Woocommerce Toplu Fiyat ve Ürün Düzenleme

WordPress’i bir e-ticaret platformuna dönüştüren Woocommerce düşük masraflarla E-ticaret sitesi kurmak için en çok tercih edilen eklentilerden biri oldu.

Woocommerce ile hızlı bir şekilde E-ticaret sitemizi kurduğumuzda temel ihtiyaçlarımızı gören bir sisteme sahip olmuş oluyoruz. Fakat yeni bir süreç kurulumun ardından başlıyor. Çünkü bizim ve potansiyel müşterilerimizin beklentileri sürekli olarak artıyor.

Müşteriler için promosyon, özel indirimler, farklı ödeme seçenekleri sunmak istiyoruz veya ürün maliyetlerimiz de ciddi değişiklikler meydana geliyor. Yüz, beş yüz veya binlerce ürünü tek tek düzenlemeye çalışmak ise tam bir kabus halini alabiliyor.  Birde her bir ürünün beş ayrı varyasyonu olduğunu düşündüğümüzde ürün sayımız birden beşe katlıyor.

İşte bu sorun ile ilgili araştırma yaptık ve mutlak çözüme ulaştık!

Woocommerce Toplu Ürün Düzenleme Nasıl Yapılır?

WordPress ve Woocommerce’nin en önemli özelliği ücretsiz ve yaygın eklenti havuzu.

WordPress ve Woocommerce’nin açık kaynak olarak geliştirilmesi sorunları da, kolaylıkları da bir arada getiriyor. Sorunlar çok geniş bir kitlenin ortak sorunu haline geliyor. Bizim yaşadığımız sıkıntıları aslında yüzbinlerce kişide yaşıyor. Bu sorunlar ile baş etmek için pluginler(eklentiler) bir numaralı yardımcımız.

Woocommerce Toplu Ürün Düzenleme Eklentisi (Plugin)

İçerisinde 500’ün üzerinde ürün ve her bir ürünün 5 ayrı varyasyonu olan bir sitemizde dolar kurunda meydana gelen ani yükselmeler sonucu toplu fiyat güncellememiz gerekti. Yaklaşık bir bir hafta kadar da Woocommerce de toplu fiyat düzenleme ile ilgili  çeşitli araştırmalar yaptık. Yaptığımız araştırmalar ve  denemeler sonucu gerçekten stabil çalışan ve bir çok özelliği ücretsiz olan bir eklenti bulduk. Bu eklenti PW WooCommerce Bulk Edit eklentisi.

PW Bulk Edit
Woocommerce Toplu Fiyat Değiştirme Eklentisi
Pw bulk edit
Woocommerce Toplu ürün düzenleme Eklentisi

Woocommerce’de Toplu Fiyat Düzenleme

Bu eklenti ile herhangi bir ürünün fiyatını ve ona ait varyasyonların fiyatını hızlıca düzenleyebiliyorsunuz. Tabi asıl güzellik bunu toplu şekilde aynı anda yüzlerce üründe yapabilmeniz. Örneğin belli bir kategoride bulunan ürünlerin fiyatlarını topluca nasıl düzenleriz bakalım;

1. Adım; Öncelikle yukarıda bulunan resimde olduğu gibi WordPress eklenti yükleme alanına PW WooCommerce Bulk Edit yazarak eklentiyi bulun yükleyin ve aktifleştirin.

2 Adım; Eklenti WordPress ürünler sekmesinin hemen altında PW Bulk Edit ismiyle yerini alıyor. Buraya tıklayarak eklentinin arayüzüne ulaşın.

3. Adım; Bundan sonrası artık ihtiyaçlarınıza göre ürünlerinizi süzmeye ve düzenlemeye kalıyor.

woocommerce ürün düzenleme
wordpress woocommerce ürün düzenleme eklentisi
woocommerce toplu fiyat düzenleme
Woocommerce toplu düzenleme

Woocommece’de Bir Varyasyonda Bulunan Ürünlerin Fiyatını Topluca Düzenleyelim

Eklentinin arayüzüne ulaştıktan sonra hemen sol üst köşede ürünleri hangi niteliğe göre ayırmak istediğinize dair bir seçim alanı çıkıyor. Varsayılan olarak “Ürün Adı” seçeneği aktif. Fakat siz buraya tıklayarak niteliklerine, kategorilerine, fiyatına veya stok koduna göre süzme seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Biz örnek olarak 35×50 cm ebatlarında olan tablolarda toplu fiyat güncelleme olarak yapalım;

Seçim alanından “Tablo Ebatları” nitelik grubunu seçiyoruz. Bu gruba sitemizde 35×50 cm, 50×70 cm gibi farklı nitelikler atanmış durumda.Tablo ebatlanı seçtikten sonra hemen sağda bulunan alanda “is any of” ve “is none of” seçenekleri bulunuyor. Bunlardan birinci bize sadece 35×50 cm ebatlarında olan tabloları seçme şansı veriyor. İkinci ise 35×50 cm özelliğine sahip olmayan bütün ölçü seçeneklerini seçmemizi sağlıyor. Bizim işimize bu senaryoda birinci seçenek yarayacak bu nedenle bir değişim yapmıyoruz.

