E-ticaret nedir?

İnternet üzerinden mal veya hizmet alım-satımı işlemidir. Elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinen e-ticaret İngilizce e-commerce kelimesinden çevrilmiştir.

E-ticaret sistemi aynı zamanda bir çevrimiçi mağaza gerektirir. Ziyaretçilerin ürün veya hizmetler hakkında bilgi almak için girdikleri web sitelerinde yaptıkları ürün aramaları, satın alma işlemleri gibi hareketler kullanılan veritabanları, ödeme aracı kurumları, mağazanın web sunucusu gibi bilgi sistemlerinde işlenerek gerçekleşir.

1995 yılından bu yana internet kullanımının artmasıyla e-ticaret doğal bir pazar alanına dönüştü. E-ticaretten daha çok tartışılan ve araştırılan şeyler artık hangi platformlarda, hangi yöntemlerle yapılacağı oldu.


E-ticarete başlarken

E-ticaret ile internetten ürün satmak, kolay olduğu kadar rekabetin de giderek arttığı bir durum yarattı. El yapımı ürünlerin internetten satışı özellikle pandemi ile birlikte artış gösterdi. Evden e-ticaret yapmak bu dönem hiç olmadığı kadar popüler oldu. E-ticarete başlamak için kendi e-ticaret sitenizi kurabilir ya da halihazırda çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip pazaryerlerini kullanabilirsiniz. Dijital pazarlama avantajları, uygun fiyatlı kargo anlaşmaları ile pazaryerleri hala çok sayıda işletmenin tercihi oluyor.


E-ticaret modelleri nelerdir?

E-ticarete başlamadan önce hangi e-ticaret yöntemi sizin için en uygunu olduğuna karar vermelisiniz. Şirket kurup kurmamak, ayrılması gereken pazarlama bütçesi, stok ve depolama maliyetlerine karar verebilmeniz için en bilinen e-ticaret yöntemlerini sizler için sıraladık.

 

B2C – Business-to-consumer (İşletmeden Tüketiciye): B2C, en geleneksel ve yaygın e-ticaret yöntemidir. Ürün veya hizmet işletmeler tarafından müşterilere çevrimiçi mağazalarda sunulur ve satın alma işlemleri gerçekleşir. En ünlü B2C şirketleri Amazon, Hepsiburada, Trendyol, N11, Çiçek Sepeti ya da GittiGidiyor gibi e-ticaret siteleri gibi Netflix ve Spotify gibi hizmet satışı yapan platformlardır.

 

B2B – Business to Business (İşletmeden İşletmeye): B2B, daha çok ürün veya hizmetlerin toptan, perakende satıcılar gibi işletmeler arası yapılan e-ticaret yöntemidir. B2B ile aynı zamanda üreticiler de ürünlerini toptancılara satabilir. Küçük ve orta ölçekte işletmelerin büyümesinde B2B yöntemi oldukça önemlidir. Alibaba.com, Indiamart.com, Europages, Industrystock.com gibi uluslararası şirketler bu e-ticaret yöntemindeki en bilinen örneklerdir.

 

D2C – Direct to Consumer (Direkt Müşteriye): D2C, en trend e-ticaret yöntemidir. Ürün veya hizmet sahipleri kendi e-ticaret platformları üzerinden ya da aracı online satış altyapıları ile doğrudan müşterilerine ulaşır. Daha az komisyon ve aracı olması nedeniyle bu yöntem çok sayıda işletme tarafından tercih edilir. E-ticaret siteleri, Instagram, Pinterest, TikTok, Facebook, SnapChat gibi sosyal platformlar da ülkelere göre değişiklik göstermekle birlikte doğrudan satış kanallarındandır.

 

C2C – Consumer to Consumer (Tüketiciden Tüketiciye): C2C, e-ticaretin yalnızca şirketler tarafından değil tüketiciler arasında online alışveriş yapılmasını sağlayan yöntemdir. Son yıllarda çoğu tüketici aynı zamanda bir satıcı haline de gelmiştir. Kullandığı eşyaları veya satın aldığı ürünleri satabileceği platformlar sayesinde online satış toplumsallaşmış oldu. sahibinden.com, yemeksepeti.com, gittigidiyor.com, hepsiburada.com, letgo.com, dolap.com gibi siteler ülkemizdeki en bilinen C2C e-ticaret yöntemine örnek verilebilir. C2C ile hem ürün hem de hizmet satışı mümkün oldu. İnsanlar sunabilecekleri hizmetleri çok sayıda kullanıcısı bulunan eBay, Etsy, Fivver gibi platformlara taşımış oldular.

 

C2B – Consumer to Business: Özellikle freelance çalışanların kullandığı e-ticaret yöntemi C2B’dir. Çok sayıda fotoğrafçı, çevirmen, içerik yazarı bu yöntem ile uzmanlık alanlarında tüm dünyaya açılma fırsatı buldular. Armut.com, Bionluk, Uzman Kirala, Webly, Fiverr, Upwork, C2B e-ticaret yönteminde en çok bilinen örneklerdir.

