Google Reklam Fiyatları

Google reklam fiyatları için alt veya üst limit yoktur. Google Ads ile reklam verirken hedeflerinize ulaşmak için farklı stratejiler (TBM, EBM, ROAS vd) kullanarak teklif verebilirsiniz. Bu hedefler gerçekleştiğinde hedef başına 50 kuruş ile 50 TL + arasında değişen miktarlarda ücretler ödeyebilirsiniz. Google Ads reklamınızı kendiniz verdiğinizde başka bir masrafınız olmayacaktır.

Bir hizmet olarak Google Ads reklamı almaya karar verirseniz üç maliyet kaleminiz olacaktır. Bunlar: Google Ads reklam bütçesi, aylık reklam yönetim ücreti ve reklam hesabı kurulum ücretidir. Reklam bütçesi aylık ortalama 3.000 TL, yönetim ücreti en düşük 750 TL, reklam hesabı kurulumu 1.500 TL şeklindedir. Reklam bütçesi zorunlu, kurulum ve yönetim ücretleri ise talebe bağlıdır.

Satışlarınızı artırmak, bilinirliğinizi yükseltmek gibi amaçlarla Google’a reklam vermek istiyorsunuz. Bu noktada merak ettiğiniz en önemli konu Google Reklam Fiyatları veya Ücretleri Ne Kadar? sorusu oluyor. Gelin bu soruya birlikte cevap bulalım.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Google reklam verme ücreti üç kalemden oluşur.

 • Google Ads reklam bütçesi ( Google’a ödenen ücret. Zorunludur. )
 • Reklam yönetim ücreti ( Reklamların takibi, optimizasyonu ve raporlaması için ajansa ödenir. Zorunlu değildir. Tavsiye edilir. )
 • Reklam hesap kurum ücreti (Google Ads hesabının kurulması ve ilk ayarlarının yapılması için ajansa ödenir. Zorunlu değildir. Tavsiye edilir. )

Google Reklam Fiyat Teklifi İsteyin

Bu başlıkları açıklayarak ve tahmini bir bütçe planı çıkararak yolumuza devam edelim. Ama öncesinde sıcak sayılabilecek bir gelişmeyi paylaşalım:

Google 1 Kasım 2020 tarihinde Türkiye için yeni bir duyuru yayınladı. Bu duyuruya göre reklam bütçenizin %5’i Yasal İşletim Maliyeti olarak toplam reklam bütçenizden kesiliyor. Google bu durumu 100 TL’lik bir harcama üzerinden örnekledi.

Türkiye’de yayınlanan reklamlar için 5 TL Yasal İşletim Maliyeti tahakkuk ederse ve 100 TL’lik yeni bir ödeme yaparsanız reklam göstermek için 95 TL (100 TL – 5 TL) krediniz olur ve kullanılabilir bakiyeniz 95 TL olarak görünür.

Duyuru ile ilgili ayrıntılı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz; Google Yasal İşletim Maliyeti Duyurusu

Google Reklam Paket Fiyatları

Google Ads reklam hizmetini paket formatında satın almayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda aylık reklam bütçeniz ile parelel bir kampanya planı yapılarak reklamınız 24 saat içerisinde hazırlanarak yayına alınır. 2022 yılı Google reklam paketlerini aşağıda ki tablodan inceleyebilir ve bize ulaşabilirsiniz.

TEMEL PAKET
1.250 TL
Komisyonsuz
STANDART PAKET
1.250 TL
Reklam Bütçesinin %20’si
PRO PAKET
1.250 TL
Reklam Bütçesinin %15’i
Aylık 4.000 TL’ye kadar reklam bütçesiAylık 4.000 – 12.000 TL’ye kadar reklam bütçesiAylık 12.000 + TL’ye kadar reklam bütçesi
1 bölgesel hedeflemeEn fazla 3 bölgesel hedeflemeEn fazla 15 bölgesel hedefleme
En fazla 2 adet hizmet kategorisi hedeflemeEn fazla 4 adet hizmet kategorisi hedeflemeEn fazla 8 adet hizmet kategorisi hedefleme
Aylık raporlamaHaftalık raporlama, optimizasyonHaftalık raporlama, optimizasyon
2022 Google Reklam Paketleri

Google reklam tıklama ücretlerinin, aylık reklam bütçesinin ve Google Ads hizmeti sunan ajansların hizmet ücretlerinin hangi parametreler ile belirlendiği konusunda ayrıntılı bilgi almak için okumaya devam ediniz.

Google Ads Reklam Bütçesi

Google reklam bütçesi, reklamınızın tıklanması karşılığında ödediğiniz toplam ücrettir. Bu ücret genel olarak aylık periyotlar üzerinden hesaplanır. Bu toplam ücret, reklamın tıklama başına maliyeti ile toplam tıklanma adedinin çarpımı ile ortaya çıkar.

