Google Reklam Fiyatları

Google reklam fiyatları ve ücretleri ile ilgili hazırladığımız sayfamıza Hoşgeldiniz. Satışlarınızı arttırmak, bilinirliğini yükseltmek gibi amaçlarla Google’a reklam vermek istiyorsunuz. Bu noktada merak ettiğiniz en önemli konu Google Reklam Fiyatları veya Ücretleri Ne Kadar? sorusu oluyor. Gelin bu soruya birlikte cevap bulalım.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Google reklam verme ücreti iki kalemden oluşur.

 1. Google reklam için ayırdığınız aylık reklam bütçesi. 
 2. Google Reklamınızı yönetmesi ve optimize etmesi için Google Reklam Ajansına ödediğiniz ücret (Zorunlu Değildir. Tavsiye Edilir.)

Bu kalemlerden oluşan maliyetleri açıklayarak ve tahmini bir bütçe planı çıkararak yolumuza devam edelim. Ama öncesinde sıcak sayılabilecek bir gelişmeyi paylaşalım;

Google yakın zamanda Türkiye için yeni bir duyuru yayınladı. Bu duyuruya göre reklam bütçenizin %5’i Yasal İşletim Maliyeti olarak toplam bütçenizden kesiliyor. Google bu durumu 100 tl lik bir harcama üzerinden örnekledi;

“Türkiye’de yayınlanan reklamlar için 5 TL Yasal İşletim Maliyeti tahakkuk ederse ve 100 TL’lik yeni bir ödeme yaparsanız reklam göstermek için 95 TL (100 TL – 5 TL) krediniz olur ve kullanılabilir bakiyeniz 95 TL olarak görünür.”

Ayrıntılı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz; Google Yasal İşletim Maliyeti Duyurusu

Google Reklam Ücretleri

Google reklam fiyatları, reklamınızın tıklanması karşılığında ödediğiniz ücretlerdir. Bu ücret genel olarak aylık periyotlar üzerinden düşünülür. Bu toplam ücret; reklam yayını yaptığınız kelimelerin tıklama başına maliyetleri ile toplam tıklanma sayınızın çarpımı ile ortaya çıkar.

Google reklam yönetiminde temel amaç; tıklama başına maliyetleri düşürmek ve olabildiğince doğru hedef kitleye reklam yayını yapmaktır. Google Ads, reklam yayını yaptığınız anahtar kelimelerde tıklama başına maliyetlerinizi belirli kriterlere göre anlık olarak belirler. Peki tıklama başına maliyetler de hangi kriterler devreye girer;

Google Reklam Tıklama Ücreti Kriterleri

Reklam yayınladığınız kelimelerdeki rekabet düzeyi

Bu kriter arz talep dengesi üzerine işler. Reklam yayınladığınız kelimelerde sizin dışınızda ne kadar çok reklam veren var ise o kelimede rekabet o derece yüksektir. Yani rakiplerinizin sayısı fazladır. Bu durumda ortalama reklam tıklama ücretiniz rekabetin düşük olduğu kelimelere göre daha yüksek olacaktır. Bu nedenle bütçeniz ile uyumlu bir anahtar kelime kombinasyonu oluşturmanız çok kritiktir. Düşük bütçeler ile rekabet düzeyi yüksek kelimelerde Google reklam yayınlamak reklam bütçenizin hızla tükenmesine ve iş alma ihtimalinizin azalmasına neden olabilir.

Google Reklam Anahtar Kelime Rehberi yazımızı okuyarak bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Reklam Kalite Puanınız

Bu kriter reklamınızın Google ADS algoritmaları tarafından ölçümlenerek puanlanmasından ortaya çıkan bir değerdir. Google yayınlamış olduğunuz reklamı 10 tam puan üzerinden değerlendirerek 1-10 arasında bir kalite puanı tanımlar. Başarılı bir Google Reklam, arama yapan kişileri sonuçları ile memnun eder. Google Ads bu başarınızı size fiyat avantajı sunarak ödüllendirir. Reklamınızın başarılı bir kitle hedeflemesi ve yüksek alaka düzeyi ile yayınlanması kalite puanınızı arttıracaktır. Bu durumda size daha yüksek tıklanma oranı ve daha düşük tıklama başına maliyet olarak geri dönecektir.

Google Reklam Tıklama Ücretleri hakkında çok daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz mavi metne tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Google Reklam Kalite Puanı
Google Reklam Kalite Puanı Google Reklam Fiyatı Etkisi

Başarılı Google Reklam İçin Kalite Puanını Arttırmanın 5 Yolu yazımızı okuyarak reklam kalite puanı hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

Web Sitenizin ve İçeriğinizin Kalitesi

Web sitenizin kalitesi; reklamınızı tıklayarak sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların yaşadığı deneyimin kalitesidir. Bu çerçevede web sitenizin hızlı açılan ve mobil uyumlu bir site olması kritik önemdedir. Bunun yanısıra görsellerin tasarım kalitesinden, sayfada kullanılan butonların boyutlarına kadar farklı alanlarda başarılı bir sayfa tasarımı size avantaj kazandıracaktır.