 

Dropshipping – Stoksuz e-ticaret: Düşük maliyetli olması nedeniyle ticarete yeni başlayanlar için oldukça avantajlı olan dropshipping ya da dropship yöntemi de son yıllarda yükselişe geçti. Müşteri için hiçbir olumlu ya da olumsuz etkisi olmayan bu yöntem sayesinde satıcılar stok, depolama maliyetleri olmadan tedarikçi aracılığıyla satış gerçekleşmiş olur. eBay Dropshipping, Amazon Dropshipping, AliExpress Dropshipping, n11 Dropshipping, Trendyol Dropshipping, GittiGidiyor Dropshipping, Hepsiburada Dropshipping en popüler tedarikçiler arasındadır.


Türkiye’deki e-ticaretin pazar büyüklüğü

Türkiye’de e-ticaret her geçen yıl artan bir ivme ile yükselişini sürdürüyor. 2016 yılındaki e-ticaret hacmi 53,5 milyar TL iken, bu miktar 2017 yılında %21 oranında artarak 64,8 milyar TL, 2018 yılında %19 artarak 76,9 milyar TL, 2019 yılında %103 büyüyerek 155,9 milyar TL, 2020 yılında %45 artarak 226,2 milyar TL oldu. 2021 yılının ise ilk 6 ayında bile 161 milyar TL ile yükselişine devam edeceğe benziyor.

Türkiye’deki e-ticaret pazar büyüklüğü.

2021 yılında Türkiye’de yapılan yatırım, satın alma işlemlerinde 2.886 milyon USD ile e-ticaret, en çok işlem yapılan sektör oldu.

2021 yılında Türkiye’de yapılan işlemlerin sektörlere göre hacimleri.
2021 yılında Türkiye’de yapılan işlemlerin sektörlere göre hacimleri.

E-ticarette pazaryerleri kullanım oranları

İşletmelerin %93’ü yalnızca pazaryerlerinde satış yapıyor. Hem kendi internet sitelerinde hem de pazaryerlerinde satış yapan işletmeler ise %4’lük oranı oluşturuyor. E-ticaret yapanların %3’ü de yalnızca kendi sistemleri üzerinden satış yapıyor.

E-ticaret faaliyetinde bulunan işletmeler


Tüketicilerin internetten alışveriş yapma nedenleri

Rekabet Kurumu’nun yaptığı araştırmanın da gösterdiği gibi daha uygun fiyat bulma imkanı, zamandan tasarruf, ürün çeşitliliği, güvenilir alışveriş deneyimi, ürünle ilgili kullanıcı yorumlarına ulaşabilme ve her zaman alışveriş yapma imkanı sunması gibi çok sayıda avantaj tüketicileri online alışverişe yönlendiriyor. Bu veriler aynı zamanda e-ticarete başlamak, internetten ürün satmak isteyenler için de değerli veriler sunuyor. Müşterilerinizin bu beklentilerine ne kadar doğru cevaplar üretebilirseniz e-ticarette başarılı olmak da o kadar mümkün olur.

Tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yapma motivasyonları
Tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yapma motivasyonları

İnternette hangi ürünler satılabilir?

İnternet üzerinden satışı yapılabilir ürünler genellikle Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenir ve ihtiyaç duyuldukça güncellenir. İnternetten satışı yasak ürünler, izne tabi ürünler ve internetten satılabilir ürünler ile ilgili bilgiyi Ticaret Bakanlığı web sitesinden alabilirsiniz.

İnternetten satışı yasak ürünler listesi

 • Tütün tohumu ve fidesi
 • Kültür ve tabiat varlıkları (Eski eserler)
 • Doğadan toplanan çiçek soğanları
 • Hint keneviri
 • Odun
 • Sığla
 • Yalankoz
 • Datça hurması
 • Zeytin (tescili yapılmış ve Milli Çeşit Listesi’nde yayımlanmış olan çeşitlerinin yurt içinde sertifikalandırılmış olanları hariç), incir (tescili yapılmış ve Milli Çeşit Listesi’nde yayımlanmış olan çeşitlerinin yurt içinde sertifikalandırılmış olanları hariç), fındık, antep fıstığı, asma (sultani çekirdeksiz) fidanları
 • Salep (toz, tablet ve her türlü formda)
 • Ceviz, dut, kiraz, armut, erik, porsuk, dışbudak, karaağaç ve ıhlamur adlı ağaç türlerinin kütük, tomruk, kereste, kalas ve taslak olarak ihracı
 • İhracı ön izne bağlı mallar listesinde yer alan türler hariç bütün av ve yaban hayvanları (canlı ve cansız olarak ve tanınabilir en küçük parçaları ile bunlardan mamul konfeksiyon)

İnternetten satışı yasak ürünler listesi için tıklayın.


E-ticaretin avantajları

 • Fiziksel mağazanın aksine 7/24 satış yapma imkanınız olur ve mağazanız müşteriler için hep açık olur.
 • Düşük bütçe ile başlama imkanınız olur, rekabet şansınız artar.
 • Yalnızca belirli bir konumda değil her yerde mağazanız yayında olur.
 • Resmi tatiller ve çalışma saatlerinin dışında da satış yapma olanağınız olur.
 • İnternet erişimi olan herkes sizin potansiyel müşterinizdir.
 • İnternetten alışveriş yapma alışkanlığı halihazırda bulunan geniş bir kitleye satış yaparsınız.
 • İstediğiniz miktarda ürünü sitenize ekleyerek satışa sunabilirsiniz.
 • Online mağazanızı ziyaret edenlere anlık kampanya ve indirimler sunabilir, pazarlama çalışması yapabilirsiniz.
 • Alışverişe hazır halde bir mağazaya sahip olmanız oldukça kısa zaman alır.

