Google Reklam Tıklama Ücretleri Ne Kadar?

Merhaba, anlaşılan o ki yakın zamanda bir Google Reklam kampanyası düzenlemeyi planlıyorsunuz. Doğalında bu reklam çalışması için “Google Reklam Tıklama Ücretleri Ne Kadar” sorusuna cevap bulmaya çalışıyorsunuz.

Hemen başlangıçta söyleyelim; bu sorunuza basit ve hızlı bir cevap vermek mümkün değil. Çünkü tıklamana başına maliyetinizi belirleyen onlarca farklı etken mevcut. Fakat tahmini bir bütçe planı yapmanız elbette mümkün. Bunun için kullanmanız gereken araç Google Adwords Anahtar Kelime Aracı

Gelin Google reklam tıklama ücretlerini nasıl öğreneceğinizi kısaca anlatalım; 

Google Adwords Anahtar Kelime Aracı

Bu araç ile sitenizde bulunan hizmet veya ürünler ile ilgili kelime öbeklerinin google reklam için ne kadar bütçe tüketiceğine dair birçok veriyi gösterir.

Bu aracı kullanabilmek için mutlaka bir gmail hesabına ihtiyacınız olacaktır. Yeni bir gmail hesabı açmak için tıklayın.

Google Adwords anahtar kelime aracında tıklama başına ücretleri öğrenebilmek için resimlerde belirttiğimiz 1 ve 2 nolu butonları kullanabilirsiniz.

Google Adwords Anahtar Kelime Aracı
Adwords Tıklama Başına Ücretleri Görme

Anahtar kelime aracının kullanımı konusunda daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız; Google Anahtar Kelime Planlayıcı Rehberi sayfasına tıklayabilirsiniz

Google Reklam Tıklama Ücreti Örnek

Aşağıda bulunan örnek aramada “deri mont” kelimesini kulladık. Sırası ile bize sunulan veriler;

1- Aylık Toplam Reklam Tıklama Sayıları

  • Reklamınızın bir ay içersinde kaç kare tıklanacağına dair veri

2- Aylık Reklam Gösterim Sayısı

  • Reklamınızın yapılan aramalarda kaç kere arama sonuçlarında gösterileceğine dair veri

3- Aylık Tahmini Maliyet

  • Google reklam çalışmanızda bir ay içerisinde kaç tl harcayacağınıza dair veri

4- Aylık Reklam Ortalama Tıklama Oranı 

  • Reklamınızın bir ay içerisindeki tıklanma oranına dair veri (Toplam Tıklama Sayınızın Toplam Reklam Gösterim sayısına bölünmesi ile çıkan orandır)

6- Tıklama Başına Ortalama* Ödeyeceğiniz Rakam 

  • Reklamınızın tek tıklama başına ödeyeceği ortalama miktara dair veri 

7- Reklamınızın Diğer Reklamlara Göre Sıralaması

  • Reklamınızın sizinle aynı kelime öbeklerinde reklam çıkan rakiplerinize göre yakalacağı ortalama konum durumuna dair veri
Google Tıklama Başına Ücret

Örnek olarak bu varsayımda tıklama başına ortalama 0,54 kuruş ödüyorsunuz. Yani “deri mont”  kelime öbeği ile ilgili bir reklam çıktığınızda;

3600 Bin Kere Reklamınız Tıklanır

57.000 Kere Reklamınız Gösterime Girer

1.900 tl Aylık Para Harcarsınız

%6,4 Oranında Reklamanız Tıklanır

0,54 tl Tıklama Başına Ücret Ödersiniz

Reklamanız Ortalama Olarak 1. sırada Gösterilir.

Bu rakamlar örnek bir senaryo üzerinden hesaplanmıştır. Örnekte ortaya çıkan rakamlar; anahtar kelime rekabet yoğunluğu, web sitenizin ilgili reklam sayfasının performansı gibi farklı etkenlere göre değişiklik gösterebilir. En tutarlı Google reklam tıklama başına maliyet bilgisi ancak uzun süreli ve profesyonel olarak optimize edilmiş bir reklam çalışması sonrası ortaya çıkan rakamdır. 

Google reklam tıklama ücretleri hakkında hazırladığımız yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Size bir teklifimiz var; 

Google reklam çalışmanızı Google Ads Sertifikalı Longway Media ile planlamak veya Google Reklam Hizmeti hakkında ayrıntılı bilgi almak için Google Reklam sayfamıza tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Google Adwords hakkında biraz daha bilgiye ihtiyacınız var ise tarafımızdan hazırlanan Google Adwords Reklam Rehber yazılarını linkine tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Google Reklam Maliyetleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz Google Reklam Fiyatları yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda tıklama başına maliyetlerin yanı sıra Google Reklam yönetimi yapan ajansların hizmet ücretlerini hangi kriterlere göre belirlediğine dair ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede harcayacağınız reklam bütçesinden, Google reklam yönetimi ücretine kadar hizmet alırken daha sağlıklı kararlar verebilirsiniz.

Google reklam tıklama ücretleri hakkında yazımızda cevabını bulamadığınız bir soru var ise yorum bölümünden sorabilir veya bize mail/telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

 

Notlar:

* Bu değer ortalama bir değerdir. Bazı durumlarda aynı kelimeye tıklama başına 3 tl gibi rakamlarda ödeyebilirsiniz. Fakat reklam kampanyanız bu koşullarda yayında kaldığı sürece ortalama tıklama başına maliyetleriniz kelime aracının verdiği rakama yakın bir rakam olacaktır.

Bizimle İletişime Geçin

Bizden Bilgi Alın!

Google ReklamBlog Paylaşımları

adsgoogle adsgoogle adwordsgoogle partnergoogle reklamtıklama başına ücret

Burak KayaYazarın Paylaşımları

Web tasarım, grafik tasarım ve dijital pazarlama alanında hizmet veren Longway Media şirketinin ekip üyesiyim. Dijital ajans çalışmaları kapsamında yaptığımız çalışmalardan elde ettiğim tecrübeleri blog sayfamızdan paylaşıyorum.Linkedin Profil Sayfam: www.linkedin.com/in/burak-kaya-longway

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir