Skip to content

Google Ads Kalite Puanı Artırma 2023

Google Ads Reklam Kalite Puanı Nasıl Artırılır?

Google Ads kalite puanı artırma reklamın başarısı için kritik önemdedir. Bu yazımızda reklamınızın kalite puanını artırmanız için bazı öneriler paylaşacağız. Ama öncelikle kalite puanının ne olduğu ve hangi veriler ile oluşturulduğuna dair bilgi sahibi olalım.

Google Ads Kalite Puanı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Google Ads kalite puanı, reklamınızın diğer reklamverenlerin reklamları ile kıyaslanarak 1 ile 10 arasında puanlanması ile elde edilen rakamdır. Kalite puanları reklamıza eklediğiniz her bir anahtar kelime için, günlük olarak ve gösterim ağına göre ayrı ayrı hesaplanır. Reklamverenlerin daha kaliteli reklamlar hazırlamasını teşvik etme amacı ile Google Ads tarafından kullanılan bir metriktir. Reklam kalite puanınız arttıkça tıklanma oranında artış olur. Peki bu puan nasıl hesaplanır?

Google Ads Kalite Puanı Artırma Parametreleri

Google Ads kalite puanı hesaplamasında üç parametre kullanılır. Bu parametreler ve açıklamaları şu şekildedir.

1- Beklenen tıklama oranı

Reklamınız gösterime girdiğinde hangi oranda tıklama alacağına dair Google Ads tarafından hesaplanan orandır. Bu oran hesaplanırken diğer reklamverenlerin reklam tıklanma oranları ve sizin reklamınızın geçmiş metrikleri kullanılır. Kullanıcıların reklam tıklama eğilimlerine dair ipuçları verir.

2- Reklam alaka düzeyi

Reklama eklediğiniz bileşenlerin (başlık, açıklama, görsel vd) anahtar kelimeleriniz ile uyumu referans alınarak hesaplanan metriktir. Bu uyum arttıkça reklam alaka düzeyiniz artacaktır. Bu nedenle doğru anahtar kelimeler belirlemek ve bu anahar kelimeler ile uyumlu bir reklam yayınlamak reklam tıklama oranını artıracaktır. Reklama eklediğiniz bileşenlerin arama yapan kullanıcının yazdığı arama kelimeleri ile eşleşmesi ve etkili çağrı metinleri içermesi kritik önemdedir.

3- Açılış sayfası deneyimi

Reklamınız tıklandıktan sonra açılan sayfanızın kullanıcılara yaşattığı olumlu veya olumsuz deneyimi temsil eder. Kullanıcılar bir arama sonrasında tıklama yaptıklarında aradıkları ürün veya hizmet ile alakalı bir sayfanın açılmasını isterler. Aynı zamanda bu sayfanın hızlı bir şekilde açılması ve bütün bileşenlerinin (görsel, buton, menü vb) çalışır durumda olması önemlidir. Açılış sayfayı deneyimi iyileştikçe sitenizde hemen çıkma oranının düştüğünü göreceksiniz.

Bu üç başlıkta reklamınızda ve web sitenizde yapacağınız iyileştirmeler kalite puanında artış sağlayacaktır. Peki kalite puanını artırmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Google Reklam Kalite Puanı
Google Reklam Kalite Puanı Google Reklam Fiyatı Etkisi

Google reklam çalışmanız için fiyat araştırması yapıyorsanız: Google Reklam Fiyatları yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yazımızda ajans ücretlerinden, Google reklam paketlerine kadar ayrıntılı bilgiler sunduk.

Gösterimler sonucunda çıkan raporu inceleyin

Reklamınız hedef kitlenize ne oranda gösterilmiş, hedeflediğiniz potansiyel müşterilerinize yeteri kadar ulaşmış mı? buna bakmakta fayda var. Bu raporda reklamınızın kaç kişiye gösterildiği, kaç kişinin reklamınıza tıkladığı vb birçok bilgiyi görebilirsiniz. Bu raporu ayrıntılı bir şekilde incelemek size reklamınıza dair çok değerli bilgiler verecektir. Amaçlarınız ile uyumlu bir şekilde reklam gösterim sayısını ve tıklanma oranını artırmak için bu raporlardan etkili bir şekilde faydalanın.

Anahtar kelimelerinizi gözden geçirin

Anahtar kelimelerinizi çok mu geniş tuttunuz yoksa çok spesifik kelimeler mi kullandınız? Ürün veya hizmetinizle alakalı olmayan aramalarda da reklamınız gösterimler mi alıyor? Ya da anahtar kelimelerinizi çok spesifik hale getirerek size ulaşma potansiyeli olan müşterilerinizin size ulaşmasını zorlaştırdınız mı? Anahtar kelimelerinizi reklam raporlarına göre güncellemenin vakti gelmiş demektir. Bunun için Google Ads panelinde Anahtar Kelimeler sekmesinin altında yer alan Arama Kelimeleri alanını sık sık ziyaret edin.