Google reklam yönetiminde temel amaç, tıklama başına maliyetleri düşürmek ve olabildiğince doğru hedef kitleye reklam yayını yapmaktır.

Google Ads, reklam yayını yaptığınız anahtar kelimelerde tıklama başına maliyetlerinizi belirli kriterlere göre anlık olarak belirler. Peki tıklama başına maliyetler de hangi kriterler devreye girer?

Google Reklam Tıklama Ücreti Kriterleri

Tıklama başına maliyet kısaca TBM olarak bilinir. Reklamın bir kere tıklanması karşılığında ödediğiniz ücrettir. Bu ücret belirli kriterlere göre açık artırma yöntemi ile anlık olarak belirlenir. Tıklama başına maliyeti belirleyen kriterler şu şekildedir:

1- Reklam Yayınladığınız Kelimelerdeki Rekabet Düzeyi

Bu kriter arz-talep dengesi üzerine işler. Reklam yayınladığınız kelimelerde sizin dışınızda ne kadar çok reklam veren var ise o kelimede rekabet o derece yüksektir. Yani rakiplerinizin sayısı fazladır. Bu durumda ortalama reklam tıklama ücretiniz rekabetin düşük olduğu kelimelere göre daha yüksek olacaktır. Bu nedenle reklam bütçeniz ile uyumlu bir anahtar kelime kombinasyonu oluşturmanız çok kritiktir. Düşük bütçeler ile rekabet düzeyi yüksek kelimelere Google reklam yayınlamak bütçenizin hızla tükenmesine ve iş alma ihtimalinizin azalmasına neden olabilir.

Google Ads Anahtar Kelime Rehberi yazımızı okuyarak anahtar kelimeler hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2- Reklam Kalite Puanı

Reklam kalite puanı: reklamın Google Ads algoritmaları tarafından ölçümlenerek puanlanmasından ortaya çıkan bir değerdir. Google yayınlamış olduğunuz reklamı 10 tam puan üzerinden değerlendirerek 1 ile 10 arasında bir kalite puanı tanımlar. Başarılı bir Google Reklam, arama yapan kişileri sonuçları ile memnun eder. Google Ads bu başarınızı size fiyat avantajı sunarak ödüllendirir. Reklamın başarılı bir kitle hedeflemesi ve yüksek alaka düzeyi ile yayınlanması kalite puanınızı artıracaktır. Bu durum da size daha yüksek tıklanma oranı ve daha düşük tıklama başına maliyet olarak geri dönecektir.

Google Reklam Kalite Puanı
Reklam Kalite Puanı ve Google Reklam Fiyatına Etkisi

Reklam kalite puanını iyileştirmek için Google Ads Kalite Puanı Artırma yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

3- Reklam Açılış Sayfası Deneyimi

Reklam açılış sayfası deneyimi: reklamınızı tıklayarak sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların yaşadığı deneyimin kalitesidir. Bu çerçevede web sitenizin hızlı açılması ve mobil uyumlu bir site olması kritik önemdedir. Bütün bileşenlerinde ( menü, buton vb) sağlıklı çalışması gereklidir. Bunun yanı sıra görsellerin tasarım kalitesinden, sayfada kullanılan butonların boyutlarına kadar farklı alanlarda başarılı bir sayfa tasarımı size avantaj kazandıracaktır.

Kurumsal web tasarım hizmetimiz ile Google Ads uyumluluğu yüksek bir web sitesi sahibi olabilirsiniz. Bunun için Kurumsal Web Tasarım sayfamızı ziyaret edin.

4- İçerik Kalitesi

İçerik Kalitesi: reklam alaka düzeyini artırmanız için kiriktir. Reklam yayınladığınız ve tıklama aldığınız kelime ile açılan sayfanın içeriğinin yüksek alakada olması size puan kazandıracaktır. Örneğin, spor ayakkabı arayan bir kullanıcıyı klasik ayakkabı sayfası ile karşılamayın. Kullanıcının tıklama amacına uygun ve onu web sitenizde tutacak bir sayfayı nihai url olarak belirleyin.

5- Coğrafi Hedefleme

Coğrafi hedefleme: reklamınızın yayınlanacağı bölgeleri belirler. Reklamınızın tüm ülkede mi, birkaç şehirde mi veya bir ilçede mi yayınlanacağına göre ayırmanız gereken bütçe değişir. Bu nedenle hedef kitlenizin coğrafi olarak iyi belirlenmesi gerekir. Küçük yerel bir işletmenin çoğu durumda bulunduğu şehrin tamamına reklam yayınlaması mantıklı değildir.

