Hedef kitlenizin beğenisini kazanacak, firmanızın ihtiyaçları çerçevesinde odaklanma yaratacak başarılı grafik tasarım çalışmaları hedeflerinize ulaşamanızı kolaylaştıracaktır. Hatalı grafik tasarım çalışmaları reklam bütçenizi heba edebilir ve firma imajınızı olumsuz etikleyebilir. Bu nedenle profesyonel grafik tasarım hizmeti dijital pazarlama sürecinizin olmazsa olmazı olmalıdır.

Ayrıntılı Bilgi Alın

Dijital Ajans ile Çalışmanın Avantajları

Dijital Pazarlama Ajansı, dijital dünya hakkında bilgi ve tecrübe sahibi kişilerin bir araya gelmesi ile oluşur. 

Dijital dünya ise her saniye gelişen ve değişen bir alandır. Milyarlarca insanın, milyonlarca şirketin sürekli devinim halinde olduğu bu dünya ancak profesyonel bir çaba ile anlaşılabilir. İnternet dünyasında bir günde yapılan işlemler milyar rakamlara ulaşmaktadır. Bu hareketli dünyada gelişmeleri takip etmek, uyum sağlamak, çözüm geliştirmek ve etki etmek zorlu bir süreçtir. Başka bir iş sahibi olan kişiler ancak yüzeysel ve genellikle hızla geçerliğini kaybeden bilgiler ile yetinmek durumunda kalırlar. Dijital dünya ise sürekli dinamiktir.

Bu nedenlerle web tasarımcılar, grafik tasarımcılar, SEO uzmanları bir araya gelerek bu büyük dünyada etki yaratabilcek iş birliktelikleri kurmak zorundadırlar.

Dijital pazarlama bu nedenle tecrübeli bir ekip işidir. Hatta birçok durumda bir dijital ajans sadece birkaç iş kolunda uzmanlaşmayı tercih eder. Ancak bu durumda verilen hizmetin kalitesinden bahsedilebilir.

Dijital ajans ile çalışarak dijital pazarlamaya hizmetine yoğunlaştırılmış/odaklanmış emeği ve tecrübeyi satın alırsınız. Bu emek ve tecrübe firmanızın dijital pazarlama faaliyetlerine şu avantajları kazandırır;

_

Dijital Ajans Hız Kazandırır

Amatör bir çaba ile bir çok deneme ve yanılma sürecini göz önüne almış olursunuz. Üstelik bu sürecin başarı ile sonuçlanacağına dair bir garanti yoktur. Genellikle bu süreçler para ve zaman kaybıyla sonuçlanır. İşte bu süreçte kaybedeceklerinizden daha azını dijital ajansa ödeyerek hızlı bir şekilde sürece başlayabilirsiniz. Dijital ajans tecrübesi ile size hızlı bir başlangıç zemini sunacaktır.

Dijital Ajans Fikir Verir

Klasik pazarlama yöntemleri ile elde ettiğiniz müşteri verilerin çok daha fazlası dijital mecralarda mevcuttur. Dijital ajanlar potansiyel müşterilerinize ait ilgi alanı, demografi, davranış alışkanlıkları ve konum gibi ayrıntılı bilgileri sizinle paylaşır. Farklı segmenteki müşteri gruplarına yönelik yapılan reklam çalışmalarının sonucunda size; potansiyeli en yüksek, en düşük müşteri segmenti için datalar sunar. Bu veriler ışığında markanızı/hizmetlerinizi yeniden konumlandırma şansı yakalarsınız.

Dijital Ajans İş Kazandırır

Dijital ajanslar yaptıkları tanıtım faaliyetleri ile size yeni işler ve iş ilişkileri kazandırır. Üstelik bu çalışmayı beklentinize bağlı olarak mahalle çapında veya dünya çapında yapabilir. Yerel hizmet veren bir işletmeyseniz işletmenizin çevresini hedefleyebilir. Küresel hedefleri olan bir firma iseniz internetin olduğu bütün noktalarda sizi görünür kılabilir. 

