Google Ads Kalite Puanını Arttırma – 2022

Reklam çalışmanız, sonuçları hedeflediğiniz başarının altındaysa endişelenmeye gerek yok! Sizin için reklamınızın kalite puanını artırmanın yollarını sıralıyoruz:

1- Gösterimler sonucunda çıkan raporu inceleyin.

Reklamınız hedef kitlenize ne oranda gösterilmiş, hedeflediğiniz potansiyel müşterilerinize yeteri kadar ulaşmış mı? buna bakmakta fayda var. Bu raporda reklamınızın kaç kişiye gösterildiği, kaç kişinin reklamınıza tıkladığı vb birçok bilgiyi görebilirsiniz. Bu raporu ayrıntılı bir şekilde incelemek size reklamınıza dair çok değerli bilgiler verecektir.

2- Anahtar kelimelerinizi gözden geçirin.

Anahtar kelimelerinizi çok mu geniş tuttunuz yoksa çok niş kelimeler mi buldunuz? Sizinle aynı pazarı doğrudan paylaşmayan işletmelerin de çıkabileceği anahtar kelimeler kullanmış olabilir misiniz? Ya da baştan çok daraltarak size ulaşma potansiyeli olan müşterileriniz sizi göremedi mi? Anahtar kelimelerinizi çıkan sonuçlara göre güncellemenin vakti gelmiş olabilir.

Anahtar kelimelerinizi sektöre uygun kelimeler ile değiştirmek ve farklı anahtar kelime eşleşme kombinasyonlarını kullanmak başarınızı arttırabilir.

3- Reklamınızın alaka düzeyinden emin olun.

Reklamınızı hedef kitleye, anahtar kelimeye ve diğer faktörlere göre gruplandırmak reklamın alaka düzeyini artırır. Google, alaka düzeyini arama sorgusunun reklamla alakalı olup olmadığıyla ölçer. Reklamınızı bu kriterlere uygun hale getirdiğinizden emin olmalısınız.

Reklamızda yazan cümlelerin, nihayi url’nin ve uzantılarınızın arama yapılan kelime ile alakasının yüksek olması tıklama oranınızı ve kalite puanınızı önemli oranda arttıracaktır.

4- Açılış sayfanız yeterli ve reklam ile tutarlı mı kontrol edin.

Reklamınıza tıklayan tüketiciler istediklerinizi sayfanızda kolayca bulabilirler mi? Anahtar kelimeler karşılama sayfanızda yer alıyor mu? Reklam verdiğiniz ürün/hizmet ile ilgili olarak tutarlı bir sayfa mı oluşturulmuş? Google, kullanıcılarını dürüst satıcılarla buluşturmak için bunlara önem verir.

Reklamın tıklanması sonrası açılacak olan sayfanın, reklamı çıktığınız kelime öbeği ile bağlantısı ne kadar yüksekse kalite puanınız o kadar artacaktır.

5- Açılış sayfanız yeteri kadar hızlı mı açılıyor?

Bu soru genelde sorulmuyor ama Google tabii ki bu parametreye de oldukça dikkat ediyor. Sitenizin açılma hızı Google tarafından işleniyor ve algoritması tarafından öncelenebilir ya da arka sıralara atılabilirsiniz.

Reklam tıklamasının ardından açılacak sayfanızın 5 saniyenin altında yüklenmesi kalite puanınızı arttıracaktır. Web sitenizin yüklenme süresini ölçmek için PageSpeed Insights sayfasını tıklayarak ziyaret edin.

Google reklamlara yatırdığınız ücret ne kadar yüksek olursa olsun Google standartlarına uymayan bir reklam gerekli başarıyı sağlayamacaktır. Google tıpkı organik arama sonuçlarında olduğu gibi reklam alanında da arama yapan kullanıcıları memnun eden çalışmalar yapmanızı beklemektedir.

Hatalı planlamış bir Google Adwords reklamı bütçenizin boşa harcanmasından başka bir sonuç doğurmayacaktır.

Bizimle İletişime Geçin

Bizden Bilgi Alın!

Burak KayaAuthor posts

Web tasarım, grafik tasarım ve dijital pazarlama alanında hizmet veren Longway Media şirketinin ekip üyesiyim. Dijital ajans çalışmaları kapsamında yaptığımız çalışmalardan elde ettiğim tecrübeleri blog sayfamızdan paylaşıyorum.Linkedin Hesabım

İlk Yorumu Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.