Bu aşamada artık en sağda bulunan alandan fiyatını toplu şekilde değiştirmek istediğimiz 35×50 cm seçeceğini seçiyoruz. Bu seçimin hemen ardından mavi alanın içinde sol altta bulunan “Search” butonuna basıyoruz ve sitemizde 35×50 cm niteliğine sahip bütün ürünler alt bölümde listeleniyor.

Siz ihtiyaçlarınıza göre farklı nitelikleride ekleyerek seçimi genişletebilir veya daraltabilirsiniz. Ayrıca eklentinin bir diğer güzelliği seçiminizi daha spesifik hale getirmenize yarayan ek seçenekler sunması. Örneğin işimize yarasaydı; 35×50 cm ölçüsüne sahip normal satış fiyatı X lira olan bir ürün grubunuda süzebilirdik. Bunun için “Add a Filter” butonunu tıklamanız ve ikinci niteliği belirmeniz ve Search tuşuna basmanız yeterli.

Toplu fiyat güncellemek için seçim sonrası karşımıza çıkan alandan “Normal Fiyat” sekmesinin üzerine geldiğimizde hemen yan tarafta ortaya çıkan “Sihirli Değnek İkonuna” tıklıyoruz. 

Karşımıza çıkan Pop Up üzerinden “Edit All Checked Products” seçeceğine tıklıyoruz. Yeni bir Pop up açılıyor ve buradan “Set to specific amount” butonuna basıyoruz. Bu aşamada karşımıza yeni fiyatımızı yazacağımız bir text alanı çıkıyor ve güncel fiyatımızı buraya yazıp “Apply” butonuna basıyoruz.

Bu aşamaların ardından artık yapılacak fiyat değişikliği ürünlerin listelendiği alana yansıyor. Fiyatı arttırırsanız fiyat alanı yeşil, azaltırsanız kırmızı renge bürünür. Artık amacımıza ulaşmak için tek yapmamız gereken “SAVE CHANGES” butonuna basmak. Bu butona bastıktan sonra eklenti hosting performansıza ve ürün sayısına göre 3-5 dk içerisinde bütün fiyatları güncelliyor.

Woocommerce Toplu Ürün Fiyatı düzenleme işlemini bu noktada tamamlamış oluyoruz. Eklenti bir hayli ek özellik bulunduruyor içerisinde, ihtiyaçlarınıza daha gelişkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Soru sormak veya katkıda bulunmak için yorum yazabilirsiniz.

Okuduğunuz için size teşekkürler, eklentiyi ücretsiz olarak sunduğu için pimwick.com ekibine teşekkürler. Profesyonel Woocommerce hizmetleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Woocommerce Uzmanı hakkında bilgi almak için sarı linkine, WordPress Uzmanı hakkında bilgi almak için yine sarı linke tıklayabilirsiniz.

WordPress ve Woocommerce alanında yada genel olarak web tasarım alanında merak ettiğiniz sorular olursa yorum aracılığı ile sorabilirsiniz.

Burak KayaAuthor posts

Web tasarım, grafik tasarım ve dijital pazarlama alanında hizmet veren Longway Media şirketinin ekip üyesiyim. Dijital ajans çalışmaları kapsamında yaptığımız çalışmalardan elde ettiğim tecrübeleri blog sayfamızdan paylaşıyorum.Linkedin Profil Sayfam: www.linkedin.com/in/burak-kaya-longway

4 Yorumlar

    • Yorumunuz için teşekkür ederiz. Yazımızın işinize yaraması bizi sevindirdi. Kolaylıklar iyi çalışmalar.

  • öncelikle bilgi için teşekkürler şimdi söyle bir sorun var anladığım kadarıyla 1000lerce ürün olan bir sitede belirli bir kategoride diyelimki normal fiyat üzerinden otomatik %20 indirim yapmak istediğimizde bunu nasıl yapacağız yanlış anlamadıysam sizin vermiş olduğunuz örnekte sabit bir fiyat üzerine dayalı ama benim kasttettiğim her birisi farklı fiyatta ürünleri toplu olarak belirli bir yüzdede toplu olarak bu eklentinin böyle bir özelliği var mı yani x kategoride şu kadar yüzde indirim yap gibi

    • Merhaba Berkay bey.Fiyatları yüzdesel olarak arttırmak ve azaltmak mümkün. Fiyat düzenleme alanında iki seçenek mevcut; Increase by percentage (yüzdesel olarak arttır) ve Decrease by percentage (yüzdesel olarak azalt). Öncelikli olarak kategoride ki ürünleri süzmeniz lazım. Ardından seçenekler ile gerekli fiyat düzenlemesini yapabilirsiniz. İlginiz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.