Skip to content

Web tasarım eğitimi ve kursları

Web tasarım eğitimi, web sayfaları oluşturmak ve sürdürmek için kişilerin çeşitli teknikleri, araçları ve programlama dillerini öğrenmelerini sağlayan kurstur. Bu alanda sertifika ve diploma kurslarından UG, PG ve PGDM programlarına kadar bir çok kurs bulunmaktadır. Genel bir web tasarımı kursu müfredatı, web sayfaları tasarlamak için gerekli araçlar ve yazılımların yanı sıra web tasarımı ve programlama dillerinin ana kavramlarını da içermektedir.

Web tasarım eğitiminin kapsamı

Web tasarımcısı olmak için resmi bir eğitim şartı yoktur ancak birçok profesyonel, web geliştirme veya grafik tasarım gibi alanlarda eğitim almaktadır. Web tasarımının temelleri, web teknolojileri, HTML, CSS, JavaScript, Adobe Dreamweaver, grafik tasarım için kullanılabilir yazılımlar (Adobe Photoshop, Coreldraw, Illustrator) bu eğitimin en önemli alanlarıdır. Okullarda verilen web tasarım eğitimi için üniversitelerin ‘Web Tasarımı ve Kodlama’ bölümleri mevcuttur. Ayrıca ‘web tasarımı uzmanı’ olmak için üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinde bulunan Yazılım Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Açık Öğretim Fakültesinde Web Tasarımı ve Kodlama 2 yıllık önlisans bölümüdür. Sonbahar ve ilkbahar olmak üzere toplamda 4 dönem eğitimi vardır. Bu süreçte kişinin genel ortalaması 2.00 ve üzerinde olursa bu bölümden mezun olabilmektedir.

Uzaktan eğitim ile web tasarım eğitimi

Uzaktan Canlı Eğitim Sistemi günümüzde her yaştan ve her meslekten kişilerin faydalanabileceği bir eğitim sistemidir. Web Tasarım alanında da uzaktan eğitim yapılabilmektedir. Ders saati ve süreç olarak birebir eğitimlerden biraz daha uzun sürebilmekte ancak yine de yeterli donanım kazanılmaktadır. Yüz Yüze Örgün Eğitim veren kurumlarda olduğu gibi, uzaktan eğitim sağlayan kuruluşlar da eğitim saatlerine göre fiyat belirlemektedir.

Web tasarım eğitimi fiyatları

Web tasarım eğitimi saatlik ücretleri, kurs saat sayısına ve kurs merkezine göre 25 TL ile 200 TL arasında değişmektedir. Web tasarım kursları genellikle 2-3 ay sürmektedir ve toplamda 30-40 saatlik ders içermektedir. Kursu başarıyla tamamlayan ve ilgili milli eğitim sınavını başarıyla geçen kişilere MEB onaylı sertifika verilmektedir.

Lisede Web Tasarım Eğitimi

Lise web tasarım bölümü

Anadolu meslek liselerinin Bilişim Teknolojileri bölümünde okuyan öğrenciler, 11.sınıfa geçtiğinde ‘Web Tasarım ve Programlama’ ya da ‘Veri Tabanı/Yazılım’ alanlarından birini tercih etmektedir. Üniversitelerin Web Tasarımı ve Kodlama bölümü için, dört yıllık eğitim veren meslek lisesi, Anadolu meslek lisesi, teknik lise ve Anadolu teknik lise türündeki liselerden mezun olmak bir temel oluşturmaktadır. Ancak bu zorunlu değildir. Farklı bir liseyi tamamlamış olan kişiler de sınavda yeterli puanı aldığı takdirde üniversitelerin Web Tasarımı ve Kodlama bölümü için tercih yapabilir.

