Skip to content

Google Reklam Tıklama Ücretleri

Google Reklam Tıklama Ücretleri Ne Kadar?

Google reklam tıklama başına maliyeti (TBM) 1 TL ile 20 TL + arasında değişiklik gösterir. Bu maliyeti belirleyen en önemli etkenler: anahtar kelime rekabet düzeyi, reklam kalite puanı ve belirlediğiniz tıklama başına maliyet üst sınırıdır. 

TBM’yi belirleyen etkenleri kısaca açıklamak gerekirse:

  • Anahtar kelime rekabet düzeyi: Google Ads’te anahtar kelime rekabet düzeyi, belirli bir anahtar kelimenin diğer reklamverenler tarafından ne kadar sıklıkla hedeflendiğini ve bu anahtar kelimenin potansiyel olarak ne kadar rekabetçi olduğunu gösteren bir ölçümdür. Yüksek rekabet düzeyi, o anahtar kelime için daha fazla rekabet ve daha yüksek maliyetler anlamına gelebilir, bu nedenle rekabet düzeyi anahtar kelime stratejilerini ve reklam bütçesini belirlerken önemli bir faktördür.
  • Reklam kalite puanı: Google Ads platformunda kullanılan bir ölçümdür ve reklamların kalitesini değerlendirmek için kullanılır. Bu puan, reklamın kullanıcı deneyimi, reklam metni ve açılış sayfası kalitesi gibi faktörlere dayalı olarak belirlenir. Yüksek bir reklam kalite puanı, daha iyi performans ve daha düşük maliyetlerle sonuçlanabilir. Çünkü Google, daha iyi kalitede reklamları kullanıcılarına göstermek ister. Bu nedenle, reklam kalite puanını artırmak, TBM’ye doğrudan etki eden bir kriterdir.
  • Tıklama başına maliyet üst sınırı: Google Ads’te reklamlar için belirlenen maksimum tıklama başına maliyeti ifade eder. Buraya yazılan miktar, reklamverenlerin her bir tıklama için ödemeyi kabul ettikleri maksimum tutarı belirlemelerini sağlar. TBM üst sınırı, reklam bütçesi yönetimi ve maliyet kontrolü açısından önemlidir, çünkü belirli bir tıklama başına maliyeti aşmamak, bütçe dengesini korumak ve reklam kampanyalarının etkinliğini optimize etmek için fayda sağlayacaktır.

Yakın zamanda bir Google Reklam kampanyası düzenlemeyi planlıyorsunuz gibi görünüyor. Bu reklam çalışması için önemli bir soru ise “Google Reklam Tıklama Ücretleri Ne Kadar?”dır. Bu yazıda, Google reklam tıklama başına maliyetini nasıl öğreneceğinizi ve bir örnek senaryo ile tıklama başına ücretlendirmenin mantığını anlamanıza yardımcı olacağız. Haydi başlayalım!

Hemen başlangıçta söyleyelim, bu sorunuza basit ve hızlı bir cevap vermek mümkün değil. Çünkü tıklama başına maliyetinizi belirleyen onlarca farklı etken mevcuttur. Fakat tahmini bir bütçe planı yapmanız elbette mümkündür. Bunun için kullanmanız gereken araç: Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcıdır.

Gelin, Google reklam tıklama ücretlerini nasıl öğreneceğinizi kısaca anlatalım. Bunun için öncelikli olarak Google Anahtar Kelime Aracı ve kullanımı hakkında bilgi sahibi verelim.

Bu araç, sitenizdeki hizmet veya ürünlerle ilgili anahtar kelime öbeklerinin Google reklamları için tahmini bütçe gereksinimini gösteren çeşitli veriler sunar. Bu şekilde, planladığınız reklam yayınları hakkında önceden tahminlerde bulunma imkanı elde edersiniz.

Yazımızı kendinizde uygulamalı olarak takip edeceksiniz mutlaka bir Gmail ve Google Ads hesabına ihtiyacınız olacaktır. Yeni bir Gmail hesabı açmak için tıklayın. Yeni bir Google Ads hesabı açmak için tıklayın. Bu işlemleri tamamladıktan sonra Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı linkine tıklayın.

Google Ads anahtar kelime aracında tıklama başına ücretleri öğrenebilmek için Google Ads yönetim paneli resimde belirttiğimiz 1 ve 2 nolu butonları kullanabilirsiniz.

1 nolu butona (Araçlar ve Ayarlar) tıklayarak süreci başlatalım.

Google Ads Keyword Planner
Google Ads Anahtar Kelime Aracına Ulaşma

2 nolu butona (Anahtar Kelime Planlayıcı) tıklamanızın ardından hemen altta bulunan ekran karşınıza çıkacaktır.

Google Keywords Planner
Google Ads Anahtar Kelime Aracı Arama Hacmi Ve Yeni Anahtar Kelime Keşfetme

Bu ekranda Arama hacmi ve tahminleri alın alanına tıklamanız gereklidir. Bu sayede reklam yayını yapacağınız kelime veya kelimeleri yazacağınız alana ulaşacaksınız.

