Woocommerce nedir? sorusuna ayrıntılı bir şekilde cevaplar sunacağımız yazımıza hoşgeldiniz. Woocommerce kelimesini E-ticaret ile uğraşan bir yakınımızdan veya internet kaynaklarından sık sık duyuyoruz. Peki nedir bu Woocommerce?

Hızlı bir cevap vermek gerekirse; Woocommerce Automattic firması tarafından WordPress CMS’si için geliştirilmiş bir E-ticaret eklentisidir. Online satış yapmak isteyen birçok kişi ve kurum için şık ve pratik bir başlangıç zeminidir. Amatör düzeyden profesyonel ihtiyaçlarınıza kadar farklı düzeylerde bir web sitesi inşaa etmenize olanak tanır.

Woocommerce ile bir e-ticaret sitesi kurmak için WordPress’e ihtiyacınız olacaktır. WordPress altyapıdan bağımsız bir şekilde kullanma şansınız maalesef bulunmuyor. Bu nedenle Woocommerce Opencart, Meganto veya Prestashop gibi bir bağımsız bir e-ticaret CMS değildir. Bu durumun sağladığı bazı avantajlar ve dezavantajlar vardır. Woocommerce nedir soruna sağlıklı yanıt bulmak için Woocommerce avantaj ve dezavantajlarından bahsetmek gereklidir.

Woocommerce’yi bilgisayarınıza indirip dosya ve kod yapısını incelemek isterseniz; Woocommerce İndir bağlantısına tıklayabilirsiniz. Son sürüm dışında bir sürüm denemek isterseniz; Woocommerce Geçmiş Sürümleri İndir linkine tıklayabilirsiniz.

Woocommerce Avantajları

Woocommerce’nin en büyük avantajı WordPress’in dünya çapındaki yaygın kullanımıdır. Dünyada yayında olan web sitelerinin yaklaşık üçte biri WordPress altyapı ile çalışmaktadır. Bu durum Woocommerce kullanıcı sayısının hızlı bir şekilde artmasını sağlamıştır. Bugün itibari ile 5 Milyonun üzerinde indirme rakamına sahiptir. Yaygınlığın en büyük avantajı ise sizinle benzer sorunlar yaşayan insanların bu sorunları çözmek için ortak çaba sarfetmesidir.

Yine bu durumla alakalı olarak çok sayıda geliştirici ve hizmet veren kişi/kurum ekosistemine sahiptir. Nadir kullanılan altyapılara göre daha rahat hizmet alabilir ve internette bolca kaynağa rastlayabilirsiniz.

Woocommerce e-ticaret sitesi kurma maliyetleri görece düşüktür. Temel düzeyde bir e-ticaret sitesini uygun maliyetlerle yayına almanıza olanak sağlar. Her işte olduğu gibi Woocommerce’yi profesyonel anlamda kullanmak ve gelişkin bir e-commerce sitesi inşaa etmek istediğinizde bu maliyetler artacaktır.

Woocommerce Nedir
Woocommerce Mağaza Analizi

Woocommerce, eklenti veya tema sayısında dünyanın en yaygın altyapılarındandır. Aynı zamanda çok sayıda modern ve şık tema seçeneği mevcuttur. Bu web sitenizi kullanıcı dostu bir site haline getirme sürecinde avantajlar sağlamaktadır. Eklenti sayısının çok olması sayesinde de sitenize hızlı bir şekilde birçok yeni özellik kazandırma şansına sahip olursunuz.

WordPress’in öne çıkan ön önemli özelliklerinden biri SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uyumluluğudur. Düzenli olarak yapılan yazılım güncellemeleri ise bu noktada ki avantajını korumasını sağlamaktadır. WordPress’in bu özelliği doğal olarak Woocomerce’ye SEO ve güncellik avantajı olarak yansımaktadır.

Woocommerce nedir sorusuna cevap verirken Woocommerce’nin dezavantajlarından bahsetmeden geçemeyiz;

Woocommerce Dezavantajları

Yaygın kullanımım ve blog yapısının getirdiği avantajlar olduğu gibi dezavantajlarda vardır. Ön plana çıkan Woocommerce dezavantajları;

WordPress altyapı bağımlığından kaynaklı saf bir e-ticaret inşaa etmek mümkün değildir. WordPress’e olan bağımlılığı e-ticaret sürecinde ihtiyacınız olmayan birçok kod ve veri tabanı şişkinliğini yanında getirmektedir. Bu bağımlılık bazı durumlarda performans ve teknik sorunları yanında getirmektedir. Buna rağmen bu sorunlar çözülemez sorunlar değillerdir.