Meslek lisesi web tasarım bölümü dersleri

Meslek liselerinin Bilişim Teknolojileri alanı; bilgisayar sistemlerinin yazılım ve donanım kurulumu yanında, alanın altında yer alan ağ işletmenliği, bilgisayar teknik servisi, veritabanı programcılığı ve web programcılığı dallarının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

Bilişim Teknolojileri Alanı 4 dal iken (Veri Tabanı Programcılığı, Ağ İşletmenliği, Web Programcılığı, Bilgisayar Teknik Servisi) şu anki yapılan değişiklik ile 2 dala indirilmiştir. Bu dallar; ‘Yazılım Geliştirme Dalı (Veri Tabanı/Yazılım)’ ve ‘Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik Dalı (Web Tasarım ve Programlama)’ olarak belirlenmiştir. Dersler 9. sınıfta iki dal için de aynıdır. 9. sınıftan sonra Robotik Kodlama dersi hariç zorunlu dersler iki dalda farklıdır. 9. ve 10. sınıfta Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil, Beden Eğitimi ve Spor/Görsel Sanatlar/Müzik gibi ortak dersler bulunmaktadır. Ek olarak 9. sınıfta meslek dersleri olarak Mesleki Gelişim Atölyesi, Programlama Temelleri, Bilişim Teknolojilerinin Temelleri ve Bilgisayarlı Tasarım Uygulamaları dersleri bulunmaktadır.

Yazılım Geliştirme Dalı 10. sınıfta ortak derslerin yanı sıra ‘Nesne Tabanlı Programlama’ ve ‘Robotik ve Kodlama’ dersleri vardır. 11. sınıfta Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Yabancı Dil, Beden Eğitimi ve Spor/Görsel Sanatlar/Müzik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü ortak dersler olarak görülmekte, meslek dersleri olarak da ‘Veri Tabanlı Uygulama Geliştirme’, ‘Mobil Uygulamalar’, ‘Grafik ve Canlandırma’ görülmektedir. 12. sınıfta ortak dersler olarak yalnızca Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri kalmaktadır. Kalan süre tümüyle Akademik Destek Derslerine ayrılmaktadır.

Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik Dalı 10. sınıfta ortak derslerin yanı sıra ‘Ağ Sistemleri ve Anahtarlama’ ve ‘Robotik ve Kodlama’ dersleri vardır. 11. sınıfta Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Yabancı Dil, Beden Eğitimi ve Spor/Görsel Sanatlar/Müzik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü ortak dersler olarak görülmekte, meslek dersleri olarak da ‘Ağ Sistemleri ve Yönlendirme’, ‘Siber Güvenlik Temelleri’, ‘Sunucu İşletim Sistemleri’ görülmektedir. 12. sınıfta ortak dersler olarak yalnızca Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri kalmaktadır. Kalan süre tümüyle Akademik Destek Derslerine ayrılmaktadır.

Bilişim Teknolojileri alanı seçmeli meslek dersleri

Meslek Liseleri Bilişim Teknolojileri alanındaki öğrenciler 11. sınıfa geçtiğinde, seçmeli ders adı altındaki Elektronik Uygulamaları, Mikrodenetleyici, Web Programcılığı, Açık Kaynak İşletim Sistemi, Ağ Projesi, Blok Zincir, Mesleki Yabancı Dil, Nesnelerin İnterneti, Oyun Programlama, Web Tabanlı İçerik Yönetimi, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi, Yazılım Projesi, Programlama, Dijital Tasarım, Sosyal Medya dersleri içerisinden tercih yapmaktadır.

Web Tasarım Editörüne Giriş

Temel metin ve nesne düzenleme işlemlerinin yapılabildiği modüle Web Tasarım Editörü denir. Bu modül ile web sayfası tasarımı için gerekli olan temel araçların kullanımı, resim, metin, tablo gibi öğelerin düzenlenmesi kolaylıkla yapılabilir. En çok kullanılan web tasarım editörleri: Adobe Dreamweaver, RapidWeaver, openElement, Atom, CoffeeCup HTML Editor, Sublime Text.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Web Tasarımı Editörüne Giriş modülünü PDF olarak indirebilirsiniz.

Üniversitede Web Tasarım Eğitimi

Web tasarım ve kodlama bölümü olan üniversiteler

Web Tasarımı ve Kodlama bölümü toplam 5 üniversitede bulunmaktadır. TYT Puan türündedir ve 2 yıllıktır. Bunlar; Anadolu Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’dir.

Anadolu Üniversitesi → Web Tasarımı ve Kodlama Program Tanıtımı

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi → Web Tasarımı ve Kodlama – Gönen Meslek Yüksekokulu

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi → Pazaryeri Meslek Yüksekokulu / Web Tasarımı ve Kodlama

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi → Web Tasarımı ve Kodlama – Mucur Meslek Yüksekokulu

Sakarya Üniversitesi → Web Tasarımı ve Kodlama – Adapazarı Meslek Yüksekokulu

Web tasarımı ve kodlama bölümü kontenjanları

Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü için her üniversitenin belirlediği farklı kontenjan sayıları vardır.

Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2021 Kontenjan Sayıları

Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2021 Kontenjanı → 1200+30

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2021 Kontenjanı → 40+1

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2021 Kontenjanı → 40+1

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2021 Kontenjanı → 40+1

Sakarya Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2021 Kontenjanı → 100+3

Web tasarımı ve kodlama bölümü taban puanları

Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü için her üniversitenin belirlediği farklı taban puanları vardır.

Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2021 Taban Puanları

Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2021 Taban Puanı → 230,03

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2021 Taban Puanı → 224,13

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2021 Taban Puanı → 192,74

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2021 Taban Puanı → 214,57

Sakarya Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2021 Taban Puanı → 239,96

Web tasarım bölümü dersleri

Web Tasarımı ve Kodlama bölümü dersleri aşağıdaki gibidir:

 • Temel Bilgi Teknolojileri
 • Web Okuryazarlığı
 • Web Tabanlı Kodlama
 • Kullanıcı Deneyimi Tasarımı
 • Bilgi Toplumu ve E-Devlet
 • Bilişim Hukuku
 • Web’de Telif Hakları ve Etik
 • Web Tasarımı Satış ve Pazarlama
 • Ağ Yönetimi ve Bilgi Güvenliği
 • Girişimcilik ve İş Kurma
 • İçerik Yönetim Sistemleri
 • Web Yayıncılığı
 • Web Yayıncılığı Araçları
 • Görsel Web Tasarımı
 • Öğrenme Yönetim Sistemleri
 • İnternet Tabanlı Programlama
 • Web Grafik Tasarımı
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 • Türk Dili
 • Yabancı Dil Dersleri (Almanca, Fransızca, İngilizce)

Web Tasarım Bölümü Dikey Geçiş Sınavı

Web Tasarımı ve Kodlama Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin, örgün öğretim ya da açıköğretim lisans programlarının 5. yarıyılından lisans öğrenimine devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir. DGS sınavı sonucunda yeterli puan alındığı takdirde, aşağıdaki bölümler arasından bir tercih yapılabilmektedir.

 • Bilgisayar Bilimleri (SAY puanı)
 • Bilgisayar Mühendisliği (SAY puanı)
 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği (SAY puanı)
 • Grafik Tasarım (EA puanı)

Ek olarak Web Tasarımı ve Kodlama bölümü mezunları DGS ile aşağıdaki açık öğretim bölümlerine geçiş hakkı kazanmaktadır.

 • İktisat (EA puanı)
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (EA puanı)
 • Maliye (EA puanı)
 • İşletme (EA puanı)
 • Kamu Yönetimi (EA puanı)
 • Uluslararası İlişkiler (EA puanı)
 • Konaklama İşletmeciliği (EA puanı)
 • Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık (SÖZ puanı)
 • Halkla İlişkiler Ve Tanıtım (SÖZ puanı)

Grafik ve web tasarım bölümü olan üniversiteler

Atatürk Üniversitesi Web Tasarım Bölümü

Atatürk Üniversitesi’nde ‘Bilgisayar Programcılığı Bölümü’ ve ‘Grafik Tasarım Bölümü’ bulunmaktadır. Her iki bölüm de TYT puan türündedir ve 2 yıllıktır.

Atatürk Üniversitesi → Bilgisayar Programcılığı Bölümü

Atatürk Üniversitesi → Grafik Tasarım Bölümü

Ahi Evran Üniversitesi Web Tasarım Bölümü

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Mucur Meslek Yüksekokulu Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2 yıllık Önlisans programıdır. 2021 yılında Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü’ne 41 kişi yerleşmiştir ve taban puanı 205,74779 olmuştur.

Ahi Evran Üniversitesi → Web Tasarım Bölümü

Ege Üniversitesi Web Tasarım Bölümü

Ege Üniversitesi’nde ‘Bilgisayar Programcılığı Bölümü’ ve ‘Grafik Tasarım Bölümü’ bulunmaktadır. Her iki bölüm de TYT puan türündedir ve 2 yıllıktır. Bilgisayar Programcılığı Bölümü için taban puan 269,68 – 314,43 arasındadır. Grafik Tasarım Bölümü için ise taban puan 282,66 – 294,88 aralığındadır.

