Google Reklam Tıklama Ücretleri Ne Kadar?

Google reklam tıklama başına ücreti 0,25 TL ile 100 TL + arasında değişiklik göstermektedir. Tıklama başına ücretler farklı parametlere göre değişiklik göstermektedir. Bu ücreti belirleyen en önemli etkenler; anahtar kelime rakabet düzeyi, reklam kalite puanı ve belirlediğiniz tıklama başına maksimum ücrettir.

Bu yazımızda Google reklam tıklama başına maliyetini nasıl öğreneceğinize cevap vereceğiz. Ayrıca bir örnek senaryo ile tıklama başına ücretlendirmenin mantığını anlamanıza yardımcı olacağız. Haydi başlayalım!

Anlaşılan o ki yakın zamanda bir Google Reklam kampanyası düzenlemeyi planlıyorsunuz. Doğalında bu reklam çalışması için “Google Reklam Tıklama Ücretleri Ne Kadar” sorusuna cevap bulmaya çalışıyorsunuz.

Hemen başlangıçta söyleyelim; bu sorunuza basit ve hızlı bir cevap vermek mümkün değil. Çünkü tıklamana başına maliyetinizi belirleyen onlarca farklı etken mevcut. Fakat tahmini bir bütçe planı yapmanız elbette mümkün. Bunun için kullanmanız gereken araç Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

Gelin Google reklam tıklama ücretlerini nasıl öğreneceğinizi kısaca anlatalım. Bunun için öncelikli olarak Google Anahtar Kelime Aracı ve kullanımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Google Ads Anahtar Kelime Aracı

Bu araç sitenizde bulunan hizmet veya ürünler ile ilgili kelime öbeklerinin google reklam için ne kadar bütçe tüketiceğine dair birçok veriyi gösterir.

Bu aracı kullanabilmek için mutlaka bir gmail ve Google Ads hesabına ihtiyacınız olacaktır. Yeni bir Gmail hesabı açmak için tıklayın. Yeni bir Google Ads hesabı açmak için tıklayın.

Google Ads anahtar kelime aracında tıklama başına ücretleri öğrenebilmek için resimlerde belirttiğimiz 1 ve 2 nolu butonları kullanabilirsiniz.

1 nolu butona (Araçlar ve Ayarlar) tıklayarak süreci başlatalım.

Google Adwords Anahtar Kelime Aracı
Google ADS Anahtar Kelime Aracına Ulaşma

2 nolu butona (Anahtar Kelime Planlayıcı) tıklamanızın ardından hemen altta bulunan ekran ile karşınıza çıkacaktır.

Adwords Tıklama Başına Ücretleri Görme
Google Reklam Tıklama Ücretleri

Bu ekranda Arama hacmi ve tahminleri alın alanına tıklamanız gereklidir. Bu sayede reklam yayını yapacağınız kelime veya kelimeleri gireceğiniz alana ulaşacaksınız.

Google Ads Anahtar Kelime Tıklama Ücreti Tahmin Ekranı
Google Ads Anahtar Kelime Giriş Alanı

Bu ekranda kullanacağınız anahtar kelimeleri yazabilirsiniz. Tek tek yazabileceğiniz gibi bir csv dosyası formatında toplu kelime girişi de yapabilirsiniz. Bir sonraki aşamada “Deri Mont” kelimesi üzerinden aldığımız sonuçları ve bu sonuçların anlamını madde madde açıklıyoruz.

Anahtar kelime aracının kullanımı konusunda daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız; Google Anahtar Kelime Planlayıcı Rehberi sayfasına tıklayabilirsiniz.

Google Reklam Tıklama Ücreti Örnek

Aşağıda bulunan örnek aramada “deri mont” kelimesini kulladık. Google ads tıklama başına maliyet hesabını bu kelime üzerinden inceleyeceğiz. Sırası ile bize sunulan verileri ve bu verilerin ne ifade ettiğini okuyabilirsiniz.