Google Reklam Coğrafi Hedefleme Fiyat Etkisi
Google Reklam Coğrafi Hedefleme Fiyata Etkisi

Bütün bu kriterleri yüksek düzeyde karşılayarak ve reklamınızı düzenli periyotlarda takip edip düzenleyerek reklam bütçenizi mümkün olan en düşük seviyeye çekebilirsiniz. Dijital ajans olarak bütün bu veriler üzerine çalışarak aylık tüketeceğiniz reklam bütçenizi hesaplıyoruz. Bu aylık ücret dar hedeflemeli kampanyalarda 1.500 TL ile başlayıp aylık 100.000 TL’ye kadar değişiklik göstermektedir. Yukarıdaki veriler analiz edilmeden söylenecek her reklam bütçesi miktarı uydurmadır. Bu kriterleri hesaba katmadan oluşturulacak her Google reklam kampanyası sadece şans eseri kazanç sağlar.

Google Ads tıklama başına ücretleri ve bu ücreti reklam yayını öncesinde nasıl öğrenebileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi için Google Reklam Tıklama Ücretleri yazısını sarı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Google Reklam Ücretleri 2022
Google Reklam Fiyatları Nasıl Belirleniyor 2022

Google Reklam Ajansı Ücretleri

Yukarıda saydığımız kriterler aylık reklam bütçenizin optimize edilmesi konusunda fayda sağlayacaktır. Bu optimizasyonları ve takip sürecini kendinizin sağlıklı bir şekilde yapacağınız düşünüyorsanız bütün harcamanız bu kadardır. Google reklam yayınlamak bu anlamda ücretsizdir. Reklamları sizin yerinize yönetecek, optimize edecek ve aylık olarak size raporlayacak bir dijital ajans ile çalışmak isterseniz ödemeniz gereken bir ücret olacaktır. Google reklam fiyatlarına Google Ads Ajansı ödemesi eklenecektir. Bu ücreti dijital ajanslara şu nedenlerle ödersiniz:

 • Hatalı reklam yayınlayarak bütçenizi boşa tüketmemek
 • Ajansın tecrübesi ile zaman kazanmak
 • Doğru hedef kitleye doğru reklam türünde yayın yapmak
 • Etkileşimi artıran metin ve görsellerle reklam oluşturmak
 • Reklam planlama ve yayın süreci konusunda profesyonel destek almak
 • Yapılan çalışmaları bir düzen içerisinde yapmak, takip etmek ve ölçümlemek

Yukarıda sayılan maddeler reklam kampanyanızda önemli bir performans artışına ve hedef kitleniz ile buluşmada yüksek başarıya zemin hazırlayacaktır. Başarılı bir Google Ads Ajansı, ödediğiniz hizmet ücretini firmanıza katma değeri yüksek iş ilişkileri ve satış olarak geri öder. Amatör çabalar ise zaman ve bütçe kaybı olarak ile sonuçlanır.

Google Reklam Ajansı Ücretlerini Nasıl Belirler?

Bu fiyatta temel parametre yapılacak çalışmanın çapıdır. Ne kastediyoruz?

 • Kaç farklı ürün veya hizmet kategorisinde reklam kampanyası oluşturulacak?
 • Kaç farklı reklam türünde reklam yayını yapılacak? (Metin reklam, görüntülü reklam, Youtube reklam veya Alışveriş reklamı gibi)
 • Reklam çalışması ne kadar süre ile yapılacak?
 • Reklam çalışması hangi coğrafyada yapılacak? Bir şehirde mi, ülke çapında mı, veya birkaç farklı ülkede mi?
 • Reklam çalışması ne kadar bütçe ile gerçekleşecek?
 • Hangi periyotlar ile reklam gözden ve elden geçirilecek?

Bu sorulara verilecek cevapların ardından Google Reklam Ajansı aylık reklam yönetim ücreti konusunda size net bilgi verebilir.

Google Ads Danışmanlığı hakkında ayrıntılı bilgi almak için linke tıklayarak hizmet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Google reklam yönetim hizmeti fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yukarıda sayılan soruların cevaplarına göre olabilecek en uygun fiyat teklifi ile size geri dönüş sağlayacağız.

Google reklam fiyatları hakkında hazırladığımız yazı burada sona ererken Google Ads Reklam Verme hakkında daha fazla bilgi almak için sarı linke tıklayabilirsiniz. Bütün Google Ads yazılarımız için Google Reklam Blog Yazıları linkine tıklayınız.

Burak KayaAuthor posts

Web tasarım, SEO, grafik tasarım ve dijital reklamcılık alanında hizmet veren Longway Media şirketinin kurucu ortağıyım. Dijital ajans çalışmaları kapsamında elde ettiğim tecrübeleri blog sayfamızdan paylaşıyorum. Linkedin Hesabım

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.