Skip to content

Google Ads Reklam Verme

Yazı İçerik Klavuzu

Google Reklam Verme Nedir?

Google reklam verme: Google ve bağlı iş ortaklarına ait platformlar üzerinden metin, görsel ve video türünde reklam yayını yapmaktır. Google’a reklam vermek için Google Ads veya Google Ads Editör platformları kullanılır. Reklam süreçlerinin takibi ve optimizasyonu için Google Analytics, Google Marketing Platform ve Google Tag Manager araçları kullanılır.

Bu yazımızda Google reklam verme süreçlerini ve biçimlerini ayrıntılı olarak anlatacağız. Google Ads’i ve Google Reklam Ağı’nı öğrenmenize yardımcı olacağız. Öncesinde Google’ın çatı şirketi olan Alphabet ve Google reklamları hakkında bazı istatistiklere göz atalım.

2012 2019 Arasi Toplam Reklam Gelirine Gore Dijital Platformlar
2012 2019 arasında Amerikan şirketlerinin dijital reklam piyasından elde ettiği gelir- Kaynak Statista

Görüldüğü gibi Google Reklam Ağı online reklamcılık alanında hakim aktördür. Bir firmanın bu konumu alması/koruması için reklam verenlere, alanlara ve reklam ile etkileşime geçenlere doğrudan fayda sağlaması şarttır.

Google bu amaçla reklam teknolojilerine önemli yatırımlar yapmaktadır. Bu yatırımların başında da yapay zeka tabanlı otomasyon teknolojileri alanı gelmektedir. Google Ads yapay zeka ile:

 • Kullanıcıların davranış, demografi, konum gibi verilerini işleyerek faydalı bilgiler üretir
 • Reklamları ve internetteki içerikleri tasnif eder
 • Reklamların alaka düzeyini artırmaya yardımcı olur
 • Reklamları puanlar ve kalite artırma önerileri sunar
 • Reklam veren ve alanlara öngörüler sunar
 • Başarılı bir reklam yaratma ve yayınlama sürecini hızlandır

Bu geliştirmeler aynı zamanda reklam verenlerin reklam yayınlama sürecini olabildiğince basit ve sezgisel hale getirmeyi de amaçlar. Bu aşamada Google Reklam Ağı’nın ana süreçlerinden olan Google reklam vermeden bahsedeceğiz. Google reklam verme araçları, süreçleri ve çeşitleri hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin.

Google Ads Tanımı, Araçları, Modları, Kampanya ve Reklam Türleri

Karşımızda geniş bir reklam ağı ve farklı reklam biçimleri olan zengin bir platform var. Bu nedenle kavramların ve araçların iyi anlaşılması kritik önemde. Yazımızda beş bölümde, aşağıdaki başlıklarda bilgiler paylaşacağız.

 • Google Ads ve Reklam Ağı Nedir, Yapıları Nasıldır?
 • Google Reklam Verme Araçları ( Google Ads ve Google Ads Editör)
 • Google Ads Modları (Akıllı ve Uzman Mod)
 • Google Ads Kampanya Türleri, Tanımları ve Kampanya Oluşturma
 • Google Ads Reklam Türleri, Tanımları ve Reklam Verme

1- Google Ads Nedir?

Google Ads, işletmenizin ürün veya hizmetlerinin bilinirliğini artırmak ve web sitenizin ziyaretçi trafiğini ve satışlarını büyütmek için kullanılan online bir reklam platformudur. Bu platform, internet üzerinden reklam oluşturmayı ve yayınlamayı kolaylaştırır. İnternete bağlı olduğunuz sürece, reklam stratejilerinizi ve bütçenizi istediğiniz zaman özelleştirebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Google reklam verme işini, reklamın ayarlarını ve takibini Google Ads ile yaparız. Google Ads’ın hizmetleri, reklamlarınızın ayarlarını ve izlenmesini kolaylaştırır. Bu platform aracılığıyla, arama motoru sonuç sayfaları, YouTube, Google Play, Gmail, Google Haritalar ve Google’ın iş ortakları olan diğer web sitelerinde reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Google Adwords 24 Temmuz 2018 yılında ismini değiştirerek Google Ads adını almıştır. Bu değişiklik hakkında bilgi almak için Google AdWords artık Google Ads oldu adlı Google duyurusunu okuyabilirsiniz.

Google Ads, reklam kampanyalarınız için özelleştirilebilir bir deneyim sunar. Hizmetlerinizi veya ürünlerinizi farklı platformlarda, coğrafi konumlarda ve çeşitli ilgi alanlarına sahip hedef kitlelere sunabilirsiniz. Google Ads, metin, görüntü, video veya ürün reklamları gibi bir dizi formatı destekler, böylece reklamlarınızı en iyi şekilde sunmanıza olanak sağlar.

Bu çeşitlilik, geniş bir hareket alanı sunarken, aynı zamanda doğru bilgi ve strateji geliştirme ihtiyacını da getirir. Unutmayın, Google Ads yapay zeka destekli  çözümler sunsa da, her reklam kampanyası benzersizdir ve bu nedenle otomatik bir yaklaşım her zaman en verimli olmayabilir. İşletmenizin doğru reklam formatını, platformunu ve bütçesini belirlemek için dikkatli bir değerlendirme ve strateji geliştirme süreci gerekir. Peki Google Ads reklam ağı nedir ve yapısı ne şekildedir?

Google Ads, birçok kişi için karmaşık bir platform olabilir ve etkili kampanyalar oluşturmak için uzmanlık gerektirir. Anahtar kelime seçiminden dönüşüm izlemeye kadar birçok faktörü dikkate almanız gerekir. Eğer bu konuda profesyonel destek almayı düşünüyorsanız,  Google Reklam Ajansı hizmet sayfamızı ziyaret edin. Uzman ekibimiz, kampanyalarınızı optimize ederek maksimum getiri sağlamayı hedefler.

Google Ads online reklam yayını yapabileceğiniz platformlardan (web siteleri ve mobil uygulamalar) oluşan bir ağa sahiptir. Bu platformların bazıları doğrudan Google mülkü iken diğerleri Google iş ortaklarının sahip olduğu platformlardır. Bu iki ağ ve bu ağlara bağlı platformlar şu şekildedir.

A- Google’ın kendi iç ağı;

Google firmasının doğrudan sahip olduğu (Google.com, YouTube, Gmail, Google Play vd) platformlardan oluşan ağdır. Bu platformların mülkiyetleri doğrudan Google firmasına aittir.

Google İç Ağına, Google Ads üzerinden Reklam Yayını Yapabileceğiniz Platformlar ve Reklam Biçimleri

 • Google.com’a arama ağı reklamları ve alışveriş reklamları
 • YouTube.com’a YouTube reklamları (video, görsel ve metin)
 • Google Play‘e mobil uygulama (APP) reklamları
 • Gmail’e Gmail reklamları

Bu site ve uygulamalar üzerinden Google firmasının sahibi olduğu platformlara reklam yayını yapabilirsiniz. Yazımızın ilerleyen bölümünde bu platformlara verilecek reklam çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgi sunacağız.

B- Google’ın iş ortakları ile birlikte oluşturduğu dış ağı

Google’ın doğrudan sahibi olmadığı fakat kendi iş ortaklık platformları üzerinden işbirliğine gittiği web siteleri ve mobil uygulamalardan oluşan reklam ağıdır. Google Ads ile sadece Google firmasının sahibi olduğu platformlara değil onunla Google Adsense ve Admob üzerinden iş birliği yapan platformlara da reklam yayını yapabilirsiniz. Google bu işbirliğini arama ağı iş ortakları ve görüntülü reklam ağı iş ortakları üzerinden oluşturur.

Google Dış Ağı Üzerinden Yayın Yapabileceğiniz Platformlar

 • Google Adsense’e üye olan bütün web siteleri
 • Google Admob’a üye olan bütün mobil uygulamalar

Hedef kitlenizin ilgi duyduğunu düşündüğünüz bu farklı zeminlerde onlara reklam gösterimi yapabilirsiniz. Bu haliyle Google Ads, Google’ın sınırlarını aşan bir reklam platformudur. Bu nedenle Google reklamı çok kanallı dijital reklam platformu olarak tanımlamak doğru olacaktır. Google kelimenin gerçek anlamıyla bir reklam şirketidir. Google’ın yıllık reklam gelirini tablo üzerinden inceleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Google Reklam Geliri
Google'ın 2002'den 2023'e kadar yıllık geliri - Kaynak Statista

Google Ads reklam ağı yapısını anladıktan sonra bu ağa hangi araçlar ile reklam yayını yapabileceğimizi öğrenelim.

2- Google Ads Reklam Verme Araçları

Google reklamları vermek, yönetmek ve takip etmek için tarayıcı üzerinden Google Ads panelini, bilgisayar masaüstünden yönetmek için Google Ads Editör programını kullanırız. İki araç arasında temel fark birinin tarayıcı üzerinden diğerinin masaüstü uygulaması olarak çalışmasıdır. Fakat bu farkın yayınında Google Ads Editör’de bazı ek özellikler mevcuttur. Özellikle toplu olarak yapılacak işlemlerde (kopyalama, yapıştırma, çoğaltma vb) Google Ads Editör birçok kullanım kolaylığı sağlar. Bunun yanı sıra Google Ads Editör’de çevrimdışı (internet bağlantısı olmadan) olduğunuzda da çalışabilirsiniz. Fakat yaptığınız değişikliklerin reklam hesaplarına yansıması için internete bağlanmanız gerekir. Google Ads Editör özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi için Google Ads Editor’de yer alan Google Ads özellikleri linkine tıklayın.

Google Ads Editör Görünümü
Google Ads Editor Programı Önizlemesi
Google Ads Tarayici Paneli
Google Ads Tarayıcı Sürümü Önizlemesi

Çok sayıda reklam hesabı ve bu hesaplara bağlı onlarca reklamın yönetimini yapıyorsanız, Google Ads Editör indirmenizi tavsiye ederiz. Fakat sadece birkaç reklamın yönetimini yapıyorsanız genelde tarayıcı sürümü işinizi görecektir. Google Ads Editör veya tarayıcı üzerinden reklam verebilmeniz için öncelikle bir Google Ads hesabı oluşturmanız gereklidir.

Google Ads reklamlarınızda veya diğer dijital pazarlama faaliyetlerinizde ihtiyaç duyduğunuz entegrasyon ve kurulum hizmetlerini Dijital Ajans Longway Media’dan alabilirsiniz. Profesyonel bir şekilde gerçekleştirilen entegrasyonlar ve kurulumlar, dijital pazarlama başarınız için kritik bir rol oynar.

2-1 Google Ads Hesabı Nasıl Açılır?

Google Ads Editörü ve Google Ads tarayıcı panelini kullanabilmeniz için öncelikli olarak bir Google Ads Hesabı açmanız ve kurulumunu tamamlamanız gerekli olacaktır. Bir Google Ads Hesabı Açmak için linke tıklayabilirsiniz. 