Yaygın kullanım beraberinde hacker ilgisini de getirmektedir. WordPress’te dönem dönem ortaya çıkan güvenlik açıkları Woocommerce’ye ve eklentilerine de yansımaktadır. Sizde bir hacker olasınız ilk hedefiniz yaygın kullanılan ve açık kaynak olan bir sistem olacaktır. Fakat unutmamak gereklidir ki; hiçbir sistem %100 güvenli değildir. Kullanıcıların temel görevi düzenli sistem güncellemelerini gerçekleştirmek ve mümkün olduğunca sık yedek almaktır.

Eklenti sayısının fazlalığının getirdiği bazı dezavantajlarda mevcuttur. Hatta özellikle belirtmek gerekir ki birçok güvenlik açığı eklenti (plugin) tabanlıdır. Bu nedenle sitenize bir eklenti kurarken özenle araştırmalı ve düzenli olarak güncellemelerini yapmalısınız. Uzun yıllar güncelleme almayan eklenti ve temalardan uzak durmalısınız. Aynı zamanda sitenize gereksiz eklenti yüklemesi yapmamalısınız. Bu durum hem eklentilerin birbirleriyle çakışma riskini hem de veri tabanı karmaşasını yanında getirmektedir.

Woocommerce’nin bu başlıkların dışında da birçok avantajı ve dezavantajı mevcuttur. Yukarıda ki bölümde bunların en ön plana çıkanları listelemiş olduk.

Woocommerce Nedir sorusunun cevabını derinleştirmek için Woocommerce eklentilerinden bahsedeceğiz. Bu sayede Woocommerce’yi nasıl geliştirebileceğinize dair fikir sahibi olacaksınız.

Woocommerce Eklentileri

Woocommerce nedir sorusuna sağlıklı cevap vermek için onunla yapılabilecek sitelerin nereye kadar geliştirilebileceğini tariflemek gerekli.

Woocommerce eklentileri e-commerce sitenize yeni özellikler kazandırmak için pratik yönetmeler sunar. Bu bölümde farklı işlevler taşıyan Woocommerce eklentileri (plugin) listeleyeceğiz;

Woocommerce SEO eklentinleri başlığında ön plana çıkan eklentiler;

Bütün Woocommerce SEO Eklentileri Linki; Woocommerce SEO Eklentileri

Woocommerce Güvenlik eklentileri başlığında ön plana çıkan eklentiler;

Bütün Woocommerce Güvenlik Eklentileri Linki; Woocommerce Güvenlik Eklentileri

Woocommerce Cache eklentilerinde ön plan çıkan pluginler;

Bütün Woocommerce Cache (Hızlandırma, Ön Bellek) Eklentileri Linki; Woocommerce Cache Eklentileri

Woocommerce Ödeme yolu (Sanal POS) eklentilerinde ülkemiz için ön plana çıkan pluginler;

Uluslararası Woocommerce Ödeme (Sanal POS) Eklentileri;

Bütün Woocommerce Sanal POS Ödeme Yöntemi Eklentileri Linki; Woocommerce Ödeme Eklentileri

Woocommerce Temaları

Woocommerce temaları sektörünüze göre özel tasarım ve renk seçenekleri ile bir WordPress Woocommerce e-ticaret sitesi tasarlamanıza olanak sağlamaktadır. Ücretli ve ücretsiz binlerce temadan sektörünüze uygun birini seçerek sitenizi tasarlamaya başlayabilirsiniz.

Woocommerce tema seçerken dikkat etmeniz gereken temel özellikler;

 • Temanın güvenlik açısından aktif bir açığının olmaması
 • Temanın düzenli güncelleme alan bir tema olması
 • Aklınızda bulunan tasarımı hayata geçirmek için gerekli özellikleri içerisinde barındırması
 • Mobil uyumlu olması
 • Hız testlerinde başarılı sonuçlar alması
 • Yönetiminin olabildiğince rahat olması
 • Arama motoru dostu güncel kod yapısına sahip olması
 • Warez (lisanslı bir temanın kaçak yollarla indirilmesi) olmaması

Bu maddelerden dikkat ettiyseniz en ön plana çıkan unsurlar güvenlik ve optimizasyon. Sık sık karşılaştığımız Warez (lisanslı temanın lisansız kullanımı) tema kullanama durumu siteniz ve müşterileriniz ciddi güvenlik sorunlarına neden olabilir. Lisans ücreti bulunan bir temayı ücretsiz dağıtan bir siteden indirdiğinizde sonradan eklenen herhangi bir kod parçasına karşı korumasız kalırsınız. Özellikle e-ticaret alanında bu durum başınıza ciddi sorunlar açabilir.

