Başarılı Google Adwords Çalışması İçin İpuçları

Google AdWords, hizmet veya ürünlerinizi dijital ortamda tanıtmanız için Google tarafından geliştirilmiş bir pazarlama aracıdır. Google her gün yüz milyonlarca insanın etkileşimde bulunduğu dünyadaki en büyük çevrimiçi alandır. Google milyonlarca veriyi her gün işler, eşleştirmeleri sağlar ve gelişkin yapay zekası sayesinde her geçen zamanda kendini geliştirir.

Google AdWords rekabet gücünü geliştirmek, pazar içinde yer sağlamak açısından tüm verilerin “kullanım potansiyelini” size sağlar. Oldukça hassas bir hedefleme, bütçelendirme ve ölçümleme imkanı ile size ürün veya hizmetinizi optimum bütçeyle maksimum kazanç sağlamanız için “olanak tanır”.

Profesyonel bir kurulum ve yönetimle Google AdWords ürünlerinizin, markanızın tanınırlığını, kurumsallığını artırır. Pazarlama maliyetlerinizi düşürür, (web sitesi) trafiğinizi artırır, satış artışına kapı aralar. Google reklamların verimli şekilde yürütülmesi için size ipuçlarını sıralayalım şimdi de:

1- Arama kelimeleri özenle ve ön çalışma yapılarak hazırlanmalı

Potansiyel müşterilerinizin sizi Google arama motorunda hangi kelimelerle arayacağını belirleyerek  “anahtar kelimeler” listesi oluşturmalısınız. Bunun için de “Google Keyword” aracını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Google AdWords çalışmasında yapılan en yaygın hatalardan biri ise tamamen size trafik getirecek “pozitif kelimeler”e odaklanmak. Reklam bütçenizin hızlı tükenmesine neden olacak bu hataya düşmemek için de Google AdWords yönetim panelinde size “negatif kelimeler” de belirtmenize olanak tanır. Başarılı bir Google AdWords kampanyası için anahtar kelimelerin optimize edilmesi hakkındaki yazımızdan kapsamlı bilgi alabilirsiniz. Kapsamlı bir negatif anahtar kelimeler listesi, trafik kalitesini artırmaya yardımcı olur ve tıklama oranlarının kayda değer biçimde artmasını sağlar. Örneğin su geçirmeyen ve kesici maddelere karşı dayanıklı bir ayakkabı satıyorsunuz ve bu ürünle ilgili reklam çalışması yapacaksınız. Arama motoruna ayakkabı, sandalet vb yazanların sizin reklamınızı görüp tıklaması, reklam bütçenizin kısa sürede erimesine neden olacaktır. Pozitif arama kelimelerinde ürünün ayırt edici özellikleriyle ilgili kelimeler seçmek (su geçirmez ayakkabı, waterproof, delinmez vb) ise sizi spesifik potansiyel müşterilerinizle etkileşime girmeye olanak sağlar. 

Google Reklam Tıklama Ücretleri hakkında bilgi almak için linke tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

2- Google AdWords çalışmanızı mümkünse SEO ile güçlendirilmeli

Organik arama motoru sıralamasında ilk başlarda yer almak ve dijital ortamda yer tutmak istiyorsanız site trafiğinin artışını stratejik olarak artırmayı hedeflemek önemlidir. Google AdWords, hızlı reaksiyon görmek ve anlık müdahalelerle optimizasyon olanağı tanımasıyla birlikte kalıcı işletmeler için reklam çalışmanızın SEO (Arama motoru optimizasyonu) ile de desteklenmesi kritiktir. Verimli bir SEO çalışması için önerilen süre 6-12 dır. SEO çalışması, Google AdWords ile birlikte yürütüldüğünde önemli bir rekabet avantajı yaratacaktır. Başarılı SEO çalışması için yapılması gerekenler hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

3- Başarılı, kısa ve anlaşılır çağrı metni oluşturulmalı

Reklamınızda görünecek çağrı metni reklamınız başarıya ulaşmasında hayati rol oynar. Potansiyel müşterinizi ilgilendirmeyen, ilk okuduğunda dikkatini çekmeyecek reklam metni tercih edilmeme nedeni olabilir. Google, sizin reklamlarınızın “kalite puanlarını” da indeksler. Yani sizin reklamınız 100 kişiye gösterilmiş ama yalnızca 1 tıklama almışsa reklam tıklanma oranınız %1 olarak kayda geçer. “Google AdWords Kalite Puanı” konusunda detaylı bilgi için tıklayınız. Reklam metniniz potansiyel müşterinizi harekete geçirmeli ve reklamınızı tıklamaya yöneltmelidir. Şimdi tıkla, şimdi incele vb gibi çağrılar içermesi önemlidir. Reklam metinlerinin efektif kullanılması konusundaki yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

4- Reklam çalışması maksimum düzeyde optimize edilmeli

AdWords reklam metninin, açılış sayfanızın  verimliliğini ölçmenize olanak tanır. Potansiyel müşterilerinizin konumlarına kadar detaylı raporlamayı ücretsiz olarak size sunar. Reklamınızı maksimum verim alıncaya kadar takip etmeli optimize etmelisiniz. Sunduğunuz hizmet ya da ürünü arayan spesifik müşterilerinize ulaşma oranı, Google AdWords çalışmanızın başarısı için ölçüttür.

5- Google Adwords daha başlangıç, geliştirmeye açık olunmalı

Reklam çalışmanız size potansiyel müşterilerinizin hangi arama kelimeleriyle size ulaştıkları konusunda çok önemli bir bilgi sunar. Aynı zamanda pazarda hangi ürün/hizmetin trend olduğu konusunda da ön açacak imkan tanır. Reklam çalışmanızdan aldığınız verilerle SEO uyumlu blog yazıları hazırlayabilir ve potansiyel müşterilerinizin organik olarak da size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. “Başarılı SEO uyumlu yazı yazmak için ipuçları” yazımızdan kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Google AdWords çalışmasının da diğer tüm pazarlama faaliyetleri gibi konuda uzmanlaşmış ekipler tarafından yönetilirse mutlak başarıya ulaşabileceğini unutmayın. Dönemsel değil sürekli ve optimize edilmiş reklam çalışmasının getirisi milyonlarca işletme tarafından doğrulanmış durumda. İşletmelerin profesyonel pazarlama ajanslarıyla çalışmalarının önemi konusunda yazdığımız yazıdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

Bizden Bilgi Alın!

Huseyin UnalAuthor posts

Grafik tasarım ve dijital pazarlama alanında uzun yıllardır biriken deneyim üzerine LongWay Media şirketimizle yola devam ediyoruz.

İlk Yorumu Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.