Hızlı bir şekilde Google Ads hesabı açmak için izlemeniz gereken adımlar:

 1. Google Ads’e giriş yapın.
 2. İlk açılışta sizi karşılayan Akıllı Mod sayfasının hemen alt bölümünde “Profesyonel bir pazarlamacı mısınız? Uzman Moda Geçin” yazan bölümdeki linke tıklayın.
 3. Hemen ardından karşınıza çıkacak “Uzman Mod” görünümünde “Kampanya olmadan bir hesap oluşturun” linkine tıklayın.
 4. Karşınıza çıkan “İşletme bilgilerinizi doğrulayın” sayfasında gerekli kontrolleri yapın ve “Gönder” butonuna basın.
 5. Tebrikler, Google Ads hesap kurulumunuz tamamlandı. Ads paneline erişmek için “Hesabınızı Keşfedin” butonuna basmanız yeterli.

Bu beş aşamanın ardından karşınıza Google Ads reklam paneli çıkacaktır. Bu panel ile nasıl reklam kampanyaları ve reklamlar oluşturabileceğinizi yazının ilerleyen bölümlerinde anlatacağız. Google Ads reklam hesabı açma işlemini tamamladığımıza göre Google Ads ağında oluşturabileceğimiz kampanyaların hedeflerini tanıyalım.

Google Ads hakkında sık sorulan sorulardan biri de Google reklam fiyatlarıdır. Bu konuda bilgi almak için Google Reklam Fiyatları yazımızı okuyabilirsiniz.

3- Google Ads Modları ve Kampanya Reklam Hedefleri

Uzman Modu’na geçirilen hesabınızı Akıllı Moda geri döndüremezsiniz. Ancak Uzman Modundayken dilediğiniz zaman, Akıllı kampanyalarınızda diğer tüm kampanyalarınızda olduğu gibi düzenleme yapabilirsiniz.

Alınıtı Google Ads Yardım

3-1 Google Ads Akıllı Mod

İlk kurulumda Google Ads sizi Akıllı Mod ile karşılayacaktır. Bu mod Google Ads’in basitleştirilmiş sürümüdür. Özellikle amatör reklamcılar için optimize edilmiştir. Daha basit ve hızlı bir şekilde bir reklam oluşturmanızı sağlayacaktır. Google Ads’te yeni iseniz ve reklamı ince ayrıntılarına kadar optimize edecek zamanınız ve bilginiz yok ise bu mod tavsiye edilir. Siz temel hedefinizi belirlersiniz ve Google Ads sizi yönlendirir. Ağırlıklı inisiyatif Google Ads yapay zekasında ve onun makine öğrenimi teknolojisinde olacaktır. Google Ads akıllı modda karşınıza çıkacak kampanya hedefleri ve açıklamaları şu şekildedir:

Bir reklam çalışmasının herşeyden önce hedefleri ve bu hedeflere uygun araçları olmalıdır. Gündelik hayattan örneklemek gerekirse,

Kadın ayakkabı satışını karlı bir sektör olarak gördünüz ve bu işi yapmak istediniz. Bu amaçla ürünleri sergilemek ve satmak amacıyla mağaza açtınız. Çevrenizde bulunan insanlara mağazanızın açıldığını duyurmak ve sahip olduğunuz bazı ayakkabı modellerini tanıtmak istediniz. Bu amaçla klasik bir reklam ajansına gittiniz. Reklam ajansı sizin için bir broşür ve branda tasarımı yaptı. Baskılarını matbaadan yaptırdı ve size teslim etti. Ayrıca broşürleri kimlere dağıtacağınıza ve brandaları nerelere asmanız gerektiğine dair fikirler sundu. (ki bunu genelde yapmazlar) Siz de broşürlerin dağıtımı ve brandaların asılması için üç kişi ile anlaştınız.

Bu senaryoda reklamınızın hedefi ayakkabı satmaktır. Aracı açtığınız mağaza, dağıttığınız broşür ve astığınız brandalardır. Reklam ajansı Google Ads danışmanıdır. Broşürlerin dağıtımını yapan kişiler ise Google Ads’tir.

Gelin bu senaryoyu Google Ads dijital reklamcılık alanında canlandıralım.

Google Ads’te karşınıza çıkan ilk soru “Hedefinizi Belirleyin” olacaktır. Hedef belirlemenin ardından “Kampanya Türü” seçmeniz ve bu kampanya türü içinde reklamlar oluşturmanız gereklidir. Reklamların hangi platformlarda ve kimlere gösterileceği, hangi saatlerde ve cihazlarda gösterileceği, günlük bütçe planı gibi ince ayarlarını yapmanız gerekecektir.

İşte bu ayarlamaları yapabilmeniz için Google Ads size iki ayrı mod sunmaktadır. Bunlar Akıllı Mod ve Uzman Mod’dur. Peki bu modlar nedir ve neden ihtiyaç duyulmuştur?

Google Ads’e akıllı mod ile reklam vermek istediğinizde dört ayrı hedef seçeneği ile karşılaşırsınız. Bu modda oluşturabileceğiniz bütün kampanyalar Akıllı Kampanyalardır. Akıllı Modda seçebileceğiniz hedefler ve açıklamaları:

 • Daha Fazla Telefon Araması Alma
 • Web Sitesi Üzerinden Satışları Veya Potansiyel Müşteri Sayısını Artırma
 • Fiziki Konumunuza Gelen Ziyaretçileri Artırma
 • Youtube’da İzleme Sayısını Ve Etkileşimi Artırma

A – Daha Fazla Telefon Araması Almak

Bu seçeneğin temel hedefi telefon aramaları sayısını artırmaktır. Yerel işletme kaydınız, ona bağlı bilgiler ve web siteniz reklamın temel aracını oluşturur. Özellikle hizmet sektöründe bulunan (tamirci, evlere servis yemekçi vb) yerel işletme sahipleri için önerilir.

B – Web Sitesi Üzerinden Satışları Veya Potansiyel Müşteri Sayısını Artırın

Bu seçeneğin temel hedefi web site ziyaretçilerinizin sayısını artırmaktır. Bu hedef ile uyumlu olarak web sitenizi optimize etmeniz önemlidir. Kullanıcıların rahat erişebileceği ve hızlı bir şekilde sizin için değerleri eylemleri gerçekleştirebileceği bir siteye sahip olmalısınız.

C – Fiziki Konumunuza Gelen Ziyaretçileri Artırmak

Bu hedefin temelinde fiziki mağazanıza daha çok ziyaretçi kazanmaktır. Yerel işletmelerin veya perakende zincirlerinin şubelerine ziyaretçi kazanmalarına sağlar.

D – Youtube’da İzleme Sayısını Ve Etkileşimi Artırın

Bu hedefin temelinde YouTube videolarınızın izlenme, beğenme, paylaşma gibi değerlerini artırmak vardır. Bu nedenle YouTube sitesine yüklü bir videonuzun olması zorunludur. Bu hedefe ait iki ayrı alt hedefte tanımlayabilirsiniz. Bu alt hedefler ve açıklamaları:

D-1: Video görüntüleme sayısını artırma ve bir web sitesine trafik çekme

Temelinde videonuz için daha çok görüntüleme alma ve bunun üzerinden web sitenize trafik çekme amacı vardır. Reklamınız diğer Youtube videolarının önünde, ortasında veya sonunda kullanıcıların karşına çıkacaktır. İzleyicilere beş saniye sonra reklamı atlama seçeneği sunulur.

D-2: Video görüntülemeleri ve kanalınızla etkileşimi artırın

Temelinde videonuzun daha çok görüntülenmesi ve kanalınızın daha çok ziyaret alması vardır. Reklamınız Video Discovery ve YouTube arama sonuçlarında yayınlanır. Kullanıcılara videonuzu küçük bir resimler ve metinler ile tanıtmanıza olanak sağlar.

Google Ads Akıllı Mod Kampanya Hedefleri
Google Ads Akıllı Mod Reklam Hedefleri

3-2 Google Ads Uzman Mod

Google Ads uzman modu, Google Ads kullanımında belli bir seviyede tecrübe sahibi olan reklam verenler için sunulan moddur. Daha önce bir Google Ads reklamı oluşturduysanız ve en az orta düzeyde reklam optimizasyonu ve hedefleme konusunda tecrübe sahibi iseniz seçmeniz gereken moddur. Akıllı moda göre reklam üzerinde insiyatifiniz çok daha yüksek düzeyde olacaktır. Bu nedenle reklamın performansını artırma, gösterileceği platformları belirleme, bütçe ve ince ayarlarlar gibi başlıklarda sorumluluğun çoğunu reklamveren alır. Uzman modda karşınıza daha fazla hedef seçeneği ve ona bağlı olarak daha fazla kampanya türü çıkacaktır.

Google Ads, pazarlama uzmanı olamayan birçok kişi için karmaşık bir platformdur ve doğru kullanılmadığında reklam bütçesi verimsiz ve boşa harcanabilir. Dijital Pazarlama Ajansı Longway Media olarak, bütçenizin her kuruşunu etkili kullanmanız için her bütçeye uygun Google Reklam Paketleri sunuyoruz.

Google Ads Uzman Mod Reklam Hedefleri Listesi
Google Ads Uzman Mod Kampanya Hedefleri

Google Ads uzman modunda reklam vermek istediğinizde karşınıza dokuz ayrı seçenek çıkacaktır. Bunlardan yedi tanesi reklam hedef seçeneğidir. Biri bir kampanya hedefi oluşturmadan reklam vermenizi sağlayacak seçenek iken sonuncusu ise kampanya oluşturmadan hesap oluşturmanızı sağlayacak seçenektir. Google Ads Uzman Mod Hedefleri, açıklamaları ve verebileceğiniz reklam türleri şu şekildedir:

 • Satış
 • Potansiyel Müşteriler
 • Web Sitesi Trafiği
 • Ürün ve Markayı Değerlendirme
 • Marka Bilinirliği ve Erişim
 • Uygulama Tanıtımı
 • Yerel Mağaza Ziyaretleri ve Tanıtımları
 • Hedef Klavuzu Olmadan Kampanya Oluşturma

A – Satış Kampanya Hedefi

Bu senaryoda amacınız satın alma potansiyeli en yüksek müşteri kitlesinin karşısına çıkarak satış yapmaktır. Google Ads satış yapma amacımız için Online, Uygulama içi, Telefon ve doğrudan Mağazadan satın alma kanallarını sunacaktır. Satın alma ve tanımladığınız diğer dönüşümlere yönelik tavsiyeler alırsınız. Öncesinde farklı reklam türleri ile elde ettiğiniz kitleleri satın alma eylemine ikna etmek içinde kullanabilirsiniz.

Satış amacı ile oluşturabileceğiniz kampanya türleri: Arama Ağı, Maks. Performans, Görüntülü Reklam Ağı, Discovery, Alışveriş ve Video şeklindedir.

