Skip to content

Google Reklam Tıklama Ücretleri

Google Reklam Tıklama Ücretleri Ne Kadar?

Google reklam tıklama başına ücreti 0,05 TL ile 100 TL + arasında değişiklik göstermektedir. Tıklama başına ücretler farklı parametrelere göre değişiklik gösterir. Bu ücreti belirleyen en önemli etkenler; anahtar kelime rekabet düzeyi, reklam kalite puanı ve belirlediğiniz tıklama başına maksimum ücrettir.

Bu yazımızda Google reklam tıklama başına maliyetini nasıl öğreneceğinize cevap vereceğiz. Ayrıca bir örnek senaryo ile tıklama başına ücretlendirmenin mantığını anlamanıza yardımcı olacağız. Haydi başlayalım!

Anlaşılan o ki yakın zamanda bir Google Reklam kampanyası düzenlemeyi planlıyorsunuz. Doğalında bu reklam çalışması için “Google Reklam Tıklama Ücretleri Ne Kadar” sorusuna cevap bulmaya çalışıyorsunuz.

Hemen başlangıçta söyleyelim: bu sorunuza basit ve hızlı bir cevap vermek mümkün değil. Çünkü tıklama başına maliyetinizi belirleyen onlarca farklı etken mevcut. Fakat tahmini bir bütçe planı yapmanız elbette mümkün. Bunun için kullanmanız gereken araç: Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı.

Gelin Google reklam tıklama ücretlerini nasıl öğreneceğinizi kısaca anlatalım. Bunun için öncelikli olarak Google Anahtar Kelime Aracı ve kullanımı hakkında bilgi sahibi verelim.

Bu araç sitenizde bulunan hizmet veya ürünler ile ilgili kelime öbeklerinin Google reklam için ne kadar bütçe tüketiceğine dair birçok veriyi gösterir. Bu sayede yayınlamayı planladığınız reklam ile ilgili öngörülerde bulunma şansı yakalarsınız.

Bu aracı kullanabilmek için mutlaka bir Gmail ve Google Ads hesabına ihtiyacınız olacaktır. Yeni bir Gmail hesabı açmak için tıklayın. Yeni bir Google Ads hesabı açmak için tıklayın.

Google Ads anahtar kelime aracında tıklama başına ücretleri öğrenebilmek için resimde belirttiğimiz 1 ve 2 nolu butonları kullanabilirsiniz.

1 nolu butona (Araçlar ve Ayarlar) tıklayarak süreci başlatalım.

Google Ads Keyword Planner
Google Ads Anahtar Kelime Aracına Ulaşma

2 nolu butona (Anahtar Kelime Planlayıcı) tıklamanızın ardından hemen altta bulunan ekran karşınıza çıkacaktır.

Google Keywords Planner
Google Ads Anahtar Kelime Aracı Arama Hacmi Ve Yeni Anahtar Kelime Keşfetme

Bu ekranda Arama hacmi ve tahminleri alın alanına tıklamanız gereklidir. Bu sayede reklam yayını yapacağınız kelime veya kelimeleri yazacağınız alana ulaşacaksınız.

Google Ads Anahtar Kelime Tıklama Ücreti Tahmin Ekranı
Google Ads Anahtar Kelime Giriş Alanı

Bu ekranda kullanacağınız anahtar kelimeleri yazın. Tek tek yazabileceğiniz gibi bir CSV dosyası formatında toplu kelime girişi de yapabilirsiniz. Anahtar kelimeyi yazdıktan sonra “Başlayın” butonuna basın. Bir sonraki aşamada “Deri Mont” kelimesi üzerinden aldığımız sonuçları ve bu sonuçların anlamını madde madde açıklıyoruz.

Google Ads reklamlarınızda veya diğer dijital pazarlama faaliyetlerinizde ihtiyaç duyduğunuz entegrasyon ve kurulum hizmetlerini Dijital Ajans Longway Media’dan alabilirsiniz. Profesyonel bir şekilde gerçekleştirilen entegrasyonlar ve kurulumlar, dijital pazarlama başarınız için kritik bir rol oynar.

Başlayın butonuna basmanızın ardından karşınıza çıkan ekranın sol bölümünden “TAHMİN” butonuna basın. Aşağıda bulunan örnekte aylık 1200 TL reklam bütçesi ile “deri mont” kelimesinin tıklama başına maliyetini inceleyeceğiz. Sırası ile bize sunulan verileri ve bu verilerin ne ifade ettiğini aktaracağız.