Ege Üniversitesi → Bilgisayar Programcılığı Bölümü

Ege Üniversitesi → Grafik Tasarım Bölümü

Akdeniz Üniversitesi Web Tasarım Bölümü

Akdeniz Üniversitesi’nde ‘Bilgisayar Programcılığı Bölümü’ ve ‘Grafik Tasarım Bölümü’ bulunmaktadır. Her iki bölüm de TYT puan türündedir ve 2 yıllıktır. Bilgisayar Programcılığı Bölümü için taban puan 251,424 – 298,721 aralığındadır. Grafik Tasarım Bölümü için ise taban puan 253,534 civarındadır.

Akdeniz Üniversitesi → Bilgisayar Programcılığı Bölümü

Akdeniz Üniversitesi → Grafik Tasarım Bölümü

Web Tasarım Eğitimi Veren Kurs Merkezleri

Ücretsiz web tasarım eğitimi veren yerler

İstanbul’da İsmek, Ankara’da Beltek, Konya’da Komek, Bursa’da Busmek, Kayseri’de Kaymek gibi eğitim kurumları ve tüm şehirlerdeki Halk Eğitim Merkezleri ücretsiz kurslar sunmaktadır. Bu kursların içerisinde Web Tasarım Kursu da mevcuttur. Hatta bazı özel dijital ajanslar ve bilişim alanında hizmet veren bazı özel kurumlar da, belirli dönemlerde ücretsiz web tasarım eğitimleri oluşturmaktadır. Bu eğitimler genellikle hiç bilgisi olmayan kişiler için değil, en az HTML ve CSS ya da Photoshop bilenler için kişiyi geliştirme amaçlı sunulmaktadır.

İSMEK aracılığıyla web tasarım eğitimi

Sanat ve meslek kursları dışında yaygın bir eğitim kurumu olarak faaliyetlerine devam eden İSMEK, Bilişim Teknolojileri alanında verilen eğitimlerden biri olan Web Tasarım kursunu da bünyesinde bulundurmaktadır. İSMEK Web Tasarım Kursu tamamen ücretsizdir ve eğitim sonunda kursiyerlere MEB onaylı sertifika verilmektedir. Bu eğitim için 16 yaş ve üzeri olmak ayrıca bilgisayar kullanmayı biliyor olmak gerekmektedir. Kursiyerin kayıt ve eğitim döneminde İstanbul’da yaşıyor olması gerekir. İstanbul genelinde en az 50 kurs merkezinde bulunan Web Tasarım Kursu, 192 saat sürecek eğitimlerden oluşmaktadır. Kursiyerlere sıfırdan web site hazırlama ve yayınlama yeteneği kazandıran bu kursta Photoshop programı da öğretilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenim Merkezi (İSMEK)’nin yine aynı şekilde Ankara’da Beltek, Konya’da Komek, Bursa’da Busmek, Kayseri’de Kaymek gibi eğitim kurumları bulunmaktadır.

Halk Eğitim aracılığıyla web tasarım eğitimi

Halk Eğitim Merkezleri, Bilişim Teknolojileri alanında Web Tasarımı Kurs Programı oluşturmuştur. Bu programa başvurmak için en az İlkokul mezunu olmak, 13 yaşını tamamlamış olmak ve kurs programının öngördüğü temel becerileri gerçekleştirebilecek yeterliliğe (fiziksel, psiko-motor) sahip olmak gerekmektedir. Kurs programının süresi günde en fazla 8 ders saati olmakla birlikte, toplamda 264 ders saatidir. Programın teorik ve uygulama sürelerini eğitim personeli belirlemektedir. Kursta web sitesi tasarım ilkelerine göre site taslağı oluşturma, HTML kodları ile yapılan basit/gelişmiş web işlemleri, stil şablonlarının (CSS) kullanımı, web tasarım editöründe temel düzenlemeler, site yönetimi ve temel veri tabanı işlemleri konularında eğitim sunulmaktadır. Kurs bitimindeki değerlendirme; ders öğretmeni tarafından yazılı, sözlü, uygulamalı sınavlar ve/veya varsa ödev-projelere göre yapılmakta ve 100 puan üzerinden derecelendirilmektedir. Kursu başarı ile tamamlayanlara Kurs Bitirme Belgesi, Not Döküm Çizelgesi ve talep edenlere Europass Sertifika Eki (Europass Sertifika Eki işveren ve eğitim kurumlarının mesleki eğitim yeterliliğinizi daha kolay anlamalarına yardımcı olacak bilgiler içeren bir belgedir.) verilmektedir.

https://e-yaygin.meb.gov.tr/ bağlantısından giriş yaparak tüm şehirlerin kurs programlarını inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz Online Web Tasarım Eğitimi

WebFlow University

CMS ve tasarım platformu WebFlow tarafından sunulan WebFlow Universty, çevrimiçi bir öğrenme platformudur ve ücretsiz kurslar sunar. 