B – Potansiyel Müşteriler Kampanya Hedefi

Bu senaryoda amacınız farklı satın alma potansiyeline sahip olan kullanıcılara erişmektir. Satın alma potansiyeli yüksek kullanıcıların yanı sıra ürüne ilgi duyulabilecek geniş kitlelere erişmeniz için tavsiyeler alırsınız. Kitle pazarlaması önceliklidir.

Potansiyel müşteriler elde etmek amacı ile oluşturabileceğiniz kampanya türleri; Arama Ağı, Maks. Performans, Görüntülü Reklam Ağı, Discovery, Alışveriş ve Video şeklindedir.

C – Web Sitesi Trafiği Kampanya Hedefi

Web sitenizin trafiğini arttırmanın temel amaç olduğu hedeftir. Reklamınızın merkezine web sitenizi yerleştirdiğinizde tercih edilmelidir. Kullanıcıları web sitenize bilinirliğini artırmak veya sizin için önemli dönüşümler (satın alma, form doldurma vb) elde etmek için yönlendirirsiniz.

Web sitesi trafiği kazanmak amacı ile oluşturabileceğiniz kampanya türleri: Arama Ağı, Maks. Performans, Görüntülü Reklam Ağı, Discovery, Alışveriş, Video şeklindedir.

Ç – Ürün Ve Markayı Değerlendirme Kampanya Hedefi

Ürün veya markanızın bilinirliğini artırmak amacıyla tercih etmeniz gereken hedeftir. Temel işlevi tanıtım ve bilinirlik oluşturmaktır. Satın alma vd dönüşüm hedefleriniz için zemin hazırlar. Temas ettiğiniz kitlelere sonraki süreçte yeniden pazarlama reklamları çıkmayı düşünmelisiniz.

Ürün ve markayı değerlendirme amacı ile sadece YouTube Video reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

D – Marka Bilinirliği ve Erişim Kampanya Hedefi

Temeli marka bilinirliğini ve erişimi artırmak olan hedeftir. Ürün ve markayı değerlendirme amacından farklı olarak Görüntülü Reklam Ağına da erişiminiz olur. Bu sayede reklam gösterimlerini Google arama ağı ortaklarının sitelerine de genişletebilirsiniz.

Marka bilinirliği ve erişim hedefi kapsamında YouTube Video ve Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları oluşturabilirsiniz.

E – Uygulama Tanıtımı Kampanya Hedefi

Temelinde mobil uygulamanızın tanıtım, etkileşim ve indirme rakamlarının artması olan hedeftir. Aynı zamanda mobil uygulamanıza ön kayıtta alabilirsiniz. Bu sayede mobil uygulamanızı yayınlamadan önce bir pazar araştırması yapma şansını da elde edersiniz. Bunun için mobil uygulamanızı Play Console’a ön kayıt için ayarlamanız gerekir.

Uygulama tanıtımı kampanya hedefi ile sadece Uygulama Kampanyaları oluşturabilirsiniz.

F – Yerel Mağaza Ziyaretleri ve Tanıtımlar Kampanya Hedefi

Temelinde fiziki mağazanıza (restoran, lastik tamircisi vb ) ziyaret sayısını artırmak olan hedeftir. Yerel işletme sahibi olup mağazası üzerinden ürün veya hizmet satışı yapan işletmelerin öncelikli hedef tercihi olmalıdır.

Yerel mağaza ziyaretleri ve tanıtımlar hedefi çerçevesinde Maks. Performans ve Yerel kampanyaları oluşturabilirsiniz.

G – Hedef Kılavuzu Olmadan Bir Kampanya Oluşturun

Bu seçenekte herhangi özel bir hedef belirlemeden doğrudan bir kampanya oluşturabilirsiniz. Bu durumda kampanyanıza dair Google Ads’ten daha az reklam önerileri alırsınız.

Ğ – Kampanya Olmadan Bir Hesap Oluşturun

Bu seçenek ile herhangi bir reklam kampanyası oluşturmadan doğrudan hesap oluşturma aşamasına geçersiniz. Reklam ayarlarını ve kurulumunu hesap kurulumunu tamamladıktan sonrada yapabilirsiniz.

Google Ads Modları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duymanız durumda yazının yorumlar bölümünden sorabilir veya Google Ads yardım sayfasında bulunan Akıllı Mod ve Uzman Modu hakkında yazısını okuyabilirsiniz.

Şu ana kadar Uzman ve Akıllı Mod’un ne olduğunu, bu farklı modlarda reklam hedeflerinin neler olduğunu ve bu hedeflerin açıklamalarını paylaşmış olduk. Bir hedef belirlememizin ardından karşımıza farklı kampanya türlerinin çıktığından bahsetmiştik. Yazımızın bu bölümünde Google Ads kampanya türlerinin neler olduğundan ve bu kampanyalar altında hangi reklamları oluşturabileceğimizden bahsedeceğiz.

4- Google Ads Kampanya Türleri

Reklam çalışmamızın hedefini belirlediğimize göre artık bir kampanya oluşturmaya başlayabiliriz. Bunun öncesinde oluşturabileceğimiz kampanya türlerine ve açıklamalarına değineceğiz.

Google Ads kampanya türleri:

4-1 Arama Ağı Kampanyası

Arama ağı kampanyaları anahtar kelime temelli kampanyalardır. Kampanya içerisinde oluşturduğunuz reklamlar belirlediğiniz anahtar kelimeler ekseninde farklı platformlarda gösterime girerler.

Arama Ağı Kampanyası kapsamında;

 • Metin reklamlar
 • Duyarlı arama ağı reklamı
 • Duyarlı görüntülü reklam
 • Telefon araması üreten reklam

türünde reklamlar oluşturabilirsiniz.

Bu reklamlar;

 • Google Arama’da arama sonuçlarında
 • Google Play
 • Alışveriş sekmesi
 • Google Görseller
 • Google Haritalar (Google Maps)
 • Google’ın Arama Ağı iş ortakları web sitelerindeki arama sonuçlarında

gösterilir.

Hangi iş modelleri ve tecrübe sahibi reklamcılar için tavsiye ediyoruz?

 • Anahtar kelime odaklı pazarlama yapmak isteyen bütün reklamverenlere
 • Telefon araması alma hedefine sahip olan reklamverenler
 • Alışveriş reklamı vermek isteyen e-ticaret sitesi sahipleri
 • Hizmet sektöründe bulunan yerel işletmeler
 • Temel ve orta düzey Google Ads bilgisine sahip olan reklamverenler

4-2 Maks. Performans Kampanyası

Maks performans kampanyası anahtar kelime ve dönüşüm temelli kampanyalardır. Bu kampanya türünde Google yapay zekası ve ona bağlı otomasyonu ön plandadır. Teklif, gösterim biçimi, gösterim platformu tercihlerinde ayarlamaları ağırlıklı olarak Google Ads yapay zekasının otomasyonuna bırakırsınız. Bu nedenle sizin için önemli olan işlemleri dönüşüm olarak tanımlamanız zorunludur. Bu sayede Google kampanyayı dönüşüm hedeflerinize göre optimize eder.

Maks Performans kampanyası kapsamında Google Ads’de;

 • Metin reklamlar
 • Dinamik arama ağı reklamları
 • Duyarlı arama ağı reklamları
 • Yalnızca telefon araması üreten reklamlar
 • Görüntülü reklamlar
 • Alışveriş reklamları

türünde reklamlar Google Ads tarafından otomatik olarak oluşturur.

Google Ads bu reklamları;

 • Google arama sonuçları
 • Google Play
 • Alışveriş sekmesi
 • Google görseller
 • Google Haritalar (Google Maps)
 • Google’ın Arama Ağı iş ortakları web sitelerindeki arama sonuçları
 • Gmail
 • Youtube

platformlarında otomatik olarak yayınlar.

Hangi iş modelleri ve tecrübe sahibi reklamcılar için tavsiye ediyoruz?

 • Maks Performans kampanyasını online dönüşüm hedefi olan bütün sektörlere öneriyoruz.
 • Google Ads bilgisi temel düzeyde veya hiç olmayan reklamverenler için uygundur.
 • Yeterli reklam bütçesini en az 3 aylık olacak şekilde kenara ayırmış olan reklamverenlere öneriyoruz.

4-3 Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası

Görüntülü reklam ağı kampanyaları kitle hedefleme temelli kampanyalardır. Görüntüler ve ona eşlik eden metinler ile hedef kitlenize erişirek etkileşim ve dönüşüm elde etmeye çalışırsınız. Kampanyada bulunan reklamların gösterileceği yerleri ve kitleleri içerik hariç tutma, lokasyon, anahtar kelime, yerleşim hedefleme, demografi ve dil ayarları ile ayarlayabilirsiniz.

Google Ads Display Reklam Hedefleme Ayarları
Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Reklam Hedefleme Ayar Sayfası

Görüntülü reklam ağı kampanyası kapsamında:

 • Duyarlı görüntülü reklamlar
 • Discovery reklamlar
 • Yükleme görüntülü reklamlar
 • Görüntülü dinamik reklamlar

türlerinde reklamlar oluşturabilirsiniz.

Bu reklamlar:

 • Google arama ağı iş ortaklarının sitelerinde
 • Youtube
 • Gmail

platformlarında gösterilir.

Hangi iş modelleri ve tecrübe sahibi reklamcılar için tavsiye ediyoruz?

 • Görüntülü reklam ağı kampanyasını geniş kitlelere uygun maliyetlerle ulaşmak isteyen işletmelere
 • Ürün veya markalarının bilinirliğini arttırmak isteyen işletmelere
 • Yoğun websitesi trafiği kazanmak isteyen reklamverenlere
 • Google Ads hakkında en az orta düzey bilgi ve tecrübeye sahip olan reklamverenlere

4-4 Alışveriş Kampanyaları

Google Ads Alışveriş Kampanyaları kitle hedefleme temelli kampanyalardır. Alışveriş kampanyaları kapsamında sadece Alışveriş reklamları verilebilir. Online veya perakende ürün satışı yapan işletmelerin ürünlerini zengin verilerle (resim, açıklama, fiyat vb) kullanıcılara sergileme şansı sunar.

Akıllı Alışveriş kampanyaları, Temmuz ayından itibaren otomatik olarak Maksimum Performans kampanyalarına dönüştürüldü. Ayrıntılı bilgi için Akıllı Alışveriş kampanyalarını ve yerel kampanyaları Maksimum Performans’a yükseltme duyursunu linkine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu kampanya kapsamında reklam verebilmek için ürün verilerinin (fiyat, resim, ürün açıklaması vd) Google Merchant Center üzerinden Google veritabanına yüklenmesi şarttır.

Google Alışveriş reklamları ülkemizde Google’a açılan dava sonrası arama sonuçları ana sayfasında gösterilmiyor. Hali hazırda sadece Google arama motorunun Alışveriş sekmesi altında ve arama ağı ortaklarının sitelerinde yayınlanabilmektedir. Rekabet Kurulunun bu konuda aldığı Alışveriş reklamların arama sonuçları ana sayfasından kaldırılması kararı linkine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Alışveriş kampanyası kapsamında;

 • Ürün Alışveriş reklamları
 • Yerel envanter reklamları (Ülkemizde kullanılabilir durumda değil)

reklamları oluşturabilirsiniz.