Google Ads Tbm
Google Ads Reklam Tıklama Başına Maliyet

Bu başlıklar ve açıklamaları şu şekildedir:

1- Tıklamalar

Reklamınızın bir ay içerisinde kaç kere tıklama alacağına dair tahmin (Aylık reklam bütçeniz arttıkça değer artar)

2- Gösterim Sayısı

Reklamınızın yapılan aramalarda kaç kere gösterime gireceğine dair tahmin (Aylık reklam bütçeniz arttıkça değer artar)

3- Maliyet

Google Ads reklam çalışmanızda bir ay içerisinde harcayacağınız toplam bütçe

4- TO (Tıklama Oranı)

Reklamınızın bir ay içerisindeki tıklanma oranına dair tahmin (Toplam Tıklama Sayınızın Toplam Reklam Gösterim sayısına bölünmesi ile çıkan sayıdır)

6- Ort TBM (Tıklama Başına Ortalama* Ödeyeceğiniz Ücret)

Reklamda bir tıklama başına ödeyeceğiniz ortalama ücrete dair tahmin

Bu örnekte tıklama başına ortalama 1,26 TL ödüyorsunuz. Yani “deri mont” kelime öbeği ve aylık 1200 TL reklam bütçesi ile reklam verdiğinizde;

942 Kere Reklamınız Tıklanır

21.000 Kere Reklamınız Gösterime Girer

1.200 TL Aylık Reklam Bütçesi Harcarsınız

%4,4 Oranında Reklamınız Tıklanır

1,26 TL Tıklama Başına Ücret Ödersiniz

Ort TBM alanın hemen yanında bulunan “Dönüşüm metrikleri ekle” alanı dikkatinizi çekmiş olabilir. Bu linke tıkladığınızda reklamınız için bir ortalama dönüşüm oranı (%3 veya %10 gibi) ve bu dönüşüme atayacağınız ortalama değeri (10 TL veya 100 TL gibi) girebileceğiniz bir alan çıkacaktır. Bu değerler hakkında bir öngörünüz var ise reklamdan sağlayacağınız faydayı daha net bir şekilde görebilirsiniz. Google Ads dönüşüm kavramı hakkında daha ayrıntılı bilgi için Dönüşüm: Tanım linkine tıklayabilirsiniz.

Bu rakamlar örnek bir senaryo üzerinden hesaplanmıştır. Örnekte ortaya çıkan rakamlar; anahtar kelime rekabet yoğunluğu, web sitenizin reklam açılış sayfası performansı, aylık reklam bütçesi gibi farklı etkenlere göre değişiklik gösterebilir. En tutarlı Google reklam tıklama başına maliyet bilgisi ancak uzun süreli ve profesyonel olarak optimize edilmiş bir reklam çalışması sonrası ortaya çıkar.

Anahtar kelime aracının kullanımı konusunda daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız: Google Anahtar Kelime Planlayıcı Rehberi sayfasına tıklayabilirsiniz.

Google reklam tıklama ücretleri hakkında hazırladığımız yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Size bir teklifimiz var:

Google reklam çalışmanızı Google Ads Sertifikalı Longway Media ile planlamak ve Google Reklam Hizmeti hakkında ayrıntılı bilgi almak için Google Ads Danışmanı sayfamıza tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Google Reklam Maliyetleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz Google Reklam Fiyatları yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda tıklama başına maliyetlerin yanı sıra Google Reklam yönetimi yapan ajansların hizmet ücretlerini hangi kriterlere göre belirlediğine dair ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede harcayacağınız reklam bütçesinden, Google reklam yönetimi ücretine kadar farklı başlıklarda bilgi sahibi olursunuz.

Google Ads reklamını kendiniz vermek istiyorsanız Google Ads Reklam Verme yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazıyı okuyarak Google Ads reklam hedefleri, kampanyaları, reklamları ve Google Ads kavramlarına dair ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Google Ads hakkında daha ayrıntılı bilgilere ihtiyacınız var ise tarafımızdan hazırlanan Google Reklam Blog yazıları linkine tıklayarak bütün yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google reklam tıklama ücretleri hakkında yazımızda cevabını bulamadığınız bir soru var ise yorum bölümünden sorabilir veya bize mail/telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

* Bu değer ortalama bir değerdir. Bazı durumlarda aynı kelimeye tıklama başına 4-6 TL gibi rakamlar da ödeyebilirsiniz. Fakat reklam kampanyanız bu koşullarda yayında kaldığı sürece ay sonunda ortalama tıklama başına maliyetleriniz kelime aracının verdiği rakama yakın bir rakam olacaktır.

Tıklama başına ücret tercih ettiğiniz kelimelerin rekabet düzeyine göre değişiklik gösterir. Reklam senaryosuna göre 0.05 TL ile 100 + TL arasında fiyatlandırabilir.

Reklam yayını yaptığınız anahtar kelimelerde ki rekabet düzeyi, reklam kalite puanınız ve belirlediğiniz tıklama başına maksimum bedel verileri referans alınarak Google Ads tarafından hesaplanır.

Google Ads reklam verme ücretsizdir. Ücreti reklamınız tıklandığı için veya gösterim aldığı için ödersiniz. Bir dijital ajans ile çalışırsanız reklam yönetimi ücreti ödersiniz.

Tıklama başına maliyet Google Ads reklam ağında yayına aldığınız bir reklamın tıklanması karşılığında ödediğiniz ücrettir. Tıklama başına ücretler onlarca parametrelere göre değişiklik gösterir.

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu İle İlgili Diğer Yazılar...