En çok satış yapılan aylar

2021 yılının ilk 6 ayında aylık bazda en yüksek e-ticaret harcaması 29.5 milyar TL ile Mayıs ayında gerçekleşmiştir. Geçen sene aynı dönemde 17,5 milyar TL olan harcama miktarı 9,3 milyar TL artmıştır.

E-Ticaret işleminin Aylara Göre Dağılımı
E-Ticaret İşleminin Aylara Göre Dağılımı

En çok online satış yapılan günler

2021 yılının ilk 6 ayında en çok e-ticaret satışının yapıldığı günler değişkenlik göstermekle birlikte, özellikle bir günde yoğunlaşmamıştır. Neredeyse haftanın her günü online alışveriş işlemleri yapılmaktadır.

E-Ticaret İşlemlerinin Günlere Göre Dağılımı


İnternette en çok satılan ürünler

Başarılı bir e-ticaret çalışması için sektör araştırması yapmak gerekir. E-ticarette yükselişte olan sektörler, internette en çok satılan ürünler, trend ürünler gibi veriler hangi alanda hangi ürünleri satabileceğiniz konusunda değerli bilgiler verir.

E-ticaret ortamında en çok satılan ürünler

 • Giyim ve tekstil ürünleri
 • Tarım ve gıda ürünleri
 • Mobilya ve dekorasyon ürünleri
 • Temizlik ve hijyen ürünleri
 • Yedek parça ürünleri
 • Beyaz eşya ürünleri

2021 yılı ı̇lk 6 ayında e-ticaret hacminin sektörler ı̇tibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre değişimi, grafikte de görüleceği gibi en çok gıda sektöründe olmuştur. %196’lık artış gösteren gıda sektörünü, e-ticaretin olmazsa olmazı reklam sektörü %158’lik bir artışla izliyor.

2021 Yılı İlk 6 Ayında E-Ticaret Hacminin Sektörler İtibarıyla Bir Önceki Yılın Aynı Döneme Göre Değişimi
2021 Yılı İlk 6 Ayında E-Ticaret Hacminin Sektörler İtibarıyla Bir Önceki Yılın Aynı Döneme Göre Değişimi

2021 yılı ilk 6 ayında e-ticaret hacminin sektörlere göre dağılımı grafikte görüldüğü gibi 22,4 milyar TL ile beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektöründe oldu.

2021 Yılı İlk 6 Ayında E-Ticaret Hacminin Sektörlere Göre Dağılımı
2021 Yılı İlk 6 Ayında E-Ticaret Hacminin Sektörlere Göre Dağılımı

Rakip analizi

İnternetten satış yapmak istiyorsanız pazar araştırması kadar önemli olan bir başka şey de rakip araştırmasıdır. Sektörünüzdeki başarılı e-ticaret firmalarının en çok satan ürünlerini, müşteri memnuniyetlerini, kullandıkları e-ticaret sitelerini, müşterilerine sundukları avantajları inceleyerek işe başlayabilirsiniz. E-ticaret aynı zamanda doğru planlanmış bir dijital pazarlama çalışması ile birlikte yürütüldüğünde başarıya ulaşır. Organik ya da ücretli pazarlama modellerinden size ve sektörünüze en uygun olanı seçebilirsiniz.

Başarılı bir e-ticaret projesi için dijital pazarlama yöntemleri


En çok kullanılan online ödeme yöntemleri 

İnternetten satış yapmak aynı zamanda müşterilere sunulan güvenl, hızlı ödeme yöntemleriyle de başarıya ulaşır.

Online ödeme yöntemleri

 • Banka ve Kredi Kartı ile Ödeme
 • Havale
 • EFT
 • Mobil Ödeme
 • Kapıda ödeme

Banka ve Kredi Kartı ile Ödeme Alma: E-ticaret sitelerindeki ödeme aracı kurum entegrasyonları ya da bankaların sanal posları ile yapılan alışverişin ödemesini banka, kredi kartı ile alabilirsiniz. Müşterileriniz ödeme sayfasında kart bilgilerini girerek ödemelerini tamamlayabilir ya da talep durumunda taksite bölebilirler. Kredi kartına taksitle ödemelerde, anlaşmalı bankanız size ödemenizi aynı gün ya da ertesi gün yapar, müşterinize aralarındaki anlaşmaya bağlı olarak faiz yansıtarak ya da peşin fiyatına taksitle satış ücretini yansıtır.

 

Havale ile Ödeme Alma: Online alışveriş sistemlerinde ödeme sayfasındaki ödeme seçeneklerinden biri de havale ile ödeme almadır. Müşteriler alışveriş işlemini havale seçeneği seçerek tamamlar ve sipariş numaralarını ekledikleri para transferi makbuzuyla size e-posta yoluyla yollar ve ödeme işlemi tamamlanmış olur.