Bu reklamlar:

 • Google arama motoru alışveriş sekmesi
 • Google arama ağı iş ortaklarının siteleri

platformlarında gösterilir.

Hangi iş modelleri ve tecrübe sahibi reklamcılar için tavsiye ediyoruz:

 • E-ticaret sitesi sahibi bütün işletmelere
 • Ürün veya hizmetlerini görseller ve fiyat gibi ek parametreler ile sunmaktan fayda sağlayacak sektörlere
 • Google Ads reklamcılığında en az orta seviye bilgi sahibi olan veya bu alanda kendini geliştirme hevesli reklamcılara

4-4 Video Kampanyaları

Video kampanyaları kitle hedefleme temelli kampanyalardır. Firmanızı, ürün veya hizmetlerinizi tanıtan bir videonuz var ise hedef kitlenize bu video ile ulaşmanızı sağlarlar. Video formatının sağlamış olduğu zengin ifade olanaklarını bu kampanya türü ile kullanabilirsiniz. Video kampanyaları kapsamında reklamını yapacağınız videonun YouTube’a yüklenmiş olması gereklidir.

Video kampanyanızın erişimini konum, demografi, dil, içerik hariç tutma, cihaz, sıklık sınırı, kitle segmentleri, konu ve yerleşim gibi parametreler ile ayarlayabilirsiniz. Bir video kampanyasını değişik hedefler çerçevesinde oluşturabilirsiniz. Ana hedefiniz çerçevesinde farklı alt hedef seçenekleri ile karşılaşacaksınız.

Bu ana hedefler ve onlara bağlı alt hedefler şu şekildedir:

Vido Kampanyası ANA HEDEF
Vido Kampanyası ALT HEDEF
Satış
Dönüşüm Sağlama
Potansiyel müşteriler
Dönüşüm Sağlama
Web sitesi trafiği
Dönüşüm Sağlama
Ürün ve markayı değerlendirme
Kararları etkileyin
Reklam dizisi
Marka bilinirliği ve erişim
Video erişim kampanyası
Reklam dizisi
Google Ads Video Reklam Kampanyası Ana ve Alt Hedefleri

Video kampanyası kapsamında:

 • Video reklamlar
 • Etkili erişim (Bumper, Atlanabilir yayın içi veya ikisi birden)
 • Atlanamayan yayın içi

reklamları oluşturabilirsiniz.

Bu reklamlar:

platformlarında gösterilir.

Hangi iş modelleri ve tecrübe sahibi reklamcılar için tavsiye ediyoruz:

 • Kurumsal firmalara
 • Sanatçılara
 • Youtube kanalını büyütmek isteyenlere
 • Yeni markasını veya ürününü geniş kitlelere sunmak isteyenlere
 • Sonraki reklamları için kitle oluşturmak ve biriktirmek isteyen reklamverenlere
 • Google reklamı uzun vadeli olarak kullanacak reklamverenlere
 • Google Ads reklamcılığında en az orta seviye bilgi sahibi olan veya bu alanda kendini geliştirme hevesli reklamcılara

4-5 Discovery Kampanyaları

Discovery kampanyaları kitle hedeflemesi ve dönüşüm temelli kampanyalardır. Discovery kampanyası altında reklam verebilmeniz için hesabınızda başarılı şekilde kurulmuş dönüşüm işlemleri olmalıdır. Kampanya bu dönüşümleri hedefleyerek belirlediğiniz kitleye etkili mesajlar ulaştırmanızı sağlar. Mesajlarınızı etkili bir şekilde vermeniz için resimler, metinler ve çağrı mesajları eklemenize olanak sunar.

Kampanyanızın erişimini kitle oluşturma veya optimize hedefleme seçenekleri ile ayarlayabilirsiniz. Kitle oluşturma sürecinde özel segmentler, sahip olduğunuz verileriniz, istisnalar ve demografi gibi filtreler kullanabilirsiniz. Optimize hedefleme seçeneği ile web sitenizin verileri temel alınarak erişim Google Ads tarafından optimize edilir. Bu optimizasyonun başarı oranının artması için Google makine öğrenimi teknolojisine en az 2 hafta süre tanımalısınız.

Discovery kampanyası kapsamında:

 • Discovery reklam
 • Discovery Carousel reklam

reklamları oluşturabilirsiniz.

Bu reklamlar:

platformlarında gösterilir.

Hangi iş modelleri ve tecrübe sahibi reklamcılar için tavsiye ediyoruz:

 • Uzun ve orta vadeli olarak Google Ads reklamı yayınlayacak reklamverenlere
 • Kurumsal firmalara
 • Yeni markasını veya ürününü geniş kitlelere sunmak isteyenlere
 • Elinde hazırda hedef kitle verisi bulunan reklamverenlere
 • Sonraki reklamları için kitle oluşturmak ve biriktirmek isteyen reklamverenlere
 • Google Ads reklamcılığında en az orta seviye bilgi sahibi olan veya bu alanda kendini geliştirme hevesli reklamcılara

4-6 Uygulama Kampanyaları

Uygulama kampanyaları kitle hedeflemesi temelli, dönüşüm ve etkileşim hedefli kampanyalardır. Uygulama kampanyası altında reklam yayınlayabilmek için kampanya hedefi olarak Uygulama tanıtımı hedefini seçmelisiniz. Uygulaması kampanyası ile farklı alt kampanya hedefleri seçerek mobil uygulamanızın tanıtımını etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Yazımızın Uygulama Reklamları bölümünde bir uygulama reklamını nasıl vereceğinizden ve alt kampanya türlerinden ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

Uygulama kampanyası kapsamında:

 • Uygulama yüklemeleri
 • Uygulama etkileşimi
 • Uygulama ön kaydı

kampanya alt hedefi ile reklamlar oluşturabilirsiniz.

Bu reklamlar:

Google Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı genelinde reklamlar yayınlar. Reklamınız:

 • Google Aramalarda
 • Google Play
 • Google Keşfet
 • YouTube
 • Arama ağı ortaklarının web siteleri ve mobil uygulamaları

platformlarında gösterilir.

Hangi iş modelleri ve tecrübe sahibi reklamcılar için tavsiye ediyoruz:

 • Mobil uygulama sahibi geliştiricilere ve şirketlere
 • Mobil uygulamasını pazara sürmeden önce pazar ön araştırması yapmak isteyenlere
 • Google Ads reklamcılığında en az orta seviye bilgi sahibi olan veya bu alanda kendini geliştirme hevesli reklamcılara

4-7 Yerel Kampanyalar

Yerel kampanyalar lokasyon bazlı kitle hedefleme kampanyalarıdır. Bir yerel kampanya oluşturabilmeniz için Google Benim İşletmem hesabına veya satış ortağı yerleri bileşine ihtiyacınız vardır. Aynı zaman teklif verme stratejisi olarak sadece “Dönüşüm değerini en üst düzeye çıkar” seçeneği mevcuttur. Bu nedenle mutlaka bir veya daha fazla dönüşüm işlemi hesabınızda tanımlanmış olmalıdır. Aynı zaman bu dönüşümler belli sayının üzerinde isabet almış olmalıdır. Çünkü Google Ads reklamınızı bu parametreleri referans alarak optimize etmeye çalışacaktır.

Yerel kampanyalar Ağustos 2022 tarihinden itibaren otomatik olarak Maksimum Performans kampanyalarına dönüştürülmektedir. Google’ın Akıllı Alışveriş kampanyalarını ve yerel kampanyaları Maksimum Performans’a yükseltme duyurusunu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yerel kampanya için oluşturduğunuz reklamlar sadece Google mülklerinde yayınlanır. Yerel kampanyalara bağlı reklamlar:

 • Google Arama Ağı
 • Google Görüntülü Reklam Ağı
 • Google Haritalar (Google Maps)
 • Gmail
 • Youtube

platformlarında gösterilir.

Hangi iş modelleri ve tecrübe sahibi reklamcılar için tavsiye ediyoruz:

 • Yerel işletmelere
 • Mağaza üzerinden veya evlere servis hizmeti veren işletmeler
 • Google Ads reklamcılığında en az orta seviye bilgi sahibi olan veya bu alanda kendini geliştirme hevesli reklamcılara

Google Ads’te bulunan kampanya türleri bu şekildedir. Bir kampanya türüne karar verdiğimize göre sırada reklam türüne karar vermek kaldı. Bu kararı verebilmeniz için Google Ads reklam türlerinin neler olduğuna ve bu reklamların nasıl verileceğine değineceğiz.

5- Google Ads Reklam Türleri

Google Ads Reklam türleri ve Modelleri hakkında önemli bilgileri yazımızın bu bölümünde vereceğiz. Hangi reklam çeşidinin hangi pazarlama ihtiyacında daha etkili olacağına dair de tüyolar paylaşacağız. Bölümün sonunda reklam türlerinin tanımları ve kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Aynı zamanda bu reklamları nasıl vereceğinizi öğreneceksiniz. Öncelikle neden farklı reklam biçimlerine ihtiyaç duyduğumuza dair bilgi verelim.

İş dünyasında çok farklı ürünler, farklı kitlelere, değişik yöntemler ile pazarlanabilir. Dijital pazarlamanın yaygın olmadığı dönemlerde broşür, billboard, sesli duyurular, televizyon gibi araçlar pazarlamanın temel kanalını oluşturuyordu. Bu klasik pazarlama yöntemleri dijital pazarlama alanına yeni formatları ile entegre edildi. Önceki dönemlerde nasıl farklı yöntemler ile pazarlama çalışması yapıyorsak şimdi de farklı dijital reklam türleri ile pazarlama yapabiliriz.

Örneğin ziyaret ettiğimiz web sitelerinde karşımıza çıkan görüntülü reklamların broşür dağıtımından işlev olarak bir farkı yoktur. Google Ads’de bize bu klasik pazarlama araçlarının izdüşümlerini ve daha fazlasını kapsayan bir dizi reklam çeşidi sunuyor. Hali hazırda aktif şekilde kullanabilen Google Ads reklam türleri şu şekilde.

5-1 Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamı

Duyarlı Arama Ağı reklamları eski adıyla Genişletilmiş Metin Reklamlar en sık karşılaştığımız reklam türüdür. Hemen hemen yaptığımız bütün Google aramalarında karşımıza çıkarlar. Metin reklam bileşenlerinin ön planda olduğu bir reklam biçimdir. Mesajlarını kullanıcılara yazılı olarak iletmeyi önceleyen reklamverenler için daha uygun olan bir reklam türüdür. Peki bir duyarlı arama ağı reklamıza hangi bileşenleri ve uzantıları ekleyerek reklam verebilirsiniz.