WordPress Woocommerce kurulumunun ardından WordPress’in dahili mağazasından binlerce ücretisiz tema bulabilirsiniz. Ücretsiz Woocommerce temaları bazı kısıtlıklara sahiptir. Tam işlevsel veya şık bir site yapmak çoğu durumda onlarca ek plugin kurulumunu gerektirir. Temel düzeyde bir beklentiniz var ise bu ücretsiz temaları tercih edebilirsiniz.

Warez tema kullanmak yerine başarılı bir ücretsiz tema kullanmayı tercih edin!

Premium Woocommerce temaları ücretli temalardır. Avantajları birçok işlevi ve şık bir tasarımı paket olarak sunmalarıdır. Woocommerce için özel olarak tasarlanmış ve optimize edilmiştir. Tema geliştiricilerinin tecrübelerine ve birikimlerine göre temaların bu noktalarda ki başarıları farklılık gösterebilir.

Premium tema satışında ön plana çıkan platform ThemeForest’tır. ThemeForest sitesi farklı ihtiyaçlara yönelik binlerce WordPress Woocommerce teması barındırır. 13 dolardan başlayarak 90 dolara kadar farklı fiyatlarda tema satın alabilirsiniz. Son yıllarda tema lisanlarını tek site için ömür lisans şeklinde alabiliyorunuz.

Haftalık olarak güncellenen ThemeForest en çok satan Woocommerce temalarına linkten ulaşabilirsiniz; Premium Woocommerce Temaları

Woocommerce kendisi de aynı zamanda bir tema üreticisidir. Woocommerce’nin kendisinin kodladığı temalara ulaşmak için linke tıklayın; Woocommerce Temaları

Premium ve ücretisiz Woocommerce temaları almak için alternatif olarak tercih edebileceğiniz firmaların linklerini paylaşıyoruz;

Woocommerce Ücretli mi?

Woocommerce’nin en önemli özelliklerinden biri tamamen ücretsiz olmasıdır. Woocommerce eklentisini ücretisiz olarak WordPress sitenize kurabilir ve kullanabilirsiniz. Varsayılan olarak gelen birçok özellik ile e-ticaret sitenizi hızlıca yayına alabilirsiniz.

Fakat standart özelliklerin dışında ek özellikler eklemek istediğiniz kimi eklenti ve temaları ücretli olarak almanız gerekebilir. Bu eklenti veya temalar 5 dolar dan başlayarak yüzlerce dolara çıkabilmektedir. Çok spesifik bir alanda e-ticaret sitesi yapmak ve ziyaretçilerinize ek özellikler sunmak istiyorsunuz bir miktar bütçeyi gözden çıkarmanız şarttır. Aynı zamanda kendiniz bu siteyi tasarlayamayacaksanız (bilginiz veya zamananız olmaması durumunda) tasarım ve optimizasyon için bir firma ile çalışabilirsiniz. Bu durumda tasarım ve optimizasyon için ücret ödemeniz gerekli olacaktır. Woocommerce nedir sorusuna ek bir özellik olan Woocommerce mobil uygulaması hakkında bilgi vererek devam ediyoruz.

Woocommerce Mobil Uygulaması

Woocommerce mağazanızı cep telefonunuzdan kontrol edebilmeniz için mobil uygulamaya da sahip. Woocommerce mobil uygulaması ile neler yapabilirsiniz;

 • Sitenize ürün ekleme veya ürün durumunu (taslak, çöp, gizli) değiştirme
 • Sipariş geldiğinde mobil bildirim alma
 • Siparişleri yönetme
 • Satış ve diğer istatistiklerinizi görme
 • Birde fazla mağaza ekleyebilme ve bunlar arasında geçiş yapabilme
 • Ürün yorumlarında bildirim alma ve yorumları görüntüleyebilme

Gibi temel düzeyde ihtiyacınız olan bütün bilgileri mobil uygulama üzerinden görebilirsiniz. Woocommerce mağazanızı mobil uygulamaya bağlayabilmeniz için sitenizde Jetpack uygulamasının kurulu olması zorunludur. Uygulama şu an 100 bin üzerinde indirmeye sahip ve beş üzerinden 4.3 puana sahip.

Woocommerce Mobil Uygulama
Woocommerce Mobil Uygulaması

Mobil uygulamayı Andoid Telefonuza indirimek için; Woocommerce PlayStore

Mobil Uygulamayı Apple telefonuza indirmek için; Woocommerce App Store linklerine tıklayabilirsiniz.