Google Tıklama Başına Ücret
Google ADS Tıklama Başına Ücretleri

1- Aylık Toplam Reklam Tıklama Sayıları

  • Reklamınızın bir ay içersinde kaç kare tıklanacağına dair veri

2- Aylık Reklam Gösterim Sayısı

  • Reklamınızın yapılan aramalarda kaç kere arama sonuçlarında gösterileceğine dair veri

3- Aylık Tahmini Maliyet

  • Google Ads reklam çalışmanızda bir ay içerisinde kaç tl harcayacağınıza dair veri

4- Aylık Reklam Ortalama Tıklama Oranı 

  • Reklamınızın bir ay içerisindeki tıklanma oranına dair veri (Toplam Tıklama Sayınızın Toplam Reklam Gösterim sayısına bölünmesi ile çıkan orandır)

6- Tıklama Başına Ortalama* Ödeyeceğiniz Rakam 

  • Reklamınızın tek tıklama başına ödeyeceği ortalama miktara dair veri 

7- Reklamınızın Diğer Reklamlara Göre Sıralaması

  • Reklamınızın sizinle aynı kelime öbeklerinde reklam çıkan rakiplerinize göre yakalacağı ortalama konum durumuna dair veri

Örnek olarak bu varsayımda tıklama başına ortalama 0,54 kuruş ödüyorsunuz. Yani “deri mont”  kelime öbeği ile ilgili bir reklam çıktığınızda;

3600 Bin Kere Reklamınız Tıklanır

57.000 Kere Reklamınız Gösterime Girer

1.900 tl Aylık Para Harcarsınız

%6,4 Oranında Reklamanız Tıklanır

0,54 tl Tıklama Başına Ücret Ödersiniz

Reklamanız Ortalama Olarak 1. sırada Gösterilir.

Bu rakamlar örnek bir senaryo üzerinden hesaplanmıştır. Örnekte ortaya çıkan rakamlar; anahtar kelime rekabet yoğunluğu, web sitenizin ilgili reklam sayfasının performansı gibi farklı etkenlere göre değişiklik gösterebilir. En tutarlı Google reklam tıklama başına maliyet bilgisi ancak uzun süreli ve profesyonel olarak optimize edilmiş bir reklam çalışması sonrası ortaya çıkan rakamdır. 

Google reklam tıklama ücretleri hakkında hazırladığımız yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Size bir teklifimiz var; 

Google reklam çalışmanızı Google Ads Sertifikalı Longway Media ile planlamak veya Google Reklam Hizmeti hakkında ayrıntılı bilgi almak için Google Ads Danışmanlığı sayfamıza tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Google Ads hakkında biraz daha bilgiye ihtiyacınız var ise tarafımızdan hazırlanan Google Adwords Reklam Rehber yazılarını linkine tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Google Reklam Maliyetleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz Google Reklam Fiyatları yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda tıklama başına maliyetlerin yanı sıra Google Reklam yönetimi yapan ajansların hizmet ücretlerini hangi kriterlere göre belirlediğine dair ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede harcayacağınız reklam bütçesinden, Google reklam yönetimi ücretine kadar hizmet alırken daha sağlıklı kararlar verebilirsiniz.

Google reklam tıklama ücretleri hakkında yazımızda cevabını bulamadığınız bir soru var ise yorum bölümünden sorabilir veya bize mail/telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Tıklama Ücretleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Notlar:

* Bu değer ortalama bir değerdir. Bazı durumlarda aynı kelimeye tıklama başına 3-4 tl gibi rakamlarda ödeyebilirsiniz. Fakat reklam kampanyanız bu koşullarda yayında kaldığı sürece ortalama tıklama başına maliyetleriniz kelime aracının verdiği rakama yakın bir rakam olacaktır.

Google Reklam Tıklama Ücretleri Ne Kadar?

Tıklama başına ücret tercih ettiğiniz kelimelerin rekabet düzeyine göre değişiklik gösterir. Reklam senaryosuna göre 0.01 kuruşla binlerce TL arasında fiyatlandırabilir.

Tıklama Başına Ücret Nasıl Hesaplanır?

Reklam yayını yaptığınız anahtar kelimelerde ki rekabet düzeyi, reklam kalite puanınız ve web sitenizin reklama uyumluluğu verileri ile ücret Google Ads tarafından hesaplanır .

Google Reklam Ücretsiz mi?

Google Ads reklam verme ücretsizdir. Ücreti reklamınız tıklandığı için veya gösterim aldığı için ödersiniz. Bir ajans ile çalışırsanız reklam yönetimi ücreti ödersiniz.

Burak KayaAuthor posts

Web tasarım, grafik tasarım ve dijital pazarlama alanında hizmet veren Longway Media şirketinin ekip üyesiyim. Dijital ajans çalışmaları kapsamında yaptığımız çalışmalardan elde ettiğim tecrübeleri blog sayfamızdan paylaşıyorum.Linkedin Hesabım

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.