Duyarlı reklam ağına reklam vermek için Google Ads hesap kurulumunuz tamamlamış olmanız gereklidir. Duyarlı reklam ağı reklamı vermek için takip etmeniz gereken adımlar:

 1. Google Ads’te oturumunuzu açın.
 2. Kampanyalar sekmesine tıklayın ve çıkan ekranda reklam yayınlayacağınız kampanyaya giriş yapın.
 3. Kampanya içerisinde iken Reklamlar ve Uzantılar sekmesine tıklayın.
 4. Açılan menüden Reklamlar sekmesine tıklayın.
 5. Yeni reklam oluşturmak için + butonuna basın.
 6. Karşınıza çıkan panelden Duyarlı Arama Ağı Reklamı seçeneğini seçin.
 7. Açılan sayfada reklamızın bileşen ve uzantılarını tanımlayın ve en alt bölümden “Reklamı Kaydet” e tıklayın.
Google Ads Reklam Türleri
Google Ads Reklam Oluşturma Adımları

Duyarlı arama ağı reklamı verirken kullanabileceğimiz reklam bileşen ve uzantıları hakkında bilgi verelim.

Duyarlı Arama Ağı Bileşen Ve Uzantıları

Duyarlı arama ağı reklamı metin reklam öğelerinin ön planda olduğu bir reklam türüdür. Bununla birlikte bazı özel uzantılar ile zenginleştirilebilir bir reklam türüdür. Fakat reklama ana karakterini yazılan metinler verir.

Duyarlı Arama Ağı reklamınıza ekleyebileceğiniz bileşenler, uzantılar ve açıklamaları şu şekildedir:

Başlık Metinleri

En az üç adet en çok onbeş adet başlık metni ekleyebilirsiniz. Karakter sayısı 30 (otuz) adet ile sınırlıdır. Etkili ve ilgili başlık metinleri reklamınızın etkisini arttıracaktır. Zorunlu bir alandır.

Açıklama Metinleri

En az 2 (iki) adet en çok 4 (dört) adet açıklama metni ekleyebilirsiniz. Karakter sayısı 90 (doksan) adet ile sınırlıdır. Etkili ve ilgili açıklama metinleri reklamınızın etkisini arttıracaktır. Zorunlu bir alandır.

Site Bağlantısı Uzantıları

Web sitenizin farklı sayfalarına bağlantı veren uzantılardır. Reklamınızda sitenizin birden fazla sayfasına bu sayede link verebilirsiniz. Bir site bağlantısı uzantısı üç öğeden oluşur. Bunlar, site bağlantısı metni, Bağlantı açıklamaları ve Nihai URL’dir. Zorunlu bir alan değildir. Önerilir.

Açıklama Metni Uzantıları

Ürün veya hizmetinize dair ek açıklamalar sunmanızı sağlayan metin türünde uzantılardır. En çok 25 (yirmi beş) karakterlik metinler yazabilirsiniz. Başlık veya açıklama metni alanında ifade edemediğiniz veya daha güçlü vurgulamak istediğiniz mesajları bu alandan verebilirsiniz. Zorunlu bir alan değildir. Önerilir.

Telefon Uzantıları

Bu uzantı ile reklamınıza bir telefon numarası ekleyebilirsiniz. Reklam üzerinden doğrudan tıklanabilir niteliktedir. Telefon aramalarının artmasına önemli oranda katkı sağlar. Zorunlu bir alan değildir.

Resim Uzantıları

Yeni uzantı türlerinden biridir. Reklamınızın hemen yan tarafına ürün veya hizmetinizi tanımlayan küçük resimler eklemenizi sağlar. Kare (1×1) ve dikdörtgen (1,91 x 1) şeklinde resimler ekleyebilirsiniz. Zorunlu bir alan değildir. Önerilir.

Ek Açıklamalı Snippet Uzantıları

Açıklama uzantısına benzer şekilde hizmet veya ürünü ek metinler ile tanıtmanızı sağlar. Açıklama metni uzantısından farklı olarak tanımlayıcı ve önden tanımlı başlık eklenebilir bir uzantıdır. Ekleyebileceğiniz tanımlayıcı başlıklar: Destinasyonlar, Hizmetler, Kurslar, Lisans programları, Mahalleler, Markalar, Modeller, Öne çıkan oteller, Programlar, Sigorta kapsamı, Stiller, Sunulan olanaklar, Türler şeklindedir. Zorunlu bir alan değildir.

Uygulama Uzantıları

Android veya IOS platformlarında bulunan mobil uygulamanızı reklamınıza eklemenizi sağlar. Uzantıya tıklandığında uygulamızın indirelebileği Google Play sayfasına yönlendirme yapar. Zorunlu bir alan değildir.

Potansiyel Müşteri Formu Uzantısı

Müşterilerin tıklayarak doldurabileceği kısa bir formu reklamınıza eklemenizi sağlayan uzantıdır. Bu forma başlık, işletme adı, açıklama, ad, soyad, şehir, ilçe, e-mail gibi alanlar ekleyebilirsiniz. Doldurulan formları Google Ads panelinde CSV veya CRM için CSV formatında indirebilirsiniz. Zorunlu bir alan değildir.

Promosyon Uzantıları

Reklama bir promosyon duyurusu eklemenizi sağlayan uzantıdır. Promosyon uzantısına Özel Gün, Promosyon Türü, Öğe, Promosyon URL’si, Promosyon ayrıntısı, başlangıç ve bitiş tarihi öğelerini ekleyebilirsiniz. Zorunlu bir alan değildir.

Fiyat Uzantıları

Reklamınıza ürün veya hizmetiniz ile ilgili fiyat bilgisi eklemenizi sağlayan uzantıdır. Hali hazırda Türkiye’de kullanıma açık değildir.

Yer Uzantısı

Reklamıza Google Benim İşletmem üzerinden oluşturduğunuz yerel işletme kaydını eklemenizi sağlayan uzantıdır. Fiziki mağazasına müşteri çekmek veya reklamı görüntüleyenlere güven aşılamak isteyen reklamverenler için eklenmesi önerilir. Zorunlu bir alan değildir.

Satış Ortağı Yer Uzantısı

Ürünlerini perakende zincirlerleri (Migros, Ayakkabı Dünyası, Boyner vb) üzerinden satan marka veya üreticilerin en yakın tedarikçiyi reklama eklemesini sağlayan uzantıdır. Google Ads kullanıcının konumuna göre en yakın perakende mağazasını reklama otomatik olarak ekler.

Google Ads Arama Ağı Reklam Örneği
Google Ads Arama Ağı Reklam Bileşenleri Ve Uzantıları

Duyarlı arama ağı reklamları görece daha basit ayarlara ve yönetim kolaylığına sahiptir. Duyarlı arama ağı reklamı oluşturduktan sonra reklamın takibini yapmanız çok önemlidir. Doğru anahtar kelimelerden tıklama alıp almadığınızı, tıklama başına maliyetleri, rakip analizlerini, reklam kalite puanını ve Google Ads’in tavsiyelerini düzenli olarak takip etmelisiniz. Bununla birlikte reklama eklediğiniz web sitenizin sağlıklı çalışıp çalışmadığını da düzenli olarak takip etmelisiniz.

Tıklama başına maliyet Google Ads başlığında sık merak edilen sorulardandır. Bu konuda ayrıntılı bilgi için Google Reklam Tıklama Ücretleri yazımızı okuyabilirsiniz.

5-2 Google Ads Telefon Araması Üreten Reklam

Telefon araması üreten reklamlar adından da anlaşılacağı gibi temel hedefi telefon araması almak olan reklamlardır. Pazarlama sürecinizin temel amacı telefon araması almak ise gerçek anlamda etki yaratacak bir reklam türüdür. Diğer bütün reklam öğelerinden daha fazla biçimde telefon numaranız görünür olacaktır.

Google Ads Telefon Araması Reklamı
Google Ads Telefon Araması Üreten Reklam Verme Örneği

Telefon araması üreten reklamlar yalnızca arama ağı içerisinde yayınlanabilir. Aynı zamanda beyan ettiğiniz telefon numarası ve firma ismi bilgileri web sitenizdeki bilgiler ile uyuşmalıdır. Aksi durumda reklamınız reddedilecektir.

Telefon araması üreten reklam vermek için Google Ads hesap kurulumunuz tamamlamış olmanız gereklidir. Telefon araması üreten reklam vermek için takip etmeniz gereken adımlar:

 1. Google Ads’te oturumunuzu açın
 2. Kampanyalar sekmesine tıklayın ve çıkan ekranda reklam yayınlayacağınız kampanyaya giriş yapın
 3. Kampanya içerisinde iken Reklamlar ve Uzantılar sekmesine tıklayın
 4. Açılan menüden Reklamlar sekmesine tıklayın
 5. Yeni reklam oluşturmak için + butonuna basın
 6. Karşınıza çıkan panelden Telefon araması üreten reklam seçeneğini seçin
 7. Açılan sayfada reklamızın bileşen ve uzantılarını tanımlayın ve en alt bölümden “Reklamı Kaydet” e tıklayın

Telefon Araması Üreten Reklam Bileşen Ve Uzantıları

Telefon araması üreten reklam telefon numarası reklam öğesinin ön planda olduğu bir reklam türüdür. Bununla birlikte bazı özel uzantılar ile zenginleştirilebilir bir reklam türüdür. Fakat reklama ana karakterini paylaşılan telefon numarası verir. Bu nedenle ne kadar jenerik bir telefon numaranız var ise akılda kalma ve tıklanma oranında artış yakalarsınız.

Telefon Numarası

Bu alana web sitenizde paylaştığınız telefon numaralarından birini ekleyebilirsiniz. Google Ads uzmanları bu numaranın doğruluğunu web siteniz üzerinden teyit edecektir. Numaranızı eklerken ülke tercihini yapmayı unutmayınız. Zorunlu bir alandır.

Nihai URL

Nihai url bölümüne reklamda bulunan “Web Sitesine Git” alanına tıklandığında açılacak web site adresini yazmalısınız. Bu alana reklamda sunduğunuz hizmet ile ilgili bir sayfanın url sini yazmanızı tavsiye ederiz. Zorunlu bir alan değildir, önerilir.

Doğrulama URL’si

Doğrulama Url’si reklamınızda paylaştığınız telefon numarasının yer aldığı sayfayı eklemelisiniz. Bu sayede Google Ads uzmanları telefonunuzu daha hızlı bir şekilde bulacak, doğrulayacak ve onaylayacaktır. Zorunlu değildir, önerilir.

Görünen Yol

Görünen yol reklamınızda web site adresinizin sonuna eklenen ek bir url alanıdır. Nihai url alanına herhangi bir etkisi yoktur. Sadece reklam alaka düzeyini ve tıklama oranını artırmak amacıyla eklenebilecek bir bileşendir. www.orneksite.com/eklediğiniz-görünen-yol şeklinde reklamda görünecektir.

Başlıklar

Telefon araması reklamınıza 2 (iki) adet, 30 (otuz) karakter sınırlı başlık ekleyebilirsiniz. Reklamda telefon numaranızın hemen altında yer alırlar. Reklam tıklama oranını artırmak için eklemenizi tavsiye ederiz. Zorunlu değildir, önerilir.