Anahtar kelimelerinizi sektöre uygun kelimeler ile değiştirmek ve farklı anahtar kelime eşleme biçimlerini kullanmak başarınızı artırabilir.

Reklamınızın alaka düzeyini yükseltin

Reklamınızı hedef kitleye, anahtar kelimeye ve diğer faktörlere göre gruplandırmak reklamın alaka düzeyini artırır. Bu nedenle farklı ürün veya hizmetler için yeni kampanyalar oluşturmayı önemseyin. Google Ads, alaka düzeyini kullanıcı aramasının reklamınız (başlık, açıklama, reklam uzantıları gibi) ile alakalı olup olmamasına göre belirler. Reklamınızı bu kriterlere uygun hale getirdiğinizden emin olmalısınız.

Reklama eklediğiniz cümlelerin, nihai url’nin ve uzantıların belirlediğiniz anahtar kelimeler ile uyumlu olması gereklidir. Reklamın arama yapılan kelime ile alakasının yüksek olması tıklama oranını ve kalite puanını önemli oranda artıracaktır.

Açılış sayfanız yeterli ve reklam ile tutarlı mı?

Kullanıcılar sayfa açılış hızına oldukça önem veriyor. Bununla parelel olarak Google da bu veriyi reklam sıralamalarında kullanıyor. Bu nedenle reklamınız Google algoritması tarafından öncelenebilir ya da arka sıralara atılabilir.

Reklamın tıklamasının ardından açılacak sayfanın 5 saniyenin altında yüklenmesi kalite puanınızı artıracaktır. Web sitenizin yüklenme süresini ölçmek için PageSpeed Insights sayfasını tıklayarak ziyaret edin.

Google reklamlara yatırdığınız ücret ne kadar yüksek olursa olsun Google standartlarına uymayan bir reklam gerekli başarıyı sağlamayacaktır. Google tıpkı organik arama sonuçlarında olduğu gibi reklam alanında da arama yapan kullanıcıları memnun eden çalışmalar yapmanızı bekler.

Hatalı planlanan veya yönetilen bir Google Ads reklamı bütçenizin boşa gitmesinden başka bir sonuç doğurmaz. Google Ads üzerine yeterli zamanı ayıramayacaksınız bir Google Ads Danışmanı ile çalışmanızı önemle öneririz. Google reklamı kendiniz vermek ve yönetmek konusunda kararlıysanız Google Ads Reklam Verme yazımızı okuyarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Google Reklam Kalite Puanı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Google Ads kalite puanı, reklamınızın diğer reklamverenlerin reklamları ile kıyaslanarak 1 ile 10 arasında puanlanması ile elde edilen rakamdır.

İyi bir açılış sayfası kullanıcının sayfayı açma niyeti ile maksimum düzeyde uyum sağlayan sayfadır. Kullanıcıların iyi bir sayfa deneyimi yaşayabilmesi için öncelikle sayfanın makul bir sürede açılması ve işlevlerinin tam olarak çalışması gereklidir. Sayfanın yüklenmesinin ardından kullanıcının sayfayı ziyaret etme amacı ile örtüşen içeriğin sayfanın hemen üst bölümünde yer alması önemlidir. Bu sayede kullanıcıda sağlıklı bir şekilde çalışan ve aradığını bulduğu bir sayfa algısı oluşturabilirsiniz.

Anahtar kelime, reklam yayını yapmak amacıyla Google Ads’e eklediğiniz kelime veya kelime öbekledir. Farklı anahtar kelime eşleşme biçimleri ile reklamınızın gösterileceği arama terimlerini genişletebilir veya daraltabilirsiniz. Anahtar kelimeler Negatif ve Pozitif olmak üzere ikiye ayrılır. Pozitif anahtar kelimeleri reklamınıza yayına girmesi, Negatif anahtar kelimeleri ise yayınlanmaması için eklersiniz. Eşleşme biçimleri, negatif ve pozitif anahtar kelimeleri bir arada kullanarak reklamınızı olabildiğince isabetli hale getirebilirsiniz.

Google Ads danışmanı, Google Ads, reklam türleri, reklam optimizasyonu, veri yorumlama ve dijital dönüşüm alanlarında tecrübe sahibi uzmanlardır. Google Ads reklamları konusunda danışmanlık ve talep durumunda yönetim hizmeti sunar. Çoğu durumda Google Ads sertifikalarına sahiplerdir.

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu veya sorunuzu şimdi yazın!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu İle İlgili Diğer Yazılar...
Sayfa Klavuzu