 

EFT ile Ödeme Alma: Online mağaza üzerinden yapılan alışverişte müşteri ile işletmenin farklı bankalar kullanması durumunda yapılan para transferi işlemine EFT ile ödeme denir. Günümüzde çoğu banka EFT ile yapılan transferlerde işlem ücreti kesmemektedir.

 

Mobil Ödeme: Faturalı hat kullanıcıları internetten alışveriş özelliğini aktif etmeleri durumunda, yaptıkları alışveriş ödemesini mobil faturaları üzerinden ödeyebilirler. Mobil ödeme her işletmenin, e-ticaret sisteminin olanak sağladığı bir ödeme yöntemi değildir. Kredi kartsız alışveriş yapmak isteyen müşteriler için ise teşvik edici bir ödeme alma yöntemidir.

 

Kapıda Ödeme: İşletmelerin, kargo ya da kurye firmalarıyla aralarındaki anlaşma özelinde gerçekleştirilen ödeme alma yöntemidir. Alışverişin ödemesi, ürünün müşteriye ulaştırılması sırasında kargo şirketi tarafından tahsil edilir ve işletmenin hesabına anlaşılan komisyon işlenerek yatırılır.


Türkiye’de kullanılan ödeme yöntemlerinin oranı

E-ticaret ile birlikte online ödeme yöntemleri ve ödeme aracı kurumlarının sunduğu hizmetlerde de büyük bir artış yaşandı. En kolay, hızlı ve güvenli ödeme yöntemleri sunmak müşteri memnuniyeti açısından önemlidir.

E-ticaret platformlarında yapılan ödemelerin %56 gibi büyük bir kısmı kredi kartı ile, %12’lik kısmı banka transferi yoluyla yapılıyor. Kapıda ödeme oranı %7 olsa da müşterilerin çoğu kapıda ödeme olanağı sunan işletmelerden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.

Türkiye’de e-ticaret ödeme yöntemleri payı
Türkiye’de e-ticaret ödeme yöntemleri payı

E-ticaret için şirket kurulumu yapmak

Şirket türleri temelde ikiye ayrılır.

Sermaye Şirketleri (Anonim, limited, komandit)

Şahıs Şirketleri (Hakiki şahıs şirketleri, adi şirket, kollektif şirket, adi komandit şirket)

 

Şahıs şirketi için hangi belgeler gerekir?

Şahıs şirketi için hazırda bulunması gereken evraklar:

 • T.C. kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Noter onaylı imza sirküsü
 • Muhasebeci ya da mali müşavire verilecek vekaletname
 • Ofis ya da işyeri kira ise kira kontratı, mülk sahibi iseniz tapu fotokopisi

 

Limited şirketi için hangi belgeler gerekir?

Limited şirketi için hazırda bulunması gereken evraklar:

 • Dilekçe
 • Oda kayıt beyannamesi
 • Kuruluş bildirim formu
 • Noter tasdikli sözleşme
 • İkametgah belgesi
 • Kira kontratı ya da tapu fotokopisi
 • Sermayeyi gösteren banka dekontu
 • Yabancı uyruklu ortak varsa noter onaylı pasaport sureti, vergi numarası ve ikamet tezkeresi

E-ticaret sitesi çeşitleri

E-ticaret sitesi, internet üzerinden yapılan alışverişlerde müşterilerin online satın alma işlemi yapması için kurulmuş altyapılara sahip, web yazılımlarıdır. E-ticaret sitesi, içerisinde mağaza, stok, muhasebe, analiz gibi çok sayıda özelliği barındırabilir. E-ticaret sistemleri genellikle üç farklı ana gruptan oluşur.


1-Hazır e-ticaret yapıları: E-ticaret için gerekli olan tüm ihtiyaçlara çözüm sağlamak üzere yazılım firmaları tarafından hazırlanan hazır e-ticaret yazılımlarından, (bütçenize uygun ve ihtiyacınızı karşılayacak olan) e-ticaret paketlerinden seçebilir ve hızlı biçimde satışa başlayabilirsiniz.

Hazır e-ticaret altyapısı kullanmanın avantajları

 • E-ticaret konusunda uzman yazılımcılar tarafından hazırlanan altyapıları kullanırsınız.
 • İşinize ve bütçenize uygun e-ticaret paketlerinden seçme şansınız olur.
 • E-ticaret sisteminin güvenliği için ek hizmet almanız gerekmez.
 • En kısa sürede satışa başlayabilirsiniz.
 • Anlaşmalı kargo ve banka işlemleri ile daha az komisyon ödersiniz.

Hazır e-ticaret altyapısı kullanmanın dezavantajları

 • Çok sayıda müşteriye aynı özelliklerdeki altyapılar sunarlar. Özelleştirme ya mümkün olmaz ya da çok yüksek maliyetler ortaya çıkar.
 • Başlangıç açısından daha ciddi bir bütçe ayırmak gerekir.
 • Yıllık yenileme ücretleri genellikle ilk kurulum ücreti üzerinden fiyatlandırılır.
 • Özel hizmet desteği için ayrı ücret ödemeniz gerekebilir.
 • SEO için dezavantajlar barındırır. Sınırlı içeriğe bağlı sayfa yapısı ve standart ürün sayfaları ile profesyonel SEO çalışması daha uzun zamanda sonuç verir.

2- Açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımları: Profesyonel yazılımcılar tarafından en temel e-ticaret özellikleri bulunan sistemlerdir. Genellikle ücretsiz olarak kullanıma sunulur ve geliştirilmeye açıktır. Güvenlik, özgünlük açısından açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımları son yıllarda daha çok tercih sebebi oldular.

Açık kaynak kodlu e-ticaret altyapısı kullanmanın avantajları

 • Sürekli gelişmeye açık yapısı ile trend gelişmelerde hızlı refleks gösterirler.
 • Basit ve kullanıcı dostu kullanım sunan e-ticaret sistemlerini kendiniz rahatlıkla yönetebilirsiniz.
 • Kurumsal görünümünüzü istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
 • İhtiyacınıza göre şekillendirebilir ve yeni özellikler kazandırabilirsiniz.
 • Kurulum ve satışa başlama maliyetiniz hazır e-ticaret altyapılı sistemlere oranla daha uygundur.
 • Büyük özelleştirmeler yapmadıysanız sistem yenileme ödemeleriniz olmaz.
 • SEO çalışması için kullanabileceğiniz seçenek oldukça fazladır.

Açık kaynak kodlu e-ticaret altyapısı kullanmanın dezavantajları

 • Satışa başlama süreniz istediğiniz geliştirmelere bağlı olarak en az 2 hafta sürer.
 • Sistem güvenliği ve güncellemeler ile ilgili hizmet almanız gerekebilir.
 • Gelişkin çözümler için profesyonel destek almanız gerekebilir.

3- Özel e-ticaret sistemi yazdırma: İhtiyaçlarınıza göre tamamen özel olarak e-ticaret yazılımı yazdırabilirsiniz. Alanında uzman kişilerle çalıştığınızdan emin olun.

Özel e-ticaret sitesi yazılımı kullanmanın avantajları

 • Ödeme yöntemlerinden, veri kullanımına, gelişkin güvenlik önlemlerine kadar çok sayıda özelliği ihtiyacınıza uygun olarak kodlanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sizin için benzersiz çözümler sağlanması mümkündür.

Özel e-ticaret sitesi yazılımı kullanmanın dezavantajları

 • Maliyet açısından en yüksek seçenektir.
 • İsteklerinize bağlı olarak satışa başlama süreniz aylar sürebilir.
 • Yazılımcıya ya da yazılım firmasına bağlı kalmak durumunda olursunuz.

Gelişkin e-ticaret çözümleri

Gelişkin ve profesyonel e-ticaret sistemleri, kullanıcılarına sundukları olanaklar ve avantajlara göre başarıya ulaşma oranlarını artırırlar. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkaracak ve çok zaman alan işlemleri en çok kullanılan e-ticaret modülleri ile kısa sürede ve eksiksiz yapmak mümkündür.

E-ticaret stok yönetimi

Stok yönetimi: E-ticaret sitesindeki ürünlerin stok yönetimi, sağlıklı bir tedarikçi ağıyla ve eksiksiz çalışan bir sistemle mümkündür. Online mağazanızdaki ürünlere dair düşük stok uyarısı oluşturma, ayrıntılı filtreleme ve raporlama ve ürün seviyesinde stok kontrolü ile her zaman satışa hazır durumda olursunuz.

E-ticaret kampanya ve kupon modülü

Kampanya ve kupon modülü: E-ticarette en çok düzenlenen kampanyalar hakkında pazarlama fikirleri geliştirerek müşterilerinizi alışveriş yapmaya yönlendirebilirsiniz. Online satış mağazanızda kullanım tarihine göre, kullanım sayısına göre, yüzde oranda, sepet tutarlı kuponlar oluşturarak müşterilerinizin hem alışveriş yapma oranlarını hem de ortalama sepet tutarlarını artırabilirsiniz.

Ödeme modülü: Müşterilerinizin tercihte bulunmasını sağlayacak ödeme yöntemleri sunmanız toplam cironuzu etkileyen faktörlerdendir. Havale, EFT, kapıda ödeme, kredi ve banka kartıyla ödeme yöntemlerinden kullanıcılar kendilerine en uygun olanını seçip ödeme işlemini tamamlar.

E-ticaret mağaza modülü

Mağaza modülü: E-ticaret sitesinde bulunan ürünleri anlamlı bir kategori ve mağaza sayfasında listelemek, kullanıcıların kolayca istedikleri ürüne ulaşmalarını sağlamak sitenizdeki dönüşüm oranlarını artıracaktır. Dinamik ürün, kategori listeleme, gelişkin filtreleme özelliği, ilgili, çapraz ürün gösterimi ile kullanıcı davranışına uygun ürün gösterimi yapabilirsiniz.

E-ticaret ürün modülü

Ürün modülü: E-ticaret sistemindeki ürün sayfalarının kullanıcı dostu tasarımı, ürüne dair detaylı ve kullanışlı bilgilerin sunulması, kullanıcı yorumlarının gösterilmesi, müşterilerin güvenle alışveriş yapmaları için önemlidir.