İşletme Adı

İşletme adı firmanızın ünvanını yazacağınız alandır. Web sitenizde bulunan firma adı ile uyuşmalıdır. Uyuşmaması durumunda reklamınız onaylanmaz. 25 (yirmi beş) karakter ile sınırlıdır. Zorunlu bir alandır.

Açıklama Satırı

Açıklama satırı alanı ürün veya hizmetiniz ile ilgili metinler yazabileceğiniz alandır. 2 (iki) adet açıklama satırı mevcuttur. Birinci açıklama satırı 25 (yirmi beş) karakter ile sınırlıdır ve zorunlu bir alandır. İkinci açıklama satırı 90 (doksan) karakter ile sınırlıdır ve zorunlu bir alan değildir. Reklam tıklama oranını artırmak için etkili bir metin ile eklemenizi öneririz.

5-3 Google Ads Görüntülü Reklam

Görüntülü reklamlar adından anlaşılabileceği gibi reklamınıza görüntüler ekleyebileceğiniz reklam türüdür. Metin reklamların aksine reklamda ön planda olan öğe görüntülerdir. Fakat elbette reklamınıza metinlerde ekleyebilirsiniz. İyi bir grafik tasarım ve doğru metin kombinasyonları ile etkili sonuçlar yaratmak için mükemmel bir reklam biçimidir.

Görüntülü reklamlar, Arama ağı reklamcılığından farklı olarak anahtar kelime eksenli değildir. Müşteri kitlenizin ilgi alanları üzerinden reklam çalışması yaparsınız. Bu nedenle müşteri kitleniz hakkında ön bilgiye sahip olmanız ya da bir araştırma yapmanız bu reklam türü için kritiktir. Aynı zamanda dijital varlığınız (web siteniz) ile etkileşime geçmiş kitleleri de bu reklam türü ile yeniden hedefleyebilirsiniz. Bu nedenle web sitenizde Google Analytics ve Google Tag Manager kurulumlarının öncesinde yapılması tavsiye ediyoruz.

Google Display Ads Örnek
Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Reklam Örneği

Google Ads görüntülü reklam vermek için kampanya hedefi olarak satış, potansiyel müşteriler, web sitesi trafiği veya marka bilinirliği ve erişim hedeflerinden birini seçmiş olmanız gereklidir.

 1. Google Ads’te oturumunuzu açın
 2. Kampanyalar sekmesine tıklayın ve çıkan ekranda reklam yayınlayacağınız kampanyaya giriş yapın
 3. Kampanya içerisinde iken Reklamlar ve Uzantılar sekmesine tıklayın
 4. Açılan menüden Reklamlar sekmesine tıklayın
 5. Yeni reklam oluşturmak için + butonuna basın
 6. Karşınıza çıkan panelden Görüntülü reklam Reklamı seçeneğini seçin
 7. Açılan sayfada reklamızın bileşen ve uzantılarını tanımlayın ve en alt bölümden “Reklamı Kaydet” e tıklayın

Görüntülü reklam için yapmanız gereken kritik ayarlar:

 1. Reklamın gösterileceği coğrafi bölgeyi belirleme
 2. Reklamın hangi dilde tarayıcı kullanan kişilere gösterileceğini belirleme
 3. Reklamın günlük bütçesini belirleme
 4. Teklif verme stratejisini belirleme
 5. Reklamın hedef kitlesini belirleme
 6. Reklamın bileşen ve uzantılarını tanımlama
 7. Reklamı incelemeye gönderme

adımlarını takip ederek ve bu ayarları doğru yapılandırarak görüntülü reklamımızı verebiliriz. Peki Görüntülü reklam bileşenleri ve uzantıları nelerdir?

Görüntülü Reklam Bileşen Ve Uzantıları

Görüntülü reklamlarda kullanabileceğiniz bileşen ve uzantıların açıklamaları şu şekildedir:

Nihai URL

Nihai url bölümüne reklamda bulunan “Aç” alanına tıklandığında açılacak web site adresini yazmalısınız. Bu alana reklamda sunduğunuz hizmet ile ilgili bir sayfanın url sini yazmanızı tavsiye ederiz. Zorunlu bir alandır.

İşletme Adı

İşletme adı firmanızın ünvanını yazacağınız alandır. Web sitenizde bulunan firma adı ile uyuşmalıdır. Uyuşmaması durumunda reklamınız onaylanmaz. 25 (yirmi beş) karakter ile sınırlıdır. Zorunlu bir alandır.

Resimler

Resimler alanı reklamda kullanılacak resimleri eklediğiniz alandır. En az 2 (iki) en fazla 15 (on beş) adet resim ekleyebilirsiniz. Bu resimler arasında en az bir adet 1,91 x 1 oranında dikdörtgen ve yine en az bir adet kare ebatlarda görsel olmalıdır. Bu resimler yüksek kaliteli, az yazılı ve ürün odaklı olmalıdır. Aynı zamanda logo içermemeli ve kalabalık olmamalıdır. Doğru görsel tercihleri için Google’ın Görüntülü reklamlar: Reklam öğeleri için En İyi Uygulamalar kılavuzuna göz atabilirsiniz. Zorunlu bir alandır.

Logolar

Logolar alanı firmanıza ait logoyu farklı ebat seçenekleri ile ekleyebileceğiniz alandır. Reklam gösterimlerinde cihaz ve ortama duyarlı olarak bu farklı ebatlar uygun şekilde gösterime sunulacaktır. Logonuzu kare ve dikdörtgen formatlarında yüklemeniz gereklidir. Dikdörtgen için önerilen ebat 1200×300 piksel iken en düşük boyut 512×128 pikseldir. Kare için önerilen ebat 1200×1200 piksel iken en düşük boyut 128×128 pikseldir. Yükleyebileceğiniz en yüksek dosya boyutu ise 5120 kb (5 Megabayt)’tır. Zorunlu bir alandır.

Videolar

Video bileşeni reklama bir video eklemenizi sağlar. Yaklaşık 30 (otuz) saniye uzunluğunda yatay veya dikey videolar ekleyebilirsiniz. Bir video eklemeseniz bile Google Ads eklemiş olduğunuz görsel ve metinlerden otomatik videolar oluşturacaktır. Duyarlı görüntülü reklamlar için otomatik olarak oluşturulan videolar hakkında bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. Zorunlu bir alan değildir.

Başlıklar

Başlıklar reklamınızın ilk satırında görünen metin öğelerdir. Reklamınıza en fazla 30 (otuz) karakterden oluşan 5 (beş) adete kadar başlık metni ekleyebilirsiniz. Zorunlu bir alandır.

Uzun Başlık

Uzun başlık farklı ekran boyutları ve gösterim alanları için alternatif başlık metni yazacağınız alandır. Görüntülü reklamınıza bir adet ve 90 (doksan) karakter ile sınırlı uzun başlık eklemeniz gereklidir. Zorunlu bir alandır.

Açıklamalar

Açıklamalar alanı reklamınıza 90 (doksan) karakter ile sınırlı 5 (beş) adet metin bileşeni ekleyebileceğiniz alandır. Reklamınıza öğeler eklendikçe Google Ads açıklama metni önerilerini otomatik olarak sunacaktır. En az bir açıklama eklemeniz zorunludur.

Harekete Geçirici Mesaj

Harekete geçirici mesaj alanı “Diğer Seçenekler” butonuna bastığınızda çıkacak ek mesaj alanıdır. Hemen başvurun, bize ulaşın gibi harekete geçirici mesajları bu alandan belirleyebilirsiniz. Varsayılan olarak Google Ads bu mesajları reklamınız ile uyumlu olarak kendisi otomatik olarak oluşturacaktır. Zorunlu bir alan değildir.

Özel Renkler

Özel renkler, reklamda baskın olacak 2 (iki) adet rengi RGB renk kodunda girebileceğiniz alandır. Bu alan “Diğer Seçenekler” butonuna bastığınızda karşınıza çıkacaktır. Firmanızın kurumsal renklerini bu alanda kullanabilirsiniz. Google Ads, reklamda kullanılacak renkleri gösterim platformlarına uyumlu şekilde yeniden ayarlar. Bu nedenle zorunlu bir alan değildir.

Google Ads görüntülü reklam vermek için bu alanları etkili bir şekilde doldurmalıyız. Reklamda bulunan görseller ve metinler ne kadar başarılı seçilirse reklamdan o derece fayda sağlarız. Tabi reklam ayarlarında günlük bütçe, coğrafi seçim ve hedefleme tercihleri de reklamın başarısında belirleyici olacaktır. Örneğin; çok başarılı metinler ve görseller kullanmış olsanızda düşük reklam bütçesi beklediğiniz başarıyı yakalamızın önüne geçebilir.

Görüntülü reklamları hangi iş modelleri ve tecrübe sahibi reklamcılar için tavsiye ediyoruz?

 • Ürünlerinin tanıtımında görsellerliğin ön planda olduğu sektörlere
 • Marka bilinirliğini arttırmayı hedefleyen firmalara
 • Hedef kitlesinin davranış alışkanlıklarına hakim olan firmalara
 • Google Ads reklamcılığında orta seviye bilgi sahibi olan veya bu alanda kendini geliştirme hevesi olan reklamcılara
 • Dönüşüm reklamlarını etkili kullanabilecek reklam verenlere
 • Grafik ve video tasarım konusunda tecrübe sahibi olan veya bu konuda profesyonel destek alabilecek reklamcılara

5-4 Google Ads Alışveriş Reklamları

Google Ads alışveriş reklamı ürünlerinizi zengin veriler ile sunmanızı sağlayan reklam türüdür. Ürünlerinize ait fiyat, ürün resmi, ürün açıklaması, stok durumu gibi verileri feed vasıtası ile reklamda kullanmanıza olanak sağlar. Google Merchant Center hesabınıza Google E-Tablolar, Planlı getirme, Yükleme (XML, TSV formatında), Web sitesi taraması veya Content API yöntemleri ürünlerinizi yükleyebilirsiniz. Yüklemenizin ardından feed kaynağınız kontrol edilecek ve hataları veriler var ise “Teşhis” sekmesinde görünür olacaktır. Yine Google Merchant Center’da bulunan performans sekmesinden ücretli ve ücretsiz gösterimlerden elde ettiğiniz etkileşimleri takip edebilirsiniz.

Google Ticaret Merkezi
Google Merchant Center Görünümü

Peki bir alışveriş reklamı nasıl verebilirsiniz?