Google Ads Anahtar Kelime Tıklama Ücreti Tahmin Ekranı
Google Ads Anahtar Kelime Giriş Alanı

Bu ekranda kullanacağınız anahtar kelimeleri yazın. Tek tek yazabileceğiniz gibi bir CSV dosyası formatında toplu kelime girişi de yapabilirsiniz. Anahtar kelimeyi yazdıktan sonra “Başlayın” butonuna basın. Bir sonraki aşamada “Deri Mont” kelimesi üzerinden aldığımız sonuçları ve bu sonuçların anlamını madde madde açıklıyoruz.

Google Ads reklamlarınızda veya diğer dijital pazarlama faaliyetlerinizde ihtiyaç duyduğunuz entegrasyon ve kurulum hizmetlerini Dijital Ajans Longway Media’dan alabilirsiniz. Profesyonel bir şekilde gerçekleştirilen entegrasyonlar ve kurulumlar, dijital pazarlama başarınız için kritik bir rol oynar.

Başlayın butonuna basmanızın ardından karşınıza çıkan ekranın sol bölümünden “TAHMİN” butonuna basın. Aşağıda bulunan örnekte aylık 1200 TL reklam bütçesi ile “deri mont” kelimesinin tıklama başına maliyetini inceleyeceğiz. Sırası ile bize sunulan verileri ve bu verilerin ne ifade ettiğini aktaracağız.

Tıklama Başına Maliyet Tahmin
Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Tbm Tahmin Alanı
Google Ads Tbm
Google Reklam Tıklama Başına Maliyet

Bu başlıklar ve açıklamaları şu şekildedir:

1- Tıklamalar

Reklamınızın bir ay içerisinde kaç kere tıklama alacağına dair tahmindir. (Aylık reklam bütçeniz arttıkça değer artar.)

2- Gösterim Sayısı

Reklamınızın yapılan aramalarda kaç kere gösterime gireceğine dair tahmindir. (Aylık reklam bütçeniz arttıkça değer artar.)

3- Maliyet

Google Ads reklam çalışmanızda bir ay içerisinde harcayacağınız toplam bütçedir.

4- TO (Tıklama Oranı)

Reklamınızın bir ay içerisindeki tıklanma oranına dair tahmindir. (Toplam reklam tıklama sayınızın toplam gösterim sayısına bölünmesi ile ortaya çıkan yüzdesel değerdir.)

6- Ort TBM (Tıklama Başına Ortalama* Ödeyeceğiniz Ücret)

Reklamda bir tıklama başına ödeyeceğiniz ortalama ücrettir. Bu değer ortalama bir değerdir. Bazı durumlarda aynı kelimeye tıklama başına 4 TL – 10 TL gibi rakamlar da ödeyebilirsiniz. Fakat reklam kampanyanız bu koşullarda yayında kaldığı sürece ay sonunda ortalama tıklama başına maliyetiniz kelime aracının verdiği rakama yakın bir rakam olacaktır.

Bu örnekte tıklama başına ortalama 1,26 TL ödüyorsunuz. Yani “deri mont” kelime öbeği ve aylık 1200 TL reklam bütçesi ile reklam verdiğinizde:

942 Kere Reklamınız Tıklanır.

21.000 Kere Reklamınız Gösterime Girer.

1.200 TL Aylık Reklam Bütçesi Harcarsınız.

%4,4 Oranında Reklamınız Tıklanır.

1,26 TL Tıklama Başına Ücret Ödersiniz.

Ort TBM alanın hemen yanında bulunan “Dönüşüm metrikleri ekle” alanı dikkatinizi çekmiş olabilir. Bu linke tıkladığınızda reklamınız için ortalama dönüşüm oranı (%3 veya %10 gibi) ve bu dönüşüme atayacağınız dönüşüm değeri (10 TL veya 100 TL gibi) girebileceğiniz bir alan çıkacaktır.

  • Ortalama dönüşüm oranı: Ortalama dönüşüm oranı, bir reklam kampanyasının veya bir web sitesinin ziyaretçilerinin belirli bir eylemi gerçekleştirmeye ne sıklıkta yöneldiğini ölçen bir metriktir. Bu eylem, bir ürün satın almak, bir form doldurmak, bir abonelik başlatmak veya başka bir istenilen hareket olabilir. Örneğin, bir web sitesinin 100 ziyaretçisinden 5’i bir ürün satın alıyorsa, dönüşüm oranı %5’tir. Ortalama dönüşüm oranı, reklamverenlerin kampanyalarının etkinliğini ölçmek ve iyileştirmek için önemli bir kriterdir.
  • Dönüşüm değeri: Dönüşüm değeri, bir dönüşümün maddi değeri veya getirisi olarak tanımlanır. Bu, bir kullanıcının belirli bir eylemi gerçekleştirmesi durumunda sağlanan gelir miktarını ifade eder. Örneğin, bir e-ticaret sitesinde bir satın alma işlemi gerçekleştiren bir müşterinin sağladığı gelir, dönüşüm değerini temsil eder. Dönüşüm değeri, reklamverenlerin kampanyalarının etkinliğini değerlendirmek ve bütçe yönetimini optimize etmek için önemli bir ölçümdür.