E-ticaret sistemi entegrasyonları

E-ticarette zaman ve kurumsallık önemlidir. Hem para hem de zaman kazanmak için işlerinizi otomasyona bağlamak akıllıca olur. İnsan hatası olasılıklarını ortadan kaldırmak ve karmaşık çok sayıda işi, işlemi pratik hale getirmek için e-ticaret entegrasyonlarını kullanabilirsiniz. İşlerinizin sadeleşmesi ve zaman kazanmak için ihtiyaç duyduğunuz entegrasyonlar ile firmanızın kurumsallığını artırabilirsiniz. Projelerinize daha çok odaklanın, bırakın tonlarca işi bunun için kurulan sistemler yapsın.

E-ticaret kargo entegrasyonu
Kargo entegrasyonu: Siparişleriniz kargoya otomatik olarak gönderilir. Kargo fişi ve etiketini anında oluşturabilirsiniz. Hem zaman kazanırsınız hem de müşterinizin kargo bilgilerini eksiksiz olarak kargo sistemine girmiş olursunuz. İsterseniz müşteriye kargo takip numarasını gönderebilirsiniz, müşteriniz siparişinin durumunu anlık olarak takip edebilir.

Muhasebe entegrasyonu: Müşterilerinize tek tıkla fatura kesebilirsiniz, otomatik e-fatura oluşturularak müşterinizin mail adresine gönderilir. Hem eksiksiz muhasebe kaydı tutmak hem de fatura süreçlerini pratik hale getirmek için kargo entegrasyonu işlerinizi oldukça kolaylaştırır.

E-ticaret iş yönetim sistemi (CRM)

İş yönetim sistemi (CRM): Tüm işleriniz, müşterilerinizi, ödeme ve alacaklarınızı, projelerinizi dijitale taşıyabilirsiniz. Her şeyi ölçümlenebilir hale getirebilirsiniz. Projelerinizi, işlerinizi planlayabilir, çalışanlarınızın sorumluluğundaki işlerdeki ilerlemeleri izleyebilirsiniz. Müşterilerinize yinelenen faturalar oluşturabilir, hatırlatma e-postaları gönderebilirsiniz.

E-ticaret pazaryeri entegrasyonu

Pazaryeri entegrasyonu: İstediğiniz pazaryerinde mağaza açabilir ve ürünlerinizi tüm dünyaya ulaştırabilirsiniz. Stoklarınızı tek tıkla takip edebilir, toplu ürün yönetimi yapabilirsiniz. Pazaryerlerine toplu ürün yükleme ile ilgili yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


_

E-ticaret hakkında sık sorulan sorular

İlk e-ticaret ne zaman yapıldı?

İlk e-ticaret, 1970’li yıllarda yapılmıştır. Stanford Üniversitesi öğrencileri, Arpanet hesaplarını ve okulun yapay zeka laboratuvarını kullanarak Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) okuyan öğrencilere satış yapmıştır.

İlk e-ticaret işleminde hangi ürün satıldı?

Günümüzdeki anlamıyla ilk e-ticaret alışveriş işlemini 1994 yılında Pizza Hut yapmıştır. İnternette satılan ilk ürün Pizza Hut tarafından satılan pizzadır.

E-ticarete nasıl başlanır?

Sektörünüze ve hedef müşteri kitlenize en uygun e-ticaret sistemini seçmeniz önemlidir. İlk yapılması gereken profesyonel, güvenilir e-ticaret yazılımlarından birine karar vermektir. Sonrasında ürün fotoğrafları, stok planlaması, fiyat politikası gibi markanızın, ürünlerinizin tüketici tarafından ilk dikkat edilecek kısımlarını kurgulamanız gerekir. E-ticarete başlangıç ile ilgili aklınızdaki soruları alanında uzman ekip arkadaşlarımızdan edinebilirsiniz.

E-ticaret yapmak istiyorum ne yapmalıyım?

E-ticaret yapmak için ilk yapmanız gereken hangi ürünü satacağınıza karar vermektir. Satmak istediğiniz üründeki sektör rekabeti, mal ve lojistik maliyetleri, hedef müşteri kitlesi gibi ön araştırmaların ardından e-ticaret için ilk adımı atabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret alanındaki başarı hikayelerini okuyabilir, kullanabileceğiniz benzer yöntemler varsa not almanız faydalı olacaktır.

E-ticaret için hangi platform tercih edilmeli?

E-ticaret için hangi platformu tercih edeceğinize, hedef kitlenizin online alışverişte en çok kullandıkları platformları inceleyerek karar verebilirsiniz. Örneğin kişisel bakım ürünleri satmayı düşünüyorsanız teknoloji ürünlerinin ağırlıkta olduğu e-ticaret platformlarını tercih etmemeniz gerekir. Daha kolay görünür olabileceğiniz ve rekabet şansınızın olduğu e-ticaret platformlarını hedef kitlenize ve onların alışveriş davranışlarına göre belirlemeniz en doğrusu olacaktır.

E-ticarete kaç TL ile başlanır?

Ürün, hizmet satışı yaptığınız sektöre, rekabet durumuna göre değişiklik gösterir. E-ticaret sistemi kurma maliyetinin yanında, sistemin bakımı ve güvenliği için de bütçe ayırmanız gerekir. Daha da önemlisi e-ticaret sitesi kurmak işin daha başlangıcıdır. Pazarlama ve sürdürme maliyetlerini iyi hesaplamanız ve ona göre bütçe planlaması yapmanız önemlidir. E-ticaret danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E-ticaret karlı bir iş mi?