Dijital Ajans Bütçenizi Verilimli Kullanır

Profesyonel dijital pazarlama süreçleri yoğun veri ve tecrübe ile hayat bulur. Dijital ajanslar bu verileri işleyerek işletmelere özel reklam kampanyaları planlar. Reklam bütçesinin geri dönüşü yüksek mecralara, doğru bütçe planı çerçevesinde harcanması ise reklam kampanyasının başarısını belirler. Bu nedenlerle reklam bütçenizin rastgele veya yüzeysel bilgiler ile harcanmaması gerekir. Profesyonel reklam ajansları kendilerine ayrılan bütçeyi (çoğu zaman çok daha fazlasını) müşterilene sağladıkları iş olanakları sayesinde karşılarlar. Reklam bütçenizin verimli bir şekilde yönetilmesi için profesyonel dijital ajansları tercih etmelisiniz.

Dijital Ajans Çalışmaları Ölçümlenebilir

Profesyonel dijital ajanslar sizin adınıza yapılan çalışmaları raporlar ve size ulaştırır. Dijital ajanslarda aldığınız bütün hizmetlerin sonuçları raporlanabilir niteliktedir. Çalışmaların sitenize kaç kullanıcı kazandırdığını, reklamınız ile kaç kişinin etkileşime geçtiğini, hangi mecrada ne kadar harcama yaptığınız ve daha fazlasını bu raporlarda görebilirsiniz. Bu sayede yapılan çalışmanın amacınıza ne kadar hizmet ettiğini net bir şekilde görebilirsiniz. 

Dijital Ajans Hakkında Sık Sorulan Sorular

_
Dijital Medya Ajansı Nedir?

Dijital Medya Ajansı, reklam ve tanıtım çalışmalarını dijital kanallar (web siteleri, arama motorları, sosyal medya mecraları) üzerinden yürüten ajanslardır.

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Dijital Pazarlama Ajansı; klasik pazarlama yöntemleri (basılı materyal, televizyon vd) dışında kalan dijital mecralarda ürün veya hizmetinizin pazarlamasını gerçekleştiren ajanslardır. 

Dijital Medya Planlama Ajansı Nedir?

Dijital Medya Planlama Ajansı; dijital mecralarda yayınlanacak tanıtım içeriklerinizin planlamasını yapan ajanslara verilen isimidir. Yapılacak tanıtım çalışmalarınızın hangi dijital mecralarda, hangi mesaj ile, ne kadar süre ve bütçe ile yapılacağını veriler ışığında planlarlar.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama; tanıtım ve reklam çalışmalarınızın dijital kanallar (arama motorları, sosyal medya kanalları vb) üzerinden zengin veri kümeleri ve profesyonel araçlar kullanılarak yapılan pazarlama türüdür.

Sosyal Medya Ajansı Nedir?

Sosyal Medya Ajansı; ürün veya hizmetinizi sosyal medya kanalları (facebook, instagram, twitter, forumlar vb) üzerinden pazarlama faaliyeti yürüten ajanslardır. Dijital pazarlama kanallarından biri olan sosyal medya kanalında uzmanlaşmış ajanslardır.

Google Reklam Ajansı Nedir?

Google Reklam Ajansı; dünyanın en büyük arama motoru olan Google üzerinden pazarlama faaliyeti yürüten ajanslardır. Google Ads üzerinden Arama Ağı Reklamcılığı, Görüntülü Reklamcılık, Mobil Reklamcılık ve Alışveriş Reklamı kampanyaları düzenlemek noktasında uzmanlaşmış ajanslardır.

SEO Ajansı Nedir?

SEO Ajansı; dijital varlığınızın (yazınsal veya görsel) arama motorlarında (Google, Yandex, Bing vd) üst sıralarda listelenmesi için profesyonel faaliyet yürüten ajanslardır. Arama motoru optimizasyonu konusunda uzmanlaşmış ajanslardır.

Bizimle İletişime Geçin

Bizden Bilgi Alın!

Dijital Ajans Longway Media Blog Paylaşımları

_