Bu değerler hakkında bir öngörünüz veya veriniz var ise reklamdan sağlayacağınız faydayı daha net bir şekilde görebilirsiniz. Google Ads dönüşüm kavramı hakkında daha ayrıntılı bilgi için Dönüşüm: Tanım linkine tıklayabilirsiniz.

Bu rakamlar örnek bir senaryo üzerinden hesaplanmıştır. Örnekte ortaya çıkan rakamlar: anahtar kelime rekabet yoğunluğu, web sitenizin reklam açılış sayfası performansı, aylık reklam bütçesi gibi farklı etkenlere göre değişiklik gösterebilir. En tutarlı Google reklam tıklama başına maliyet bilgisi ancak uzun süreli ve profesyonel olarak optimize edilmiş bir reklam çalışması sonrası ortaya çıkar.

Anahtar kelime aracının kullanımı konusunda daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız: Google Anahtar Kelime Planlayıcı Rehberi sayfasına tıklayabilirsiniz.

Google reklam tıklama ücretleri hakkında hazırladığımız yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Size bir teklifimiz var:

Google reklam çalışmanızı Google Ads Sertifikalı Longway Media ile planlamak ve Google Reklam Hizmeti hakkında ayrıntılı bilgi almak için Google Ads Ajansı sayfamıza tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Google Reklam Maliyetleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz Google Reklam Fiyatları yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda tıklama başına maliyetlerin yanı sıra Google Reklam yönetimi yapan ajansların hizmet ücretlerini hangi kriterlere göre belirlediğine dair ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede harcayacağınız reklam bütçesinden, Google reklam yönetimi ücretine kadar farklı başlıklarda bilgi sahibi olursunuz.

Google Ads reklamını kendiniz vermek istiyorsanız Google Ads Reklam Verme yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazıyı okuyarak Google Ads reklam hedefleri, kampanyaları, reklamları ve Google Ads kavramlarına dair ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Google Ads hakkında daha ayrıntılı bilgilere ihtiyacınız var ise tarafımızdan hazırlanan Google Reklam Blog yazıları linkine tıklayarak bütün yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google reklam tıklama ücretleri hakkında yazımızda cevabını bulamadığınız bir soru var ise yorum bölümünden sorabilir veya bize mail/telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Google Reklam Tıklama Ücretleri Ne Kadar?

Tıklama başına ücret tercih ettiğiniz kelimelerin rekabet düzeyine göre değişiklik gösterir. Reklam senaryosuna göre 1 TL ile 20 + TL arasında fiyatlandırabilir.

Reklam yayını yaptığınız anahtar kelimelerde ki rekabet düzeyi, reklam kalite puanınız ve belirlediğiniz tıklama başına maksimum bedel verileri referans alınarak Google Ads tarafından hesaplanır.

Google Ads reklam verme ücretsizdir. Ücreti reklamınız tıklandığı için veya gösterim aldığı için ödersiniz. Bir dijital ajans ile çalışırsanız reklam yönetimi ücreti ödersiniz.

Tıklama başına maliyet Google Ads reklam ağında yayına aldığınız bir reklamın tıklanması karşılığında ödediğiniz ücrettir. Tıklama başına ücretler onlarca parametrelere göre değişiklik gösterir.

Toplam reklam tıklama sayınızın toplam gösterim sayısına bölünmesi ile ortaya çıkan yüzdesel değerdir.

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu İle İlgili Diğer Yazılar...
Son Yayınlanan Yazılar...
Saglik Sektorunde Reklam Yasagi

Sağlık sektöründe reklam yasakları 2024

Sağlık sektöründe tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri nedir? Sağlıkta reklam yönetmeliği Mahremiyete saygı ve bilgilerin gizli tutulması Tanıtım ve
Yazıyı Oku
Yapay Zeka Ve Dijital Pazarlama

Yapay Zeka’nın Dijital Pazarlama Üzerindeki Etkileri ve Uygulamaları

Yapay zeka, dijital pazarlama stratejilerini kökten değiştiriyor. Bu kapsamlı yazıda, yapay zekanın dijital pazarlama dünyasını nasıl dönüştürdüğüne, hangi
Yazıyı Oku
Wordpress Rehberi

WordPress Nedir? Başlangıç Rehberi

Bu yazı, WordPress hakkında geniş bir bilgi edinmek isteyen herkes için bir başlangıç rehberi niteliğinde. WordPress'in ne olduğunu,
Yazıyı Oku

Alışveriş sepeti