Her ticari faaliyet gibi e-ticaret de doğru yöntemler ve planlamalar ile yapılırsa karlı bir iş halini alabilir. Buradaki kar beklentisini ölçümlemek için sağlıklı bir maliyet hesabı yapılmalıdır. E-ticarette maliyet hesabı yalnızca satılan ürünün maliyeti ile hesaplanmaz. E-ticaret platformu masrafı, vergilendirmeler, pazarlama için ayrılacak bütçe, taşıma, paketleme masrafları, emek maliyetiniz, varsa çalışan maliyeti gibi ciddi kalemlerin ince ayrıntısına göre planlanmalıdır. Bu planlamayı kısa dönemlik değil en az 1 yıllık yapmak başlangıç sermayenizi gözden geçirmenize ve kar beklentilerinizin vadesini doğrudan etkileyebilir.

E-ticarete başlamak için en az ne kadar para gerekli?

Doğru cevaplara ulaşmak için doğru sorular sormak gerekir. E-ticarete başlamak için en az ne kadar para gerekli sorusunun cevabı hiçbir zaman başarılı bir e-ticaret projesinin başlangıç sorusu olamaz. Para kazanmak ve ticaret yapmak için para, zaman ve emek harcamalısınız. Satacağınız ürünün maliyeti, depolama, stoklama, vergilendirme, lojistik gibi çok sayıda kalem e-ticarete başlamanız için gereken para miktarını değiştirir.

E-ticaret şirketi kurmak kaç para?

Şirket kurma maliyetleri, şirketin türüne, sektörüne ve şirket kurucusu veya kurucularının faydalanabileceği desteklere göre değişmektedir.

E-ticaret uzmanı ne demektir, ne kadar maaş alır?

E-ticaret uzmanı, e-ticaret platformlarındaki çok sayıda işlemin doğru yapılmasını sağlayan, kontrol eden, danışmanlık hizmeti veren veya bu hizmeti icra eden kişidir. E-ticaret uzmanı pazarlama alanında içerik geliştirme, reklam yönetme, veri analizi yapma, raporlama, pazarlama stratejisi geliştirme gibi hizmetleri verir.

E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekir mi?

Sunacağınız hizmet ya da ürüne göre ve hangi e-ticaret yöntemini kullanacağınıza göre değişir. C2C – Consumer to Consumer (Tüketiciden Tüketiciye) e-ticaret yöntemi ile satış yapacaksanız şirket kurma zorunluluğunuz bulunmuyor.

Ücretsiz e-ticaret sitesi nasıl yapılır?

E-ticaret de diğer ticaret biçimleri gibi maliyet gerektirir. Para, zaman, deneyim gibi çok sayıda parametre üzerinden maliyet hesabı yapmalısınız. Eğer gerçek bir iş kurmak istiyorsanız hem para hem zaman yatırımı yapmanız şarttır. Bunun dışında ücretsiz e-ticaret altyapısı sunan platformlar vardır. Ücretsiz e-ticaret siteleri, platformları hakkında detaylı bilgi alın.

Nasıl e-ticaret yaparım?

Öncelikle satışını yapacağınız ürün veya hizmete karar verin. Sonrasında da geniş bir kar-zarar hesaplaması sizi bekliyor olacak. Başarılı e-ticaret projelerinin hiçbiri tesadüfen gerçekleşmez. Ardında incelikle planlanmış çalışmalar ve profesyonel yöntem vardır. E-ticarete yeni başlayacaksanız profesyonel danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

E-ticaret için vergi levhası nasıl alınır?

E-ticaret yapmak için şirket kurulumu yapacaksanız işletmenizin bulunduğu yerleşim yerindeki vergi dairesine giderek başvuruda bulunmalısınız. İşletme sahibi ya da vekili tarafından yazılı dilekçe ile birlikte başvuru yapılabilir. Vergi levhası işletme sahibine yazılı olarak verilmez 2-3 gün içinde onaylanırsa, işletme sahibi kendisine verilen Gelir İdaresi Başkanlığı giriş şifresi ile sisteme girerek vergi levhasının çıktısını alabilir.

Şahıs olarak e-ticaret yapmak mümkün mü?

Şahıs olarak ya da şirket kurmadan e-ticaret yapmak mümkündür. Şirket kurmadan satış yapmak için e-ticaret modellerine dair bilgiyi sayfanın başında bulabilirsiniz. C2C – Consumer to Consumer (Tüketiciden Tüketiciye) e-ticaret yöntemi ile şirket kurmadan da e-ticaret yapabilirsiniz.

E-ticaret için hangi şirket türünü kurmak daha iyi?

E-ticaret için istediğiniz şirket türünü seçebilirsiniz. Her şirket modelinin sabit giderlerinin olduğunu ve miktarlarının değiştiğini unutmayın. Şirket türleri içinde en az masrafla kurulumu mümkün olanı şahıs şirketidir.

KOSGEB e-ticaret desteği nedir, nasıl alınır?