Woocommerce Kurulumu

Woocommerce kurulumu için yazımızın başında da belirtiğimiz gibi öncelikle bir WordPress siteye ihtiyacınız vardır. Bir WordPress – Woocommerce site için öncelikli olarak ihtiyaçlarınız;

 • Alan adı (Domain)
 • Hosting veya sunucu
 • WordPress Cms
 • Woocommerce Eklentisi
 • Woocommerce Teması
 • SSL sertifikası
 • Woocommerce Sanal Post (ödeme alma yöntemi)

Bu başlıkta ki ihtiyaçlarınıza farklı kanallardan alternatif çözümler bulabilirsiniz. Alan adı tercihinde ürün veya hizmetiniz ile ilgili bir tercihte bulunmanız SEO çalışması süreçlerine değer kazandıracaktır.

Hosting veya sunucu tercihinde çok ucuz çözümlere başvurmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu kriterde hizmeti aldığınız firmanın hizmet kalitesini ve web sitenizi ziyaret edecek tahmini kişi sayısını temel kriter olarak almalısınız.

SSL sertifikası web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların verilerini korumak için artık olmazsa olmaz bir zorunluktur. Ücretli ve ücretsiz birçok SSL sertifikasına artık rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Hem sitenizin hemde kullanıcıların güvenliği açısından SSL sertifikasını mutlaka kurmalısınız.

Ücretsiz SSL sertifikası Let’s Encrypt ile sitenizi temel düzeyde güvene alabilirsiniz. Artık birçok hosting sağlayıcısı hosting yönetim panelinden bu olanağı sunmaktadır.

Woocommerce Sanal Post web sitenizden güvenle ödeme almanızın temel koşuludur. Farklı farklı bankalar ile sanal pos anlaşması yaparak sitenize bu bankların ödeme yöntemlerini ekleyebilirsiniz. Bir diğer tercih olarak son dönemde yaygınlığı artan Ödeme Aracı Kurumlarının ( İyzico, Paytr, Moka vb ) bu hizmetlerini kullanabilirsiniz. Tek tek bankalarla anlaşma durumunda yaşayacağınız “farklı kart gruplarına (Maksimum, Paraf vb) taksit yapamama” handikapından kurtulmuş olursunuz.

WooCommerce Kullanımı

Woocommerce nedir yazımızda, Woocommerce kurulumu ve kullanımı sürecinde size yardımcı olacak bir videoyu paylaşarak bölümü tamamlıyoruz.

Woocommerce İle Yapılmış Siteler

Longway Media olarak e-ticaret sitesi tasarlama sürecinde Woocommerce altyapıyı sık sık kullanmaktayız. Gerek esnekliği, gerek müşterilerimiz için kullanım kolaylığı açısından tercihlerimiz arasında yerini almakta. Süreç içerisinde Woocommerce ile yapmış olduğumuz bazı örnek E-ticaret site referanslarımız sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Woocommerce nedir yazımızı burada sonlandırırken; WordPress Woocommerce hakkında merak ettiğiniz sorular için hazırladığımız yazılara linklerden ulaşabilirsiniz;

Woocommerce Sanal Pos Veren Firmalar?

Woocommerce sanal pos veren bazı ödeme aracı kurumları şunlardır; İyzico, Paytr, Moka’dır.

Woocommece’yi Nereden İndirebilirim?

Woocommerce’yi indirmek için WordPress eklenti ekleme alanını kullanabilirsiniz. Bilgisayarınıza indirmek için link; https://tr.wordpress.org/plugins/woocommerce/

Woocommerce Premium Tema Nereden Satın Alınır?

En yaygın Woocommerce tema satın alma siteleri; ThemeForest, Template Monster, Creative Market bunlardır.

Woocommerce Nedir?

Woocommerce nedir Woo nedir

Woocommerce Automattic firması tarafından WordPress CMS’si için geliştirilmiş bir E-ticaret eklentisidir. Online satış yapmak isteyen birçok kişi ve kurum için şık ve pratik bir başlangıç zeminidir.

Burak KayaAuthor posts

Web tasarım, grafik tasarım ve dijital pazarlama alanında hizmet veren Longway Media şirketinin ekip üyesiyim. Dijital ajans çalışmaları kapsamında yaptığımız çalışmalardan elde ettiğim tecrübeleri blog sayfamızdan paylaşıyorum.Linkedin Profil Sayfam: www.linkedin.com/in/burak-kaya-longway

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.