Kurumsal web tasarım hizmetimiz ile Google Ads uyumluluğu yüksek bir web tasarım hizmeti alabilirsiniz. Bunun için Kurumsal Web Tasarım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçeriğinizin kalitesi; Reklam alaka düzeyinizi arttırmanız için kriktir. Reklam yayınladığınız ve tıklama aldığınız kelime ile açılan sayfanın içeriğinin yüksek alakada olması size puan kazandıracaktır. Örneğin; spor ayakkabı arayan bir kullanıcıyı klasik ayakkabı sayfası ile karşılamayın. Kullanıcının tıklama amacına uygun ve onu web sitenizde tutacak bir sayfa hazırlayın.

Coğrafi Hedefleme

Bu başlık reklamınızın coğrafi yayınlanma alanını belirler. Reklamınızın tüm ülkede mi?, birkaç şehirde mi? veya bir ilçede mi? yayınlanacağına göre ayırmanız gereken bütçe değişir. Bu nedenle hedef kitlenizin coğrafi olarak iyi belirlenmesi gerekir. Küçük yerel bir işletmenin çoğu durumda bulunduğu şehrin tamamına reklam yayınlaması mantıklı olmayabilir.

Google Reklam Coğrafi Hedefleme Fiyat Etkisi
Google Reklam Coğrafi Hedefleme Fiyata Etkisi

Bütün bu kriterleri yüksek düzeyde karşılayarak ve reklamınızı düzenli periyotlarda takip edip düzenleyerek reklam bütçenizi mümkün olan en düşük seviyeye çekebilirsiniz.

Dijital ajans olarak bütün bu veriler üzerine çalışarak aylık tüketeceğiniz reklam bütçenizi hesaplıyoruz. Bu aylık ücret dar hedeflemeli kampanyalarda 1.000 tl ile başlayıp aylık 100.000 tl lere kadar değişiklik göstermektedir. Yukarıda ki veriler analiz edilmeden söylenecek her rakam afakidir. Bu kriterleri hesaba katmadan başlanacak her Google Reklam kampanyası sadece şans eseri kazanç sağlar.

Google Reklam Ücretleri 2022
Google Reklam Fiyatları Nasıl Belirleniyor 2022

Google Reklam Ajansı Ücretleri

Yukarıda saydığımız kriterler aylık reklam bütçenizin optimize edilmesi konusunda fayda sağlayacaktır. Bu optimizasyonları ve takip sürecini kendinizin sağlıklı bir şekilde yapacağınız düşünüyorsanız bütün harcamanız bu kadardır. Google reklam yayınlamak bu anlamda ücretsizdir.

Reklam bütçenizi sizin yerinize yönetecek, optimize edecek ve aylık olarak size yapılan çalışmaları raporlayacak bir ajans ile çalışmak isterseniz ödemeniz gereken bir ücret olacaktır. Google reklam fiyatlarına Google reklam Ajansı ödemesi eklenecektir. Bu ücreti dijital ajanslara;

 1. Hatalı reklam yayınlayarak bütçenizi boşa tüketmemek
 2. Doğru hedef kitleye doğru reklam türünde doğru metin ve görsellerle reklam yayınlamak
 3. Reklam planlama ve yayın süreci konusunda destek almak 
 4. Ajansın tecrübesi ile zaman kazanmak 
 5. Yapılan çalışmaları bir düzen içerisinde yapmak, takip etmek ve ölçümlemek

için ödersiniz. Yukarıda sayılan maddeler reklam kampanyanızda önemli bir performans artışına ve hedef kitleniz ile buluşmada yüksek başarıya zemin hazırlayacaktır. Başarılı bir Google Reklam Ajansı ödediğiniz ücreti firmanıza katma değeri yüksek iş ilişkileri ve satış olarak geri öder. Amatör çabalar ise zaman ve bütçe kaybı olarak ile sonuçlanır.

Google Reklam Ajansı Ücretlerini Nasıl Belirler?

Bu noktada temel parametre yapılacak çalışmanın çapıdır. Ne kastediyoruz;

 1. Kaç farklı ürüne veya hizmete reklam yayınlanacak.
 2. Kaç farklı reklam türünde reklam yayınlanacak. (Metin reklam, görüntülü reklam, Youtube reklam veya Alışveriş reklamı gibi)
 3. Reklam çalışması ne kadar süre ile gerçekleşecek.
 4. Reklam çalışması hangi coğrafyada yapılacak. Bir şehirde mi?, ülke çapında mı? veya birkaç farklı ülkede mi?
 5. Reklam çalışması ne kadar bütçe ile gerçekleşecek.
 6. Hangi periyotlar ile reklam gözden ve elden geçirilecek.

Bütün bu sorulara verilecek cevapların ardından Google Reklam Ajansının aylık reklam yönetimi ücreti konusunda size net bilgi verme şansı olacaktır. 

Google Adwords Danışmanlığı hakkında ayrıntılı bilgi almak için linke tıklayarak hizmet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Google reklam yönetimi hizmeti için fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yukarıda sayılan soruların cevaplarına göre olabilecek en uygun fiyat teklifi ile size geri dönüş yapacağız.

Google reklam fiyatları hakkında hazırladığımız yazımız burada sona ererken Google Reklam hakkında daha fazla bilgi almak için Google Reklam Blog Yazıları sayfamızı metne tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Burak KayaAuthor posts

Web tasarım, grafik tasarım ve dijital pazarlama alanında hizmet veren Longway Media şirketinin ekip üyesiyim. Dijital ajans çalışmaları kapsamında yaptığımız çalışmalardan elde ettiğim tecrübeleri blog sayfamızdan paylaşıyorum.Linkedin Hesabım

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.