KOSGEB tarafından belirlenen şartlar ve uygun e-ticaret desteği başvurusunu tamamlayan kişi ve işletmelere KOSGEB tarafından kuruluş, istihdam ve kredi faiz desteği başlıkları altında 3 farklı teşvik sunulmaktadır.

KOSGEB tarafından verilen Kuruluş Desteği: Şirketinizi şahıs işletme statüsünde kurarsanız 5.000 TL’lik hibe alabilirsiniz.

KOSGEB tarafından verilen Limited ya da Anonim Şirket Desteği: 10.000 TL’lik hibe alabilirsiniz.

KOSGEB tarafından verilen İstihdam Desteği: İşletmenizde istihdam edeceğiniz personel sayısına göre 50.000 TL’ye kadar hibe alabilirsiniz.

KOSGEB E-Ticaret Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB e-ticaret desteği için başvurunuzu yapmadan önce, belirlenen şartları karşılamış olduğunuzdan emin olun. KOSGEB tarafından istenen şartların bir kısmı, şirket kurulumu öncesinde yerine getirmelidir.

KOSGEB e-ticaret desteği almak için yerine getirilmesi gereken şartlar

 • En az 18 yaşını doldurmuş ve T.C. vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • Şirket kurucu ortaklarından en az birisi tarafından Online Girişimcilik Eğitimi’nin, şirket kurulmadan önce tamamlanması gerekir. (%50 ortaklık şartı bulunmaktadır.)
 • Şirket kuruluşunu takip eden 1 yıl içinde e-ticaret destek başvurusunun yapılmış olması gerekir.
 • Başvuran girişimcinin, şirket kurulumu öncesindeki 3 yıl içinde şahıs şirketine sahip olmaması ya da herhangi bir şirkette %30 ve üzerinde ortaklığa sahip olmaması gereklidir.
 • İş planı ile birlikte KOSGEB e-ticaret desteği başvuru evraklarının istendiği gibi, eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.
5 adımda KOSGEB E-Ticaret Desteği

KOSGEB E-Ticaret Desteği almak için 5 önemli adım bulunmaktadır.

 • KOSGEB Kaydınızı Yapın
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini Tamamlayın
 • İş Planınızı Hazırlayın
 • KOSGEB Destek Başvuru Sürecini Takip Edin
 • İnceleme ve Onay Sürecini Takip Edin
KOSGEB E-Ticaret Desteği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
 • KOBİ Beyannamesi
 • KOBİ Bilgi Dokümanı
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Oda Faaliyet Belgesi
 • İmza Sirküleri veya İmza Beyannamesi
 • E-Ticaret Desteği Başvuru Formu
 • Girişimcilik Sertifikası
 • İş Planı
Nace Kodu nedir?

Fransızca’dan kısaltılmış olan NACE’nin açılımı “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne”dir. NACE “Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması” anlamındadır. NACE Kodu nedir sorusunun cevabı ise Avrupa’daki işletmelerin, sektörel bazlı yaptıkları işlerin tehlikesine göre sınıflandırılmasını sağlayan bir kod sisteminin adıdır. Altı haneden oluşan bu koda “altılı faaliyet kodu” da denilmektedir.

Nace Kodu nereden ve nasıl alınır?

E-ticaret yapmak isteyenler, Nace Kodu alma işlemini, firmalarının bağlı bulunduğu vergi dairelerinden yapabilirler. E-ticaret sektörü için belirlenen NACE kodu “47.91.14 – Radyo, Televizyon, Posta Yoluyla veya İnternet Üzerinden Yapılan Perakende Ticaret” adındadır.

Nace Kodu nasıl sorgulanır?

Nace Kodu işletmenin vergi levhasındaki ana faaliyet alanına bakılarak, SGK sicil numarası kontrol edilerek veya bağlı olan ticaret odasının internet sitesi aracılığıyla öğrenilebilir.

ETBİS nedir?

ETBİS, Elektronik Ticaret Bilgi Platformu teriminin kısaltmasıdır. ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) 11 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile duyurulmuştur. E-ticaret ile uğraşan tüm hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcı işletmeler bu sisteme kayıt olmak ve bildirimde bulunmak zorundadır. ETBİS, e-ticaret verilerinin toplanması amacı ile kurulan bir platformdur.

ETBİS kaydı için gerekli olan bilgiler, belgeler nelerdir?
 • KEP adresi
 • Yaptığınız e-ticaret türü
 • E-ticaret dışındaki ticari faaliyetleriniz
 • Sattığınız mal ve hizmet türleri ile bunların 2. el olup olmadığı
 • Kabul ettiğiniz ödeme yöntemleri
 • Bankalar ile ödeme ve elektronik para kuruluşlarından alınan hizmetlere dair bilgiler
 • Çalıştığınız kargo ve lojistik firmalarına dair bilgiler
 • Hizmet aldığınız e-ticaret altyapı sağlayıcılarına bilgiler
 • Veri tabanlarına yönelik bilgiler
 • E-ihracat bilgileri
 • Adres bilgileri

Huseyin UnalAuthor posts

Grafik tasarım ve dijital pazarlama alanında uzun yıllardır biriken deneyim üzerine LongWay Media şirketimizle yola devam ediyoruz.

İlk Yorumu Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.