Google Ads alışveriş reklamı vermek için kampanya hedefi olarak satış, potansiyel müşteriler veya web sitesi trafiğini seçmiş olmanız gereklidir. Alışveriş reklamı vermek için:

 1. Google Ads’te oturumunuzu açın
 2. Sol sutunda bulunan Alışveriş kampanyalarına tıklayın
 3. Kampanyalar sekmesine gelin ve + butonuna tıklayın
 4. Açılan menüden Reklam hedefi olarak satış, potansiyel müşteriler veya web sitesi trafiğinden uygun olanı seçin
 5. Açılan sekmeden Alışveriş’i seçin
 6. Karşınıza çıkan alandan Akıllı Alışveriş veya Standart Alışveriş seçeneklerinden birini seçin
 7. En altta bulunan “Devam” butonuna basın
 8. Açılan sayfada reklamızın ayarlarını yapın ve en alt bölümden “Kampanyayı Oluştur” a tıklayına

Bu aşamaları tamamlamanızın ardından reklamınız incelemeye gönderilecektir. Google Ads Reklam ilkelerini ihlal eden herhangi bir durum yok ise reklamınız yayına başlayacaktır. Sonraki süreçte reklamızın performansını düzenli olarak takip etmeniz ve gerekli aksiyonları almanız kritik önemdedir.

5-5 Google Ads Uygulama Reklamı

Google Ads uygulama reklamı Google Play veya App Store platformlarında yüklü uygulamalarınızı tanıtmak amacıyla oluşturabileceğiniz reklam türüdür. Mobil uygulamanızın yükleme, etkileşim ve ön kayıtlı kullanıcı sayısı değerlerini artırmak için etkili bir reklam türüdür. Bir uygulama reklamı Arama, Google Play, YouTube, Google Arama Ağı’ndaki Keşfet ve Google Görüntülü Reklam Ağı platformlarında gösterime girer. Bir uygulama reklamı vermeden önce Google Play ile Google Ads hesaplarınızı birbirine bağlamanızı tavsiye ederiz.

Google Ads ile Google Play hesaplarını bağlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Google Ads panelinin sol üst bölümünden “Ayarlar ve Araçlar” butonuna basın
 • Kurulum sütunundan “Bağlı Hesaplar” butonuna basın
 • Karşınıza çıkan ekrandan “Google Play” seçeneğinin hemen hizasındaki “Ayrıntılar” linkine tıklayın
 • Karşınıza çıkan ekrandan “Bağla” linkine tıklayın
 • Google Play hesabını oluşturduğunuz mail adresini yazın
 • Bu mail adresine bağlantıyı onaylaması için bir “Onay Maili” gönderilecektir. Bu maildeki onay butonuna basın.

Onay vermenizin ardından bu mail adresine bağlı olarak yüklediğiniz uygulamalar artık Google Ads hesabınız ile senkronize edilmiş olacak.

Uygulama reklamı verirken reklamınıza dair alt kampanya türü seçmeniz istenecektir. Bu alt kampanya türleri ve açıklamaları şu şekildedir:

A- Uygulama Yüklemeleri

Uygulama yüklemeleri alt kampanya türünde ana hedefiniz uygulamanızın kullanıcılar tarafından indirilmesi ve yüklenmesidir. Bu alt hedef ile telefonununda uygulamanızın yüklü olmadığı kullanıcılara erişimi hedeflersiniz.

B- Uygulama Etkileşimi

Uygulama etkileşimi alt hedefi hali hazırda mobil uygulamanızı yüklemiş kullanıcılara belli bir eylemi gerçekleştirme amacı ile seçilir. Örneğin; mobil uygulamanızı yüklemiş olan bir kullanıcıyı ücretli bir bileşeni satın almaya veya ücretsiz hesabını premium hesaba yükseltmeye teşvik edebilirsiniz. Bu reklamda kullanıcıyı uygulamanız üzerinden bir ekrana yönlendirmek için derin bağlantı (deep link) url’lerini kullanmanız gerekir. Derin bağlantılar ve URL biçimleri hakkında daha fazla bilgi için linke tıklayın.

C- Uygulama Ön Kaydı

Uygulama ön kaydı alt kampanya hedefi ile henüz Google Play’de yayına almadığınız bir uygulamanız için ön kayıt almayı hedeflersiniz. Bu sayede uygulamanızı daha mağazada yayına almadan pazar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Uygulamanızın ilgi görüp görmeyeceğine veya ne kadar ilgi göreceğine dair zengin veriler toplarsınız. Bu sayede bir pazar ön araştırması yapma şansını yakalarsınız. Daha ayrıntılı bilgi için Ön kayıt için Uygulama kampanyası oluşturma sayfasını linkine tıklayarak ziyaret edin.

Google Ads üzerinden uygulama reklamı vermek için hedef olarak Uygulama tanıtımı hedefini seçmelisiniz. Uygulama reklamı vermek için:

 1. Google Ads’te oturumunuzu açın
 2. Google Ads panelinde kampanyalar sekmesine gidin
 3. Yeni kampanya oluşturmak için + butonuna basın
 4. Kampanya hedefi olarak Uygulama Tanıtımını seçin
 5. Reklam türü olarak Uygulama seçeneğini seçin
 6. Kampanya alt türünü seçin (Uygulama yüklemeleri, Uygulama etkileşimi veya Uygulama ön kaydı)
 7. Uygulamanın yüklü olduğu platformu seçin (Android veya iOS)
 8. Uygulamanızı arayın ve bulun
 9. Kampanyanıza bir isim verin
 10. Devam butonuna basın
 11. Reklamınız için demografi, konum, tarayıcı dili, bütçe, teklif verme stratejisi, reklam öğeleri (başlık, açıklama, resimler, videolar, HTML5) ayarlamalarını yapın
 12. Kampanyayı yayınla butonuna basın

Bu aşamaların ardından reklamınız Google Ads uzmanları tarafından incelenecektir. Reklam ilkelerini ihlal eden bir unsur bulunmadığında uygulama reklamınız yayına alınacaktır.

Uygulama Reklamı Bileşen Ve Uzantıları

Uygulama reklamında kullanabileceğiniz bileşen ve uzantıların açıklamaları şu şekildedir:

Başlıklar

Başıkları bölümüne 5 (beş) adete kadar 30 (otuz) karakter ile sınırlı başlık girebilirsiniz. En az 2 (iki) adet başlık girmek zorunludur. Harekete geçirici başlıklar seçmeniz reklamınızın etkisini arttıracaktır.

Açıklamalar

Açıklamalar bölümüne 5 (beş) adete kadar 90 (doksan) karakter ile sınırlı açıklama metinleri girebilirsiniz. En az 1 (bir) adet açıklama metni girmek zorunludur.

Resimler

Resimler alanına uygulamanızın tanıtımı için kullanılacak 20 (yirmi) adete kadar görsel yükleyebilirsiniz. Maksimum 5 mb boyutunda, jpg veya png formatında olmalıdır. Resimlerinizin en boy oranı 1×1, 1×1,91 veya 4×5 olmalıdır. Zorunlu bir alan değildir.

Oran
Minimum boyut (piksel)
Önerilen boyut (piksel)
1×1
200 x 200
1200 x 1200
1,91×1
600 x 314
1200 x 628
4×5
320 x 400
1200 x 1500
Google Ads Uygulama Reklamı Resim Boyutları

Videolar

Videolar alanına uygulamanızın tanıtımı için 20 (yirmi) adete kadar video ekleyebilirsiniz. Videolar yatay, dikey veya kare olabilir. Zorunlu bir alan değildir.

HTML5

HTML5 alanına html dilinde kodlanmış 20 (yirmi) adete kadar belge yükleyebilirsiniz. Bu sayede reklamınıza hareketli görseller ekleme olanağına sahip olursunuz. HTML5 dosyalarını tek tek zip dosyası olarak yüklemeniz gereklidir. Zorunlu bir alan değildir. Uygulama kampanyaları için HTML5/Oynanabilir reklamlar hakkında bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Başarılı Google Ads reklamı için bazı tiyolara ihtiyacınız var ise Başarılı Google Ads Çalışması İçin 5 İpucu yazımızı okuyabilirsiniz. Reklam kampanyası optimizasyonu hakkında Google’dan bilgi almak için ise Kampanyanızın başarılı olmasını sağlama yazısını okuyabilirsiniz.

6- Google Ads Kavramları ve Açıklamaları

Google Ads’te reklam verme süreçlerinde zamanla daha ayrıntılı işlemlerle uğraşmak zorunda kalırız. Özellikle belli aşamalarda daha önce hiç görmediğiniz kısaltmalar veya kavramlar karşımıza ansızın çıkar. Yazımızın bu bölümünde bu aşamalarda olabildiğince az takılmanızı sağlamak için en önemli Google Ads kavramlarını ve açıklamalarını listeleyeceğiz.

6.1- Dönüşüm (Conversion)

Dönüşüm bizim için değerli olan eylemlerin gerçekleşmesi durumdur. Bir örnek vermek gerekirse bir telefon araması üreten reklam verdiğinizde bu reklam ile gelen telefon araması bir dönüşümdür. Bir başka örnekte çıktığımız alışveriş reklamı sayesinde aldığımız bir sipariş de bir dönüşümdür. Bu ve buna benzer temel düzey dönüşüm eylemlerinin yanı sıra bir sayfanızın %40’lık bölüme kadar scroll (kaydırma) yapılması veya sayfanızda bulunan bir içeriğin ekrana yüklenmesi gibi farklı ve karmaşık dönüşümler de tanımlanabilir. Bu dönüşüm tanımlamalarını Google Ads paneli üzerinden veya Tag Manager ile yapabilirsiniz.

Tag Manager hakkında ayrıntılı bilgi için Tag Manager Nedir, Nasıl Kullanılır? yazımızı okuyun.

6.2- Dönüşüm İzleme

Dönüşüm izleme, dönüşüm olarak tanımladığınız işlemleri belirli kod parçalarını sitenize veya mobil uygulamanıza ekleyerek ölçmenizdir. Tanımladığınız bazı dönüşümleri reklamınız üzerinden de izleyebilirsiniz. Örneğin reklamınıza eklediğiniz telefon numarası uzantısının tıklamasını dönüşüm olarak tanımlarsanız bu dönüşümü Google Ads paneli üzerinden izleyebilirsiniz. Bu biçimdeki bir dönüşüm izleme işlemi için sitenize veya mobil uygulamanıza bir kod parçası eklemeniz gerekli değildir.

6.3- Kampanya

Kampanya, Google Ads içerisinde ortak hedefler ve reklam biçimleri barındıran reklam kümeleridir. Aynı hedefe sahip olan reklamları bir araya toplamak ve yönetimini kolaylaştırmak için kampanyalara ihtiyaç duyarız. Bir örnek vermek gerekirse; Google Ads reklam çalışmasının hem online satış yapma hemde yerel mağazamıza ziyaretçi kazandırma gibi iki ayrı hedefi olabilir. Bu iki ayrı hedefi tek bir reklam türü ile sağlamak ve ölçümlemek çok zor olacaktır. Böyle bir senaryoda bir alışveriş kampanyası ve bir yerel kampanya oluşturmak süreci daha kolay ve ölçülebilir hale getirecektir. Bu iki kampanya içerisinde de amaçlarımıza uygun farklı reklamlar oluşturarak karmaşık süreçleri basitleştirmeye çalışırız.