5 saatlik online eğitimde öğretilen konu başlıkları

 • HTML & CSS basics
 • Web structure
 • Buttons
 • Typography
 • Media elements
 • Components
 • Styling basics
 • Layout basics
 • Advanced layouts
 • Responsive design
 • CMS & dynamic content
 • SEO

Udemy ile online web tasarım eğitimi

Web tasarım eğitimi online olarak uzmanlardan da alınabilir. Online eğitim platformlarından en bilineni Udemy, web tasarım eğitimi ile ilgili de çok sayıda video sunar. Ücretsiz Udemy web tasarım eğitimleri için https://www.udemy.com/tr/topic/web-design/free/ adresine bakabilirsiniz. Ücretli online kurslar için https://www.udemy.com/tr/topic/web-design/ adresinden CSS, HTML5, Duyarlı Tasarım, HTML, Web Geliştirme, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, WordPress, Kullanıcı Arabirimi, JavaScript, Ön Uç Web Geliştirme gibi konulardan ihtiyaç duyulan alanda seçim yapılabilir.

YouTube ile online web tasarım eğitimi

Her konuda olduğu gibi web tasarım alanında da çok sayıda video içerik YouTube’da bulunur. Her seviyeye ve her konuya dair yapılacak aramalar ile ihtiyaç duyulan eğitim alınabilir.

En çok izlenen → web tasarım ve kodlama videoları

En çok izlenen → web tasarım html dersleri

Web Tasarım Bölümü Mezunları

Web Tasarım Bölümü Bitirenler ve İş İmkanları

Web Tasarımı ve Kodlama Önlisans bölümünden mezun olan kişiler kamu kurumları veya özel sektörlerde Web Tasarım Uzmanı, Web Tasarımcısı, Kodlama Uzmanı, Görsel Web Tasarımcısı, Arayüz Geliştiricisi olarak çalışabilmektedirler. Bunun yanı sıra kendi web tasarım şirketlerini de kurabilmektedirler.

Web tasarımcılar freelance olarak da çalışabilirler. Hem Türkiye’de hem de yurtdışında oldukça bilinen freelance platformları ile çalışmaları mümkündür. Fiverr ve Upwork frelancer çalışanlar için en bilindik ve güvenli platformlardır.

Web Tasarım Bölümü Mezunu Maaşları

Kurumsal bir firmada veya ajansta çalışan web tasarımcılar, şirkete bağlı olarak ortalama 7.000 TL ile 12.000 TL arasında maaş almaktadır. Bağımsız çalışan web tasarımcılar bir ay çok çalışarak aylık 15.000 TL kadar kazanabilirken bir ay hiç iş almayabilir ya da daha azını kazanabilir.

Web Tasarım İş İlanları

Web Tasarım & Yazılım, E-ticaret Kurulum, İnternet Reklamları, Sosyal Medya Yönetimi, İnternet Reklam Yönetimi, İçerik Yönetimi gibi iş ilanlarına full time ya da part time olarak başvuru yapılabilmektedir.

Web tasarım uzmanlığı için → kariyer.net adresindeki iş ilanları

Web tasarım uzmanlığı için → tr.indeed.com adresindeki iş ilanları

Web tasarım uzmanlığı için → yenibiris.com adresindeki iş ilanları

Web tasarım uzmanlığı için → isbul.net adresindeki iş ilanları

Web tasarım uzmanlığı için → secretcv.com adresindeki iş ilanları

Web tasarım uzmanlığı için → eleman.net adresindeki iş ilanları

İleri okuma yapmak için yazılar

Woocommerce → Woocommerce Nedir ve Nasıl Kurulur?

WordPress → WordPress Uzmanı

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu İle İlgili Diğer Yazılar...