6.4- Akıllı Kampanya

Akıllı kampanyalar Google yapay zekası tarafından optimize edilir ve hızlı bir şekilde oluşturulabilir kampanya türüdür. Google Arama, Google Haritalar, Gmail, YouTube ve Google Arama Ağı iş ortağı web sitelerinde yayınlanan reklamları içerir. Amatör reklam verenlerden, reklam verme ve optimize etme süreçlerini devralır. Reklamlarında daha fazla kontrol isteyen profesyonel reklamcılar ise standart kampanyaları kullanır.

6.5- Reklam

Hedef kitlemizle etkili bir şekilde temas etmek için farklı bileşenleri (metin, resim, video vb) kullanarak oluşturduğumuz tanıtıcı içeriklerdir. Google Ads üzerinden iş modelimize ve hedeflerimize en uygun reklamları zengin bileşen ve uzantılar ile oluşturabiliriz.

6.6- Reklam Uzantıları

Reklamınıza ekstra olarak konum, telefon numarası, sitenizin farklı sayfalarını eklemenize olanak veren reklam zenginleştirme çözümledir. Standart reklam bileşenlerine ek olarak reklamınızın etkisini artırmak amacıyla her bir reklama özel olarak eklenebilirler.

6.7- Teklif

Reklamınızdan beklediğiniz faydayı elde etmek için ödemeyi vaad ettiğiniz para miktarıdır. Örneğin reklamızın bir kere tıklanması için için maksimum 3 (üç) TL teklif verebilirsiniz. Tıklama başına teklif verilebileceği gibi dönüşüm başına ve 1000 (bin) gösterim başına da fiyat teklifi verilebilir.

6.8- Teklif Stratejisi

Reklamdan beklediğiniz fayda türü (tıklama, dönüşüm, gösterim vb) ile uyumlu olarak belirlediğiniz belirlediğiniz teklif stratejidir. Örneğin fayda tanımınız dönüşüm ise her bir dönüşüm başına ödeyeceğiniz para miktarını bir teklif olarak belirleyebilirsiniz. Bu teklif stratejisinin adı EBM (işlem başına maliyet) olacaktır. Google Ads’te bulunan teklif stratejileri ve açıklamaları:

6.8.1- EBM Teklif Stratejisi

Hedef EBM, işlem başına maliyet olarakta bilinen EBM stratejisi dönüşüm olarak tanımladığınız işlemleri en az maliyet ile elde etmenizi sağlar. Hesabınızda, hedefleriniz çerçevesinde isabetli, teknik olarak doğru tanımlanmış dönüşümleriniz var ise fayda sağlayacaktır. Bir satın alma dönüşüm işlemi için 15 TL teklif sunmak bir EBM örneğidir.

6.8.2- Tıklamaları Artırma Teklif Stratejisi

Reklam bütçesiniz çerçevesinde reklamızın olabildiğince çok tıklama almasını sağlayan stratejidir.

6.8.3- Reklam Harcamalarından Elde Edilen Gelir (ROAS)

ROAS, reklamda tanımlı olan dönüşüm işlemlerine tanımladığınız değer üzerinden otomatik teklif oluşturan teklif stratejisidir. Google Ads arama sinyalleri üzerinden en karlı olacak açık artırmaya bütçeniz çerçevesinde en iyi teklifi otomatik olarak sunar. Reklam bütçeniz, dönüşüme atadığınız değer ve anlık açık artırma verileri üzerinden reklamdan en fazla karı elde etmeniz amaçlanır. ROAS teklif stratejisini kullanabilmeniz için gerekli koşulları tablodan inceleyebilirsiniz.

Kampanya Türü
Minimum Başarılı Dönüşüm Sayısı ve Süresi
Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası
Son 30 Günde 15 adet
Uygulama Kampanyası
Günde en az 10 adet veya son 30 günde en az 300 adet
Web sitesi trafiği
Dönüşüm Sağlama
Discovery Kampanyası
Son 30 günde en az 75 adet
ROAS Teklif Stratejisi İçin Gerekli Minimum Dönüşüm Adetleri ve Süresi

6.8.4- Akıllı Teklif Stratejisi

Tanımlamış olduğunuz dönüşümler ve dönüşüm değerleri gibi veriler ile açık artırma tekliflerini otomatize eden bir dizi teklif stratejisinin ortak adıdır. Hedef EBM, Hedef ROAS, Dönüşümleri artırma ve Dönüşüm değerini artırma akıllı teklif stratejileridir.

6.8.5- Portföy Teklifi Stratejisi

Portföy teklif stratejisi birden fazla kampanyada kullanmak amacı ile oluşturulan teklif stratejisidir. Sadece hedef ve otomatik teklif odaklı stratejilerden oluşturulabilir. Portföy teklifleri farklı kampanyalara hızlıca uygulanabilir.

6.8.6- Tıklama Başına Maliyet (TBM)

Reklamın bir kere tıklanması karşılığında ödediğiniz ücrettir. Tıklama başına ödeyeceğiniz ücreti belli bir rakam ile sınırlayabilirsiniz. Bu ücret sınırı Tıklama Başına Maksimum (Maks. TBM) ücreti olacaktır. Reklam tıklamalarına ödediğiniz toplam bütçenin harcadığınız bütçeye bölümünden elde edilen değerde Ortalama Tıklama Başına Maliyet (Ort. TBM)’dir. Örneğin 60 TL harcayarak 30 tıklama alan bir reklamın Ort. TBM’si 2 TL (60/30) olacaktır.

6.8.7- Hedef Gösterim Payı

Reklamın arama sonuçlarında hedeflediğiniz pozisyonda gösterilmesini referans alan teklif stratejisidir. Bu hedef pozisyonlar ilk sayfanın mutlak ilk kısmı, sayfanın üst kısmı ve sayfanın herhangi bir yeri olabilir. Bu pozisyonlarda ki gösterimlerin oranına bir teklif sunabilirsiniz. Örneğin sayfanın herhangi bir yerinde %70 oranında gösterim için TBM başına 5 TL teklif verebilirsiniz.

6.8.8- Açık Artırma

Açık artırma, Google Ads parametrelerine dayanarak reklamızın gösterilip gösterilmeyeceğine veya kaçıncı sırada gösterileceğine karar verilen işlem sürecidir. Açık artırmada Google Ads parametrelerine göre anlık bir reklam sıralaması oluşturur.

6.8.9- Optimizasyon Puanı

Optimizasyon puanı, Google Ads ile yayınladığınız reklamın yüzdesel olarak puanıdır. Bu puanlama kampanya hedefleriniz ve başarılı reklam pratikleri referans alınarak Google Ads yapay zekası tarafından yapılır. Google Ads bu temeller çerçevesinde size öneriler sunar. Çoğu durumda bu öneriler fayda sağlar. Fakat önerileri reklam hedefleriniz ve tutarlılık açısından kontrol ederek kabul ya da reddetmeniz mümkündür. Daha ayrıntılı bilgi için yardım bloğunda yayınlanan Optimizasyon puanı hakkında yazısını linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

6.8.10- Kalite Puanı

Reklamınızın diğer reklam verenlerin reklamları ile kıyaslandığında 1 ile 10 arasında aldığı puandır. Bu puan Google Ads algoritması tarafından reklam yayını yaptığınız bütün anahtar kelimeler için ayrı ayrı hesaplanır.

Kalite puanını artırmak hakkında bilgi sahibi olmak için Google Ads Kalite Puanı Artırma yazımızı okuyun. Kalite puanı hakkında Google’dan bilgi almak için Kalite Puanı hakkında yazısını okuyabilirsiniz.

6.9- Hedefleme

Hedefleme, reklamın gösterilip veya gösterilmeyeceğini belirlemek için lokasyon, demografi, yerleşim, cihaz, zaman gibi filtreleri kullanarak yapılan uygulamalardır. Bu filtreleri kullanarak reklamın hangi platformlarda ve hangi kitlelere gösterileceğine dair ayrıntılı hedeflemeler yapabilirsiniz.

6.10- Otomatik ve Manuel Ödeme

Google Ads kurulum aşamasında tanımladığınız ödeme biçimidir. Otomatik ödemelerde reklam bütçeniz tükendiğinde kartınızdan belirlediğiniz miktar otomatik olarak çekilir. Manuel ödemelerde reklam bütçeniz tükendiğinde kendiniz miktar ve kart bilgilerinizi girerek ödeme yaparsınız. Bu ödeme yöntemi hesap kurulumunda tanımlanır ve daha sonra değiştirilemez. Ödeme yöntemini değiştirmek için yeni bir reklam hesabı kurulumu yapmanız zorunludur.

6.11- Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (Conversion Rate Optimization, CRO)

Bu, bir web sitesi veya dijital pazarlama kampanyasının performansını iyileştirmek için kullanılan bir süreçtir. Genellikle kullanıcı davranışını analiz etmek ve web sitesi veya kampanyanın dönüşüm oranını (yani, kullanıcıların belirli bir hedefe ulaşma oranını) artırmak için değişiklikler yapmak amacıyla kullanılır.

6.12- Dönüşüm Oranı (Conversion Rate)

Bu oran, reklamınıza tıklayan ve belirlenen bir hedefi (örneğin, bir ürün satın alma veya form doldurma) tamamlayan kullanıcıların yüzdesidir. Bu oran, reklam kampanyanızın etkinliğini ölçmek için önemlidir.

6.13- A/B Testi

A/B testi, pazarlamacıların iki farklı versiyonu (Versiyon A ve Versiyon B) karşılaştırarak hangi strateji veya tasarımın daha etkili olduğunu belirlemek için kullandıkları bir test yöntemidir.

Google Ads ile reklam verme süreçlerine ve kavramlarına dair hazırladığımız yazının sonuna geldik. Umarız yazımız sizlere yardımcı olmuştur. Yazımızda bulamadığınız veya merak ettiğiniz konuları yazının hemen altında bulunan Yorum alanından sorabilirsiniz. Reklam verme sürecini profesyonel bir ajans yürütmek için Google Ads Danışmanlığı hizmet sayfamızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

2 Yorumlar

 1. blank

  Aradığım bilgilendirici yazı tam da budur. Emeğinize sağlık. Teşekkürler


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu İle İlgili Diğer Yazılar...
Son Yayınlanan Yazılar...

Sağlık sektöründe reklam yasakları 2024

Sağlık sektöründe tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri nedir? Sağlıkta reklam yönetmeliği Mahremiyete saygı ve bilgilerin gizli tutulması Tanıtım ve
Yazıyı Oku
Yapay Zeka ve Dijital Pazarlama

Yapay Zeka’nın Dijital Pazarlama Üzerindeki Etkileri ve Uygulamaları

Yapay zeka, dijital pazarlama stratejilerini kökten değiştiriyor. Bu kapsamlı yazıda, yapay zekanın dijital pazarlama dünyasını nasıl dönüştürdüğüne, hangi
Yazıyı Oku
Wordpress Rehberi

WordPress Nedir? Başlangıç Rehberi

Bu yazı, WordPress hakkında geniş bir bilgi edinmek isteyen herkes için bir başlangıç rehberi niteliğinde. WordPress'in ne olduğunu,
Yazıyı Oku